SNEŽNICA: Bodnutie sršňa sa stalo osudným 45-ročnému mužovi z Kysúc. Nepomohol ani rýchly zásah záchranárov. Priatelia nebohého vyhlásili verejnú zbierku na podporu jeho rodiny.
Smutná správa prišla v utorok 13. augusta z Dolných Kysúc. Pri tragickom nešťastí v Snežnici zomrel 45-ročný Milan, otec troch detí. Osudným sa mu stalo bodnutie sršňa do oblasti zátylku.
Snahy blízkych o záchranu jeho života po príchode domov zlyhali. Nepomohol ani zásah zdravotníckych záchranárov z Kysuckého Nového Mesta. Muž skonal na mieste.
Príčinou bol pravdepodobne anafylaktický šok. Ťažká alergická reakcia sa objaví takmer hneď po bodnutí a môže viesť k šoku, bezvedomiu až zastaveniu srdca.
„Operátor tiesňovej linky 155 vyslal ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci k mužovi, ktorý bol uštipnutý sršňom v oblasti hlavy. 45-ročnému pacientovi, žiaľ, nepomohla ani resuscitácia. Lekár musel konštatovať úmrtie,“ informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Petra Klimešová.

Obec Snežnica vyzvala svojich obyvateľov, aby hniezda bodavého hmyzu vo svojich domoch nelikvidovali svojpomocne.
„V prípade potreby odstránenia hniezd bodavého hmyzu (osy, sršne), treba kontaktovať obecný úrad alebo Dobrovoľný hasičský zbor Snežnica. Dobrovoľní hasiči majú potrebné vybavenie a ochranné pomôcky na ich likvidáciu,“ informovala obec na internetovej stránke.
Priatelia nebohého Milana zorganizovali pre pozostalých verejnú zbierku.
„S nesmiernou bolesťou a hlbokým zármutkom sa v sobotu 17.8.2024 o 10:00 v Snežnici rozlúčime s našim milovaným Milanom Tomášom. Odišiel príliš skoro, náhle a nečakane. Zanechal po sebe milujúcu manželku, rodičov, priateľov a tri deti. V týchto hrozných chvíľach chceme vyjadriť pozostalým úprimnú sústrasť a podporu. Preto sme zriadili transparentný účet pre rodinu Tomášovcov. Odpočívaj v pokoji Minko, nikdy na teba nezabudneme,“ uviedla na sociálnej sieti rodinná priateľka Simona Bajánková.

Bodnutie sršňom - čo robiť?
- Aj keď je pravdepodobnosť, že vás bodne sršeň oveľa nižšia, ako napríklad osy či včely, tak sa to vo výnimočnom prípade nepozornosti môže stať. Bodnutie hmyzom by ľudia nemali podceňovať, alergická reakcia môže na živote ohroziť aj tých, u ktorých sa predtým neobjavila.
- V prvom rade je dôležité miesto vpichu chladiť, a to buď studenou vodou, alebo ľadom. Chlad mierni svrbenie a opuchy.
- Známa rada našich babičiek, cibuľa, naozaj pomáha. Šťava obsiahnutá v surovej cibuli pôsobí antisepticky a protizápalovo. Cibuľu rozpoľte, miesto vpichu pokvapkajte vytlačenou šťavou a potom túto polovicu cibule položte na niekoľko minút na ranu.
- Na ranu po bodnutí sršňa môžete aplikovať aj antihistaminické gély a masti z lekárne. Existuje aj množstvo rastlinných gélov, ktoré sú vhodné najmä po bodnutí detí.
- Rana po bodnutí sršňa je náchylná na lokálnu bakteriálnu infekciu. Ranu pozorujte ešte niekoľko dní a pri trvajúcich problémoch alebo komplikáciách navštívte lekára.
- Zhruba tri percentá populácie trpia alergiou na bodnutie hmyzom. Ak sa po bodnutí sršňa vyskytnú náhle problémy ako je dýchavičnosť, nevoľnosť a problémy s krvným obehom, okamžite volajte rýchlu záchrannú službu. Silné alergické reakcie môžu viesť až k anafylaktickému šoku, ktorý je život ohrozujúci.
- Najnebezpečnejšie je bodnutie sršňa do úst či krku. Tu je úplne jedno, či ste alergik alebo nie. Opuchy v ústnej dutine a krku môžu veľmi rýchlo viesť k dýchavičnosti a bezvedomiu. Najmä u detí, ale aj u dospelých sa jedná vždy o akútny život ohrozujúci stav a treba okamžite volať rýchlu záchrannú službu.