Opraviť či vymeniť? Europarlament schválil koniec kazítok aj výrobu odolnejších spotrebičov

Nová smernica EÚ prináša vylepšené právo na opravu elektrospotrebičov.

Norbert Chovanec - opravár mobilných telefónov. Norbert Chovanec - opravár mobilných telefónov. (Zdroj: Pavol Stolárik)

KYSUCE. Máte pokazený mobil, počítač, chladničku alebo mixér? Radi by ste si ho dali opraviť, lenže opravár nemá čas, alebo sa to neoplatí pre vysokú cenu? Mnohí zákazníci volia radšej možnosť vymeniť pokazený tovar za úplne nový kus, než niekoľko týždňov čakať na opravu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takúto zaužívanú prax by mala uťať nová smernica Európskeho parlamentu o práve spotrebiteľov na opravu. Určuje povinnosti výrobcov v prípade, že ich produkt prestane fungovať, má ľudí motivovať, aby nekupovali nové spotrebiče, ale dali si ich opraviť za rozumnú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže teda šetriť peniaze a zároveň sa zníži extrémne množstvo vznikajúceho elektroodpadu. Do platnosti vstúpila 31 júla. Slovensko má čas dva roky, aby ju implementovalo do vnútroštátneho práva.

Nariaďuje, že náhradné diely budú musieť byť dostupné a opravári majú mať k dispozícií návody.

Diskutabilná životnosť a kvalita

Zámer pekný, realita je však na Slovensku na hony vzdialená od predstáv poslancov Európskeho parlamentu. Problémov je viac. Opravárov je nedostatok, ceny opráv rastú, opravy malých spotrebičov sú doslova nerentabilné.

Na koniec aj tak zvolíme možnosť, na opravu radšej zabudneme a rovno sa vydáme na nákup úplne nového výrobku, ktorý predsa bude na sto percent lepší, modernejší a vo výsledku snáď aj ekonomicky výhodnejší. Je to skutočne tak?

SkryťVypnúť reklamu

Rudolf Dorociak je jediným opravárom na Kysuciach, ktorý sa zaoberá záručným servisom. Hovorí, že roboty má viac než dosť, denne prejde niekoľko domácností, na pozáručné opravy mu takmer nezostáva čas.

Prečítajte si Horúčava, lejak aj Sagan. Kysuce a Oravu opäť spojili cyklistické preteky Čítajte 

„Staré spotrebiče sa opravovali ľahšie ako tie nové. Bola iná kvalita plechov, plastov, súčiastok. Výhrevné telesá v práčkach sú tak tenké, že po troch rokoch je zázrak, ak ešte stále fungujú. Niekedy chladničky vydržali pätnásť rokov, teraz sa kazia už po dvoch,“ povedal opravár.

Doplnil, že veľa ľudí si dáva opravovať spotrebiče, pretože nemajú na nové, verná svojim spotrebičom je aj staršia generácia. Drahšiu elektroniku si chcú zachovať, tak si ju udržiavajú. Odmietajú sa tiež učiť ovládať nové technológie, radšej zaplatia za opravu, aj keď je trocha drahšia, pretože im spotrebič ešte dva-tri roky vydrží.

SkryťVypnúť reklamu

„Elektronika je u nás lacná, ľudia radšej kúpia novú, ako by mali opraviť pokazenú. Pritom oprava vôbec nemusí byť drahá, niekedy stačí vymeniť súčiastku za pár eur. Opravy by však mohli začať využívať aj tí, čo si nové spotrebiče môžu dovoliť a ušetriť,“ vysvetlil Rudolf Dorociak.

Skúsený opravár však podotkol, že nie do každého spotrebiča sa oplatí investovať.

„Nerentabilné sú opravy malých elektrospotrebičov, ktoré sa dajú zohnať za pár eur. Náhradný diel by stál viac, ako celý produkt,“ dodal.

Opravy mobilov hlavne kvôli dátam

V posledných rokoch stal spotrebný tovar aj zo smartfónov, tabletov a počítačov. Je jednoduchšie kúpiť si nový telefón, než ho nechať opraviť. Novým štandardom má byť situácia, kedy bude oprava smartfónov ľahko dostupná pre všetkých užívateľov.

Mohlo by vás zaujať Za listami seniora z Čiech môže byť podvod. Ľudia na Kysuciach dostávajú podozrivé ponuky Čítajte 

Ako vysvetlil opravár mobilných telefónov Norbert Chovanec, oživiť si ľudia mobilné telefóny dávajú hlavne kvôli tomu, aby sa dostali k svojim dátam. Vývoj mobilných telefónov je priveľmi rýchly práve na úkor životnosti.

„Stoeurový telefón sa opravuje len kvôli dátam, tie sú pre majiteľa cennejšie, ako telefón. Pri drahších telefónoch sa oprava oplatí, ale treba povedať, že záleží aj od veku telefónu. Dlhodobému niekoľkoročnému využívaniu mobilu bránia aj kontinuálne aktualizácie systému a aplikácií. Na starom systéme nové nespustíte. Prispieva to k tomu, že sa smartfóny stávajú zastaranými, hoci hardvér stále funguje,“ ozrejmil Chovanec.

Podotkol, že trh si žiada tenké nadčasové dizajny, sklápacie aj vodotesné telefóny a rôzne vychytávky, opraviteľnosť pre výrobcov skrátka nie je dôležitá.

Kladivo na „kazítka“

Nový právny predpis upravuje aj dĺžku záruky. V praxi to bude vyzerať tak, že ak si kúpite napríklad práčku a pokazí sa vám v rámci klasickej dvojročnej záruky, lehota sa predĺži o ďalších dvanásť mesiacov.

Po skončení záruky má spotrebiteľ naďalej právo požiadať o opravu, aj keď už platenú. Takto si môže dať opakovane opraviť produkt do konca jeho životnosti. Počas opráv má nárok na vypožičanie náhradného zariadenia. Ak už oprava nebude možná, pribudne ďalšia možnosť, zvoliť ako alternatívu iné repasované zariadenie.

Hardvérové, alebo softvérové praktiky, ktoré obmedzujú právo na opravu, alebo vedú k zastarávaniu, takzvané „kazítka“, by podľa schváleného odporúčania mali byť v budúcnosti považované za nekalé obchodné praktiky a mali by byť v rámci európskeho práva zakázané.

Predajca spotrebnej elektroniky Miroslav Padyšák hovorí, že ľudia sa často rozhodujú, či spotrebič pôjde do opravy, alebo do šrotu, na základe ceny zákroku v porovnaní s cenou nového produktu.

„V tejto dobe sa dá nová práčka kúpiť pod tristo eur, ale aj nad tisíc eur. Výrobcovia dávajú záruku od dvoch až do piatich rokov. Aby sa zvýšila životnosť spotrebičov, musia zasiahnuť výrobcovia. Či už používať iné materiály, technológie, čo si vyžiada zvýšenie nákladov na výrobu a to sa premietne aj do koncovej ceny výrobku,“ priblížil Padyšák.

Prečítajte si tiež Stavebné práce na ekodukte na Kysuciach obmedzia dopravu cez českú hranicu Čítajte 

Dodal, že výrobcovia budú musieť na trh dodávať aj kľúčové súčiastky, ktoré nahradia tie staré. Niektorí výrobcovia dokonca zakazujú takzvanú kanibalizáciu náhradných dielov, teda použitie dielu z už neopraviteľných výrobkov.

„Pri drahších modeloch niektorí výrobcovia ponúkajú extra služby, ako je napríklad oprava do 24 hodín. Keď sa chladnička pokazí, vyhodí kód chyby, ktorú zákazník nahlási telefonicky, do 24 hodín príde servisný technik s konkrétnym náhradným dielom a spotrebič na mieste opraví,“ vysvetlil predajca elektrospotrebičov.

Dodal, že staré elektrospotrebiče, ktoré vyzbierajú od zákazníkov, odvážajú na recykláciu.

Nedostatok opravárov

Na Slovensku podľa generálneho sekretára asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza právo na opravu narazí na nedostatok opravárov. Opravami spotrebičov sa u nás zaoberajú absolventi odboru elektromechanik – úžitková technika, ich počet však klesá.

V školskom roku 2019/2020 evidoval tento odbor 51 novoprijatých prvákov, odvtedy sa ich počet každoročne znižuje a v súčasnom školskom roku je novoprijatých prvákov iba 21.

Potreba trhu práce je ale každoročne definovaná na minimálne 45 nových absolventov, a to v nej nie je zohľadnená nová legislatíva.

„Smernica je teda výzvou nielen pre elektrotechnický sektor, ale aj pre pracovný trh na Slovensku. Nedostatok kvalifikovaných technikov a opravárov sa môže začať prejavovať najmä v regiónoch Bratislavy, Trnavy, Trenčína či Žiliny, kde už dnes vidíme nižší záujem študentov o tieto povolania,“ konštatoval Lasz.

Práve v spomínaných štyroch krajoch je počet novoprijatých žiakov, a tým pádom aj absolventov, od roku 2019 na úrovni nula.

Prečítajte si Najskôr s nimi vo vlaku popíjali, potom ich napadli. Hendikepovaného Pavla obrali o peniaze Čítajte 

Európska únia

Európsky parlament

So štyrmi ďalšími europoslancami bola podozrivá z účasti na korupčnej kauze.


TASR
Ilustračné foto.

Signatári tvrdia, že nastal čas na diskusiu, ako dohovory zodpovedajú výzvam, ktorým štáty čelia.


TASR
Súvisiace témy: Diaľnica na Kysuciach
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 528
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 288
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 455
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 942
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 513
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 185
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 014
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 002
  1. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  2. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  3. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  6. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  7. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  8. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 094
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 059
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 147
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 101
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 657
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 884
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 191
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


V Oščadnici si užijete tri dni plné dobrej nálady.

Chýbať nebude ani večerný program na námestí.


Redakcia MY Kysuce
Samuel Kopásek pravidelne nastupuje v žilinskom Áčku.

Šampionát štartuje 11. júna.


  1. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  2. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  3. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  6. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  7. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  8. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 094
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 059
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 147
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 101
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 657
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 884
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 191
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu