ČADCA. Mesto Čadca v spolupráci s Domom kultúry v Čadci a ďalšími partnermi pripravilo opäť pre všetkých obyvateľov Čadce, Kysúc a ďalších návštevníkov okresného mesta aj regiónu najväčší kultúrno-spoločenský sviatok, Bartolomejský hodový jarmok.
Tradičný Bartolomejský hodový jarmok svojím bohatým hlavným aj sprievodným programom pritiahol do mesta Čadca počas predposledného augustového víkendu tisícky ľudí.
Krásne slnečné počasie, plejáda hudobných skupín pre deti i dospelých, adrenalínové atrakcie, ruské koleso, remeselné trhy, desiatky stánkov, chutné jedlo, nápoje, slávnostná svätá omša. Na svoje si prišli všetky vekové kategórie.
Rockový revival piatok
Už v piatok 23. augusta ešte pred samotným začiatkom slávností sa konala v Čadci tradičná noc (dvanásty ročník) pod názvom „Revival night“. Zaplnené Matičné námestie pred Domom kultúry v Čadci privítalo postupne tri kapely, ktoré zahrali známe hity.
Zazneli majstrovsky odohrané najznámejšie piesne skupín AC/DC Revival Band SK a INTREPID – METALLICA Revival Band, ktorí vypustili do ľudí poriadnu nálož rocku.

Po ich vystúpení sa množstvo návštevníkov pred pódiom zmenšilo o jednu tretinu. Tí vytrvalejší vydržali aj na vystúpenie GUNS N' ROSES Tribute Slovakia, ktorí tiež predviedli skvelú 90-minútovú šou v oblečení na nerozoznanie od originálu.
Hudba na námestí utíchla až krátko po polnoci.
Sobota pre všetky generácie
Správna nálada sa preniesla aj do víkendu, keď sa v Čadci oficiálne začal Bartolomejský hodový jarmok.
Tí, ktorí zavítali na čadčianske hody kvôli kultúrnemu programu, mali možnosť vybrať si hudobné vyžitie od domáceho či zahraničného folklóru až po stálice našej hudobnej scény.
V areáli pri Palárikovom dome zanôtili pre dobrú náladu poslední kysuckí mohykáni držiaci v rukách trúbky, bubny, klarinety, dychová hudba Ochodničianka známa aj ako Lieskovanka.
Ochodničanka/Lieskovanka aj na hodovom jarmoku dokázala, že dychová hudba má stále svoje miesto v súčasnom hudobnom svete. Zahrali tradičné slovenské ľudové piesne, ale aj moderné skladby upravené do dychovkového štýlu.
Na Matičné námestie v sobotu popoludní prilákalo hlavne rodiny s deťmi predstavenie Paci-Pac, teda dvojica Adriana „Paci“ Pešinová a Mário „Pac“. Veď kultúru si zaslúžia aj najmenší.

Mnohé deti na Paci-pac vyrastajú, spievajú a tancujú a neskutočne sa bavia.
Sobota pokračovala vystúpením soul-folkovej skupiny Blanch. Zakladateľkou s je speváčka, gitaristka, skladateľka a študentka muzikológie, Bianca Macková, ktorá pochádza z Kysúc.
Už ako malá objavila v hudbe vášeň, a preto sa jej venuje dodnes. Svoje piesne prezentuje v angličtine.
„Spievať a písať v angličtine je pre mňa veľmi prirodzené a ďalším dôvodom je, že som mala pocit, že môj hlas znie lepšie v angličtine ako v slovenčine.“ prezradila po koncerte Blanca.
Podvečer už patril známym pesničkám z kasína a manželskej dvojici Silvii a Petrovi Klimentovcom. Úspešní šlágroví speváci ukázali, že hudba a spev sú pre nich stále veľkou vášňou. Na javisku vytvorili zohratú dvojku aj ich hudobný a spevácky výkon stál skutočne za to.
Hlavnou hviezdou sobotného večera bol určite koncert slovenského hudobníka, speváka, skladateľa, komika a moderátora Mariána Čekovského.
Čeky opäť raz predviedol svoje kvality skvelého muzikanta a výborného zabávača., bavil prítomných nielen vynikajúcou hudbou, ale aj vtipnými historkami a skvelou šou. Zaplnené námestie roztancoval typickými rómskymi skladbami, ľudovkami aj československými hitmi v nových aranžmánoch.

Zábava pokračovala, pre niektorých kontroverzným hudobným projektom, za ktorým stojí Prešovčan, vyštudovaný huslista Michal Marušin, známym pod názvom Mafia Corner. Pýšia sa tým, že sú prvým a zatiaľ jediným slovenským projektom, ktorý má na YouTube 120 miliónov zhliadnutí.
V Čadci zahrali známe hity, Čerešne, Macejko či Vypic a žic aj novinku Yummy Yummi.
Nedeľná omša aj pietna spomienka
Nedeľa sa už tradične začínala pietnou spomienkou pri pamätníku SNR, následne sa vybral sprievod mestom na Matičné námestie, kde popoludní po pozdravoch primátora a hostí nasledovalo udelenie Pocty Karola Guleju.
Ocenenie udeľuje Kysucká kultúrna nadácia so sídlom v Bratislave osobnostiam a tvorcom, ktorí sa výraznou mierou zaslúžili o šírenie a zachovávanie tradície výnimočného drotárskeho remesla, jeho propagáciu a objavovanie nových prameňov.
Zástupcovia Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava Dušan Mikolaj a Stanislav Mizera odovzdali ocenenie drotárke a šperkárke Lucii Čertíkovej.
Slávnostná svätá omša sa uskutočnila v nedeľu v areáli kostola sv. Bartolomeja
Na svojom pravidelnom každoročnom stretnutí sa nielen z Čadce, ale aj z ďalších kútov Slovenska a sveta zišli rodáci a členovia Spolku priateľov Čadce.
Na Palárikovej ulici aj na Matičnom námestí bolo mnoho stánkov, ktoré ponúkali tradičné remeselné výrobky, pri športovej hale sa mohli deťúrence do sýtosti kolotočovať v zábavnom lunaparku.
V areáli pri Palárikovom dome sa počas popoludnia predstavili domáce zoskupenia Čadčianska muzička a Tyrkys.

V hlavnom programe hodovej nedele, ktorý začal na Matičnom námestí o pol jedenástej, sa predstavili obľúbené domáce kolektívy DFS Kelčovan, FS Kysučan.
V nedeľnom popoludňajšom programe zazneli aj pozdravy primátora Čadce a predstaviteľov partnerských miest z Poľska a Českej republiky
Spoza českých hraníc zavítala známa cimbalová muzika Bečva a z poľského Zywca hudba regionálneho súboru piesní a tancov Zywczanie, ktorá reprezentuje predovšetkým folklór Żywieckých goralov v umeleckom javiskovom prostredí.
Gitara, rock aj ľudovka
Interpretov na námestí vítali tisíce ľudí
Nedeľný večer návštevníkom Bartolomejského jarmoku spríjemnila Zuzana Smatanová viac ako polovicu svojho života strávila koncertovaním a písaním pesničiek s gitarou v rukách. V minulom roku oslávila 20 rokov na scéne.
Treba povedať, že hrala výborne, nachystala okrem noviniek aj prierez tými najväčšími hitmi svojej kariéry. Pred plným námestím zneli zborovo spolu s fanúšikmi hity Daj ruku do mojej ruky, Nech sa deje, čo sa má, Včely, Horou, Tam, kde sa neumiera, Nekráčaj predo mnou.
Večer uzavreli svojimi koncertami skupiny Arzén a Kandráčovci.
Terchovsko-žilinská kapela Arzén je na hudobnej scéne už dlhých štyridsať rokov. Ich spojenie s terchovským folklórom sa stalo fenoménom.
Piesne tejto kapely zľudoveli, spievali ich azda všetci ich priaznivci tlačiaci sa pod pódiom.
Kandráčovci vtiahli ľudí do zbojníckeho dobrodružstva plného veselých melódií a temperamentných rytmov. V podaní jednej z najobľúbenejších slovenských kapiel zazneli nové piesne i obľúbené hity v originálnom podaní .
Ožili aj športové stánky
Športoví priaznivci mohli počas soboty podporiť jednotlivé družstvá v rámci Hokejbalového turnaja O pohár primátora mesta, na futbalovej juniorke pomenovanej po legende Vladimírovi Čilovi sa hral trojdňový turnaj pod názvom Futbalový festival mládeže.
V sobotu si na hlavnom štadióne zmerali sily FK Čadca a FK Slávia Staškov v rámci hodového derby štvrtej ligy. Žiaľ, domáci ťahali za kratší koniec a prehrali 0:2.
