ČADCA. Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci zrekonštruovala detské oddelenie. Na túto rekonštrukciu plánovala využiť peniaze z Plánu obnovy, ale neuveriteľné obštrukcie pribrzdili všetky plány, no nezastavili ich.
Pomôcť museli nakoniec sponzori, nadácie aj dobrovoľníci, ktorí na stavbe pracovali bez nároku na honorár. Lekári a zdravotný personál, ktorých na jedenásť mesiacov vymenili stavebníci, sú späť a tešia sa z nových priestorov.
Stavebnými úpravami a výmenou zariadenia sleduje nemocnica zlepšenie komfortu pre malých pacientov, ich sprievod, ako i personál. Komplexnou úpravou prešla i tamojšia jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), kde nemocnica zmodernizovala zariadenie aj prístrojové vybavenie.
Ako v detskej izbe, do triedy v papučkách
„Oddelenie si vyžadovalo úplnú rekonštrukciu a keď sme sa dozvedeli, že peniaze z Plánu obnovy nedostaneme, začali sme situáciu riešiť. Sami rodičia sa dožadovali zmeny. Pri plnom stave sme nevedeli umiestniť na izbách matky s deťmi, najmä s tými mladšími,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Za obrovského prispenia sponzorov, zriaďovateľa a ďalších dobrých ľudí sa podarilo dokončiť a obnoviť toto oddelenie, aby sa vytvorilo moderné, no harmonické prostredie pre tých, ktorí sa tu budú liečiť aj pre tých, ktorí ich budú liečiť. Novučké oddelenie začnú využívať malí pacienti už začiatkom septembra po dokončení technických skúšok na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Ako ďalej uviedol Šenfeld, rekonštrukcia stála približne pol milióna eur, prístrojové vybavenie 200 tisíc eur. No keď sa započítajú aj bezodplatné práce mnohých dobrovoľníkov, suma za rekonštrukciu sa šplhá k miliónu eur.

„Je to také domáckejšie prostredie, vyzerá to ako v detskej izbe, znížil sa aj počet postelí na izbách, máme izby aj pre rodičov s deťmi, dokonca aj novú študovňu, aby deti nezanedbali školskú dochádzku. Takže do školy môžu chodiť v papučiach,“ doplnila hlavná sestra Jarmila Čimborová.
Na pleciach dobrovoľníkov
Rekonštrukcia začala v septembri minulého roka, deti aj vybavenie presťahovali o tri poschodia vyššie, na pôvodné covidové oddelenie, ktoré bolo v tom čase voľné. Vynovené priestory uviedli oficiálne do prevádzky v utorok 27. augusta. Zriaďovateľ nemocnice, Žilinská župa, spolufinancovala zariadenie a nové prístrojové vybavenie detského oddelenia a JIS sumou 41.500 eur.
"Zrekonštruované boli sociálne zariadenia vrátane rozvodov vody a odpadových potrubí a tiež elektroinštalácia v celom objekte. Pribudli nové podlahy, omietky, vzduchotechnika, klimatizácia na JIS, nové rozvody medicinálnych plynov a antistatická podlaha," priblížila rozsah prác hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.

"Zvyšnú čiastku zafinancovali donori a doplatila nemocnica z podnikateľskej činnosti. Na financovaní modernizácie sa podieľali nadácie, neziskové organizácie, občianske združenia, podnikateľské subjekty a veľkou mierou pomohli aj kmeňoví zamestnanci nemocnice, ktorí realizovali odborné práce," uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Na rozsiahlej rekonštrukcii, vďaka ktorej bude nemocnica najmenším pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť adekvátnu 21. storočiu, sa podieľa viacero firiem najmä z regiónu Kysúc. Jedna prerobila sociálne zariadenia, druhá JIS-ku, tretia poskytla dlaždičov a podlahárov, štvrtá zrekonštruovala stropy a osvetlenie, piata prerobila elektroinštaláciu a vzduchotechniku, stavebný materiál poskytli stavebniny z okolia.
Príklad dobrého hospodára
Jednou zo spoločností, ktorá poskytla nemocnici pomoc, je aj Sophistic Pro finance z Čadce, ktorí usporiadali pre podporu rekonštrukcie detského oddelenia Vianočný charitatívny bazár. Na oddelenie tak putovala čiastka viac ako 4000 eur.

„Je pre nás veľmi dôležité pomáhať tam, kde je to potrebné, aby pracovníci v zdravotníctve mohli využívať moderné trendy a pacienti sa cítili príjemnejšie. Sociálna zodpovednosť je súčasťou nášho firemného DNA. Je tiež veľmi dôležité, aby sa rozvíjalo naše mesto, kraj, Slovensko,“ povedal Radoslav Valko zo spoločnosti Sophistic Pro finance.
Kysucká NsP v Čadci je jedinou nemocnicou v regióne Kysúc a zo štyroch župných nemocníc má najvyššiu spádovú oblasť v rozsahu 126.000 obyvateľov.
„Práve takéto nemocnice, ktoré sú samostatné, netvoria dlhy, majú všetko vysporiadané a ešte si dokážu sami pomôcť v ťažkej situácii, by sme mali uvádzať ako príklad dobrého hospodára. Je ich málo, no práve do takýchto nemocníc by mal štát investovať,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.
Druhá fáza projektu pre blízkosť rodičov
Čadčianska nemocnica zároveň pripravuje druhú etapu, ktorá je v projektovej fáze a ktorej súčasťou je realizácia prístavby. Práve prístavba by mala v budúcnosti garantovať prítomnosť matky alebo otca na izbe dieťaťa.
„Keď je málo hospitalizovaných, vždy sa snažíme vychádzať v ústrety rodičom, aby mohli byť na izbe s dieťaťom na pacientskom lôžku. Ak však prijmeme ďalšieho pacienta, mamička musí ísť na izbu matiek,“ vysvetlila primárka detského oddelenia Jana Bartošová.

Podľa psychologičky Bibiány Jozefiakovej je hospitalizácia pre dieťa, rovnako ako aj pre jeho rodičov, veľmi stresujúci a náročný zážitok. Okrem toho, že je dieťa v cudzom prostredí s cudzími ľuďmi, v situácii ktorú nepozná a ktorej častokrát nerozumie, cíti aj bolesť a nepohodlie.
„Výskumy dokazujú, že deti, ktoré sú hospitalizované, majú výrazne vyššiu mieru úzkosti v porovnaní s deťmi, ktoré hospitalizované nie sú, v dôsledku čoho majú väčšiu tendenciu hľadať pocit bezpečia v rodičoch. Úzkosť a stres môžu významne vplývať aj na liečbu ako takú, resp. ďalšie (aj dlhodobé) psychické aj fyzické prežívanie dieťaťa,“ vysvetľuje psychologička.
Spôsob, akým sa nemocnica pustila do zásadnej investície, je na Slovensku skutočným unikátom.