RAKOVÁ. Na dvore Cirkevnej základnej školy v Rakovej bolo počuť počas uplynulého víkendu rôzne zvieracie zvuky, ktoré občas prehlušili aj hrajúcu heligónku a vravu ľudí.
Takmer štyri stovky hospodárskych zvierat si mohli návštevníci pozrieť na 39. ročníku regionálnej výstavy, ktorú usporiadala Základná organizácia Slovenského zväzu chovateľov v Rakovej.
Bez Tradičnej výstavy si hody v Rakovej vie predstaviť len málokto. Všetko dianie okolo príprav samotnej výstavy začalo už týždne vopred niekoľkými brigádami. Najviac roboty mali organizátori pred samotným začiatkom výstavy, keď začal príjem zvierat od vystavujúcich chovateľov. Návštevníkom predviedli nielen králiky, hydinu, alebo holuby, ale aj morčatá a činčily.
Nové aj málo známe plemená
Hojne zastúpené boli predovšetkým králiky, medzi ktorými bolo aj niekoľko šampiónov, alebo deťmi obdivovaní zakrpatení zajačikovia a naopak maxiplemená baranov. Tak sa nazýva plemeno králika, ktoré je po belgickom obrovi druhým najväčším.
Chovatelia z Rakovej sa však môžu pochváliť aj plemenamí u nás takmer neznámymi. A bolo veru čím, veď základná organizácia Slovenského zväzu chovateľov v Rakovej patrí medzi najaktívnejšie na Slovensku.

„Vystavujeme tu veľa druhov hydiny, ktorá ešte vôbec sa nechovala na Slovensku. Ozdobou výstavy bol napríklad zajac dalmatínsky modrý. Úspešnú premiéru mal aj novo vyšľachtený králik šarišský. Nie je ešte zapísaný ani v plemennej knihe, stále je vo výskumnom chove a tu na výstave si ho mohli ľudia vyobzerať,“ pochválil sa predseda domácich chovateľov Ladislav Liščák.

Dodal, že hlavným cieľom bolo ukázať návštevníkom jednotlivé druhy čistokrvných zvierat a najmä národné plemená, ktoré chovajú ľudia na Kysuciach. Vyratúval, že na výstave je takmer po stovke králikov a hrabavej hydiny, 40 kusov vodnej hydiny, viac ako dvadsiatka holubov. K tomu treba ešte pripočítať nad 40 zvierat určených na predaj.

Na výstave bolo možné si niektoré zvieratká pohladkať, ale tiež si ich kúpiť a odniesť domov. Zamierili tam preto stovky ľudí. Popri rodinách s deťmi aj chovatelia, ktorí chcú obohatiť svoje chovy.
Aj šampióni končia na tanieri
Ľudia, ktorí ostali chovateľstvu verní, pracujú s čistokrvnými zvieratami, či sú to holuby, králiky, hydina alebo exotické vtáctvo. Prispievajú tak k zachovaniu genofondu existujúcich čistokrvných plemien a druhov zvierat.
Jedným z nich je majiteľ vicešampióna klubu chovateľov baranovitých králikov, Marek Kubačák. Povedal, že starostlivosť o výstavných šampiónov nie je vôbec lacná ani jednoduchá.

„Vstávam ráno o štvrtej, aby som všetko cez deň postíhal. O výstavné kusy sa treba dobre postarať. Takýto králik na vyššej úrovni stojí aj cez 150 eur, ďalšie peniaze zhltnú špeciálne granule a vitamíny,“ vysvetlil chovateľ.
Zvieratá tiež hodnotila odborná porota. Tí najlepší si počas nedeľného popoludnia prevzali od starostu Rakovej Antona Heglasa víťazné poháre. Už teraz sa všetci spoločne tešia na budúci rok.
„Čakajú nás dve výročia. Šesťdesiatka od založenia miestnej organizácie aj okrúhly štyridsiaty ročník výstav drobnej zveri v Rakovej,“ dodal predseda Ladislav Liščák.
Aj vy si kladiete otázku, kde končia králičí šampióni? Predsa na pekáči, ako normálne zajace. Veď jemnosť nízkotučného králičieho mäsa ocenili už starí Rimania.
