ČADCA, STAŠKOV. Nič podobné nezažili a napriek výstrahám pred počasím ani nečakali. Voda ustúpila, no s dopadmi povodní sa v Čadčianskom okrese budú miestni vyrovnávať i najbližšie dni, presné škody si niektorí odhadnúť ani netrúfajú.
Viac než metrová hladina vody zaplavujúca areál, vrátane interiéru, zaskočila aj závod Okrasa Čadca. Okrem rozsiahlych škôd pozastavili dopady povodní aktuálne rozbiehajúcu sa sezónu.
Ak bude technológia v poriadku, s výrobou vianočných ozdôb by chceli pokračovať už zajtra, o koľko produktov prišli, však stále zisťujú. Ručne robené banky, ktoré fabrika posiela do celého sveta, plávali v priestoroch spolu s nábytkom a vybavením.
„Hoci zatiaľ nepoznáme presný rozsah škôd, sú obrovské. Zasiahnutý bol areál, administratívna budova aj starý závod a celá predajňa. Garáže, vozový park, stroje aj sklad materiálu,“ popisuje predsedníčka družstva Okrasa Eliška Šipulová s tým, že výrazným dopadom sa vyhla len vyvýšená budova hlavného závodu.
„Keď sme tu prišli, voda nám siahala po pás,“ spomína jedna zo zamestnancov.

Aktuálne komunikuje vedenie podniku pre bližšiu kalkuláciu škôd s poisťovňou, kým miesto medzičasom od nánosov blata očisťuje zhruba desať zamestnancov.
„Takéto škody nikto nečakal. Robíme fotodokumentáciu, čakáme na poisťovacieho agenta, s ktorým to ešte raz prejdeme podrobne,“ dodáva vedúca Okrasy.
Na pomoc zo strany poisťovne sa, žiaľ, nemôže spoliehať miestny predajca. Obchod s pracovnými odevmi Jána Pišteka sídli v rovnakom objekte, na príval vody však pripravený nebol, tovar poistený nemal. Okrem poškodeného priestoru príde zhruba o päťtisíc eur na samotnom sortimente.

„Vodu som tu mohol mať tak do jedného metra. Všetko sa už nebude dať zachrániť, hlavne kožené veci sa už zrepasovať nepodarí. Škoda, že nás po stúpaní hladiny neinformovali presnejšie. Mne vrátnik volal okolo šiestej, že sa vyliala Kysuca a hoci som hneď prišiel, veľa som už nezmohol. Bolo to rýchle,“ približuje podnikateľ, pričom metlou vytláča prebytočné blato s vodou za dvere predajne.