ČADCA. Voda v okresnom meste opäť ukázala svoju silu. Koryto Kysuce v súčasnosti nie je schopné bezpečne odviezť zvýšené prietoky povrchovej vody a vylieva sa na okolité pozemky, protipovodňové opatrenia chýbajú.
Víkendová povodeň zaplavila časti sídlisk, rodinných domov, prevádzok, priemyselných areálov, objektov čistiarne odpadových vôd, infraštruktúry, štadióna, mestskej športovej haly aj priľahlého územia s plánovanou výstavbou.
Aby sa zabránilo ďalším škodám, vodohospodári chcú v Čadci po oboch stranách rieky Kysuca na celom úseku od Sihelníka (od vedenia vysokého napätia) až po časť Horelica (vrátane), postaviť sedem kilometrov dlhý a dva metre vysoký protipovodňový múr.
V týchto miestach v minulosti vodohospodári robili lokálne úpravy brehu, tie sú však z hľadiska protipovodňovej ochrany nedostatočné.
So stavbou chcú začať o dva roky
Ochranná hrádza a nábrežné múry budú slúžiť ako preventívna protipovodňová ochrana okolia pri zvýšených prietokoch rieky.

„Plánovaný termín začatia prác je rok 2026. Avšak okrem samotného povoľovacieho procesu vodnej stavby je potrebné z časového hľadiska brať do úvahy aj proces majetkoprávneho vysporiadania, výkupu pozemkov prípadne vyvlastňovacie konania. Na základe uvedeného nie je možné stanoviť presný a záväzný termín realizácie prác,“ informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Doplnil, že investičná akcia Čadca rieka Kysuca – protipovodňové opatrenia je naprojektovaná v stupni pre stavebné povolenie a realizáciu stavby.

„Úspešne prebehol proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a bol vydaný súhlas na zmenu stavu mokrade. Investičné oddelenie Slovenského vodohospodárskeho podniku Povodie horného Váhu plánuje po doručení všetkých stanovísk dotknutých inštitúcií podať žiadosť na zahájenie procesu územného konania a následne stavebného povolenia,“ ozrejmil hovorca.
Počítajú aj s cyklotrasou
Výška hrádze oporných múrov vychádza z úrovne priebehu hladiny storočnej vody s bezpečnostnou rezervou do pol metra.
Súčasťou protipovodňovej línie sú aj výustné objekty na odvedenie vnútorných vôd.
Lokálne ochranné hrádze budú súčasne okrem protipovodňovej funkcie spĺňať aj podmienky pre vytvorenie cyklotrasy okolo Kysuce priamo na niektorých úsekoch hrádze.

V úsekoch, kde to neumožňovali výškové pomery, vodohospodári navrhujú ochranu bez bezpečnostného prevýšenia. Mobilné hradenie urobia len v obmedzených úsekoch tam, kde dochádza ku križovaniu protipovodňovej línie s cestami.
Navrhované opatrenia nezasahujú do koryta rieky a nemajú priamy vplyv na morfológiu vodného útvaru (hĺbka, šírka, štruktúra a substrát koryta rieky atď). Čiastočne sa dotýkajú len štruktúry príbrežnej zóny.
Výrub by sa mal dotknúť približne 70 stromov a krovinatého porastu s rozlohou päťtisíc metrov štvorcových. Po ukončení stavby stromy opäť nasadia. Podnik odhaduje, že celkové náklady budú predstavovať približnú sumu 10,5 milióna eur.
