ZBOROV NAD BYSTRICOU. Krojovaná svätá omša, ocenené osobnosti, folklórne skupiny aj koncert Cigánskych diablov. Zborovania si počas uplynulého víkendu pripomenuli výročie prvej písomnej zmienky o obci, ktoré oslavujú každoročne v období sviatku Sedembolestnej Panny Márie.
Tohtoročné 389. výročie prvej písomnej zmienky sa nieslo v upršanom počasí, ktoré prinútilo organizátorov zrušiť sobotný večerný program a nedeľné vystúpenia presunúť do kultúrneho domu.
„Aj keď horné Kysuce potrápila povodeň, Zborova nad Bystricou sa vyčíňanie živla dotklo len nepatrne. Ukázalo sa však, že rozhodnutie zrušiť sobotný program kvôli daždivej predpovedi meteorológov bolo správne,“ informoval starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.
Omšu slávili odetí do krojov
Nedeľa sa však v Zborove nad Bystricou už niesla v slávnostnej atmosfére. Dokonca počas svätej omše, ktorú celebroval domáci kňaz Ján Uskoba, vyšlo slniečko, ktoré vyčarilo úsmev všetkým ľuďom nielen v Kostole, ale hádam na celých Kysuciach. Omšu spolucelebrovali bývalí kňazi pôsobiacimi vo farnosti Mons. Milan Gábriš a Peter Škor.

„Svätá omša sa na podnet miestneho správcu farnosti Jána Uskobu prvýkrát konala, ako krojovaná. Obyvatelia obce mohli prísť v kroji, prípadne len s krojovými doplnkami. A veruže ľudí, ktorí chceli sláviť svätú omšu rovnako, ako ich predkovia, prišlo neúrekom,“ doplnil starosta obce.
Zahrali aj Cigánski diabli
Nedeľný popoludňajší kultúrny program bol nabitý vystúpeniami miestnych i okolitých folklórnych zoskupení, ktoré ukázali svoje umenie a predstavili aj tradičné piesne z regiónu.
Medzi účinkujúcimi boli Folklórna skupina Zborovanka, Zborovské ozveny, Detský folklórny súbor Nezábudka, Zborovskí heligonkári, Folklórny súbor Radôšťan, Barborka Šusteková a Jakubko Kolembus, Kysucká muzička a ľudová rozprávačka Katka Prengelová.

Slávnostný program obohatilo aj vystúpenie orchestra „Cigánski diabli“, ktorí si svojími originálnými virtuóznymi skladbami a jedinečnými aranžmánmi, v ktorých sa snúbia nezvyčajné hudobné kombinácie s nesmiernou dávkou temperamentu, získali priazeň nejedného diváka. Popoludním sprevádzala moderátorka Zuzana Zuzčákova Gacíková.
Ocenili tri osobnosti
V rámci osláv v Zborov nad Bystricou každoročne oceňujú aj osobnosti, ktoré sa svojím konaním zaslúžili o rozvoj v rôznych oblastiach života dediny.
V tomto roku Cenu starostu za duchovný a ľudský prínos v prospech obce Zborov nad Bystricou získal Emil Koščál. Pán Koščál sa podieľal na vybudovaní obecného vodného zdroja, miestnych komunikácií, rekonštrukcii historickej zvonice v časti U Zuščákov aj rozvoji včelárstva v dedine. Jeho srdcovou záležitosťou bola a ešte stále je starostlivosť o kaplnku u Zuščákov, o ktorú sa po generácie starali členovia jeho rodiny.
Za rozvoj obce bola udelená Cena starostu obce aj Dušanovi Brandisovi. V obci Zborov nad Bystricou je súčasťou obecného zastupiteľstva od roku 2002, čiže 22 rokov. Pôsobil ako zástupca starostu, bol predsedom rôznych komisií pracujúcich pri obecnom zastupiteľstve a v súčasnosti zastupuje obec ako podpredseda Lesného spoločenstve Zborov nad Bystricou. Podieľal sa na mnohých činnostiach a prácach, ktoré smerovali k budovaniu a rozvoju obce.

In memoriam udelili Cenu starostu obce za rozvoj školstva v obci Zborov nad Bystricou Jurajovi Tkáčovi. V roku 1970 sa stal riaditeľom Základnej školy v Zborove nad Bystricou a na tejto pozícií ostal až do svojho zaslúženého odchodu do dôchodku v roku 1986. Pre školstvo v obci bol veľkým prínosom a pričinil sa aj o výstavbu novej budovy školy v roku 1960, ktorá slúži dodnes. Životná púť pán riaditeľa Juraja Tkáča sa skončila 20.03. 1992, avšak on ostal v spomienkach nejedného Zborovana.
„Záverom môžeme zhodnotiť, že aj napriek nepriazni počasia sa v Zborove nad Bystricou Dni obce vydarili a priniesli v zložitých chvíľach úsmev na tvári a pohladenie na srdci. Budúci rok si pripomenieme 390. výročie prvej písomnej zmienky a pevne veríme, že i počasie bude o rok priať oslavám, ktoré sú pripomienkou dedičstva našich otcov,“ uzavrel starosta obce Juraj Hlavatý.