PREŠOV. Kreate klub v Prešove, ktorý prevádzkuje občianske združenie (OZ) IPčko, obnovil po prerušení spôsobenom organizačnými ťažkosťami svoju činnosť. Od utorka 2. októbra je mladým ľuďom, hľadajúcim psychickú podporu a pomoc, k dispozícii na novej adrese v centre mesta Prešov.
Ako informovala Frederika Hazéová z OZ IPčko, klub musel prekonať náročné leto, počas ktorého hrozilo jeho uzavretie. Štátna podpora, s ktorou rátali, mešká a bude nižšia, ako mala pôvodne byť. Znižovali preto svoje náklady a hľadali možnosti podpory, no nakoniec museli prepustiť viacero psychológov a psychologičiek.
„V Kreate klube a v Káčku Prešov sme museli začiatkom leta výrazne znížiť počet zamestnancov – zo siedmich na dve,“ uviedol riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.
Organizácia spustila kampaň na záchranu klubu, ku ktorej sa pridala aj speváčka Katka Koščová. Vďaka tejto pomoci a aj podpore mesta Prešov, ktoré prispelo na činnosť klubu sumou 10-tisíc eur tento rok a 15-tisíc eur pre budúci rok, sa podarilo zabezpečiť pokračovanie jeho činnosti. „Aktuálne sme mohli opäť prijať dvoch psychológov a v klube a v Káčku tak máme v tejto chvíli štyroch vyškolených odborníkov, ktorí spoločne robia všetko pre to, aby zvládli nápor žiadostí o pomoc. Keďže sme znižovali výdavky, kde sa len dalo, klub sa tiež musel presťahovať do lacnejších priestorov,“ dodal Madro.
Kreate klub v Prešove aktuálne sídli na Hlavnej ulici 55. Je súčasťou siete klubov OZ IPčko po celom Slovensku, ktoré poskytujú mladým ľuďom psychologickú podporu a možnosti na zmysluplné trávenie voľného času. „Mladí ľudia, ktorí sem chodia, nás potrebujú. Často sa boja o svojich problémoch hovoriť s okolím a zažívajú veľké nepochopenie,“ zdôraznila vedúca prešovského centra krízovej intervencie Káčko Lenka Kvašňaková.
V Kreate klube sa za rok a pol jeho fungovania uskutočnilo viac ako 11-tisíc pomáhajúcich a krízových intervencií. V prešovskom centre Káčko bolo poskytnutých 1 353 intervencií. „Náš klub každý mesiac navštívi okolo 240 mladých ľudí, ktorí u nás hľadajú bezpečie, pomoc a pochopenie. Za ten rok a pol fungovania sme pre nich zorganizovali 288 podporných a rozvojových aktivít. Nielenže sa u nás rozvíjajú a majú tu bezpečné prostredie, nájdu tu hlavne aj pomoc, o ktorú sa v bežnom živote boja požiadať," uviedla Kvašňaková. Najčastejšími témami, s ktorými sa mladí ľudia obracajú na psychológov OZ IPčko, sú pocity smútku, osamelosti, stigmatizácia a popieranie duševných ťažkostí, rodinné a partnerské vzťahy, ako aj myšlienky na ukončenie života či sebapoškodzovanie.
V klube sa v októbri bude konať aj pravidelne organizovaný program pre mladých ľudí. Vďaka možnostiam, ktoré ponúkajú nové priestory, plánuje IPčko okrem pravidelných aktivít pre mladých organizovať aj pravidelné vzdelávanie pre odborníkov a odborníčky, podporné skupiny pre rodičov tínedžerov v ťažkostiach, či terapeutické skupiny pre mladých ľudí s názvom MindLab.