ČADCA. "Médiá, mimovládne organizácie a opozícia sú trojhlavý drak. Jeho jediným cieľom je spoločnými silami ohučať občana, premyť mu mozog tým správnym smerom, aby sa k politickej moci dostali tí, ktorí majú,“ aj toto tvrdí viceprimátorka Čadce Anna Belousovová na svojom Youtube kanáli, ktorý sledujú tisíce ľudí.
Andreja Danka posiela na psychiatriu, ostro kritizuje opozíciu, ale aj celú vládnu koalíciu, vrátane Hlasu, ktorý má v Čadci primátora Mateja Šimáška.
Videá pritom nahráva priamo na radnici. Okrem väčších sál, kde sa konajú mestské zastupiteľstvá, rozpráva vo videu aj zo zasadačky, ktorá je na sekretariáte pri kancelárii primátora.
V článku sa dočítate:
- prečo je podľa politológa Hlas slabý a nemohúci,
- ako svoje kroky obhajuje Belousovová,
- ako Lenč vidí šance političky preraziť ešte vo veľkej politike.
Dlhoročná politička naberá na popularite aj na sociálnych sieťach. Keď sa Čadcou nedávno prehnala 50-ročná voda, vo verejnom liste na Facebooku zaútočila na Matúša Šutaja Eštoka a Tomáša Tarabu.
Kritizovala ich za to, že namiesto návštevy regiónov zasiahnutých prírodnou katastrofou zvolili debaty v televíznych štúdiách.
„Vaše správanie, páni ministri, považujem za vyslovene chrapúnske voči nám voličom a občanom. A vám, pán Eštok, sa divím o to viac, že primátorom mesta je váš nominant, ktorý na rozdiel od mnohých predstaviteľov vašej strane rozhodne hanbu nerobí. Práve naopak! Až sa niekedy divím, čo vlastne v tej vašej strane robí.“

Viaceré aktivity Anny Belousovovej sú úzko prepojené s mimoparlamentnou stranou Republika. Za stranu Milana Uhríka kandidovala v eurovoľbách, pred pár dňami spoločne s Líviou Pavlíkovou ohlásila štart nového projektu pod názvom Metapolitika, ktorý je akýmsi nasledovníkom Kulturblogu.
„V prípade, že niekto z pozície viceprimátora kritizuje členov strany, ktorá nominovala primátora, tak je to útok na samotnú politickú stranu. Ak primátor nepochopí, že táto osoba, ktorú on menoval, škodí politickej strane, mali by reagovať jeho stranícki nadriadení,“ vysvetľuje politológ Jozef Lenč.
Lenč: Hlas je politicky slabý a nemohúci
V súvislosti s touto témou sme oslovili primátora Matej Šimáška. Na otázky, ako vníma fakt, že jeho viceprimátorka využíva radnicu na nahrávanie videí, ktoré nijako nesúvisia s prácou pre mesto Čadca a ostro v nich kritizuje Hlas, do zverejnenia článku nereagoval.
„Ak niekto, kto kandidoval za Republiku, kritizuje aj stranu Hlas a reakcia je doteraz prakticky žiadna, svedčí to o tom, ako je Hlas politicky slabý a nemohúci. Po odchode dnes už prezidenta Petra Pellegriniho si nevie uhájiť post predsedu parlamentu, navyše sa mu takto vysmievajú aj rôzne osobnosti, ktoré dnes pôsobia v regionálnej politike,“ tvrdí Lenč.
Anna Belousovová na margo kritiky strany Hlas vysvetľuje, že je voličom vládnej koalície a v kandidatúre na prezidenta podporovala Petra Pellegriniho.
Hovorí, že tak má právo reagovať, keď robia nesprávne rozhodnutia. Kritika je podľa nej vždy konkrétna a faktická.
„S primátorom neriešime veľkú politiku, ale každodenné problémy života nášho mesta. Myslím si, že v roku 1989 sa skončila doba, keď tu vládla jedna strana, ktorá bola pri moci a každý ju musel len chváliť. Okrem toho moja kritika je vždy adresná a stojím si za ňou,“ tvrdí Belousovová.
Problém? Podľa viceprimátorky absurdnosť
Belousovová nevidí problém ani v nahrávaní videí na radnici. „Zákon hovorí, že v prípade viceprimátora sa nejedná o riadny pracovný pomer, ale o obdobný pracovný pomer voleného zástupcu. To je podstatný rozdiel. Mojím pracoviskom teda nie je moja kancelária, resp. mestský úrad. Mojím pracoviskom je mesto Čadca. Z vami položenej otázky by potom vyplývalo, že by som nemohla točiť videá nikde na území mesta. Čo je, samozrejme, absurdné.“
Riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško hovorí, že zneužívanie verejnej funkcie na sledovanie osobných politických cieľov, žiaľ, nie je na Slovensku ničím výnimočným ani v prostredí samosprávy a v Transparency International naň upozorňujú pomerne často.

Či už ide o zneužívanie radničných novín, oficiálnych profilov sociálnych sietí samospráv, symbolov mesta, alebo aj o vytváranie obsahu nesúvisiaceho s výkonom funkcie za verejné zdroje a v pracovnom čase.
„V prípade videí pani Belousovovej je intenzita zneužívania verejnej funkcie nižšia v tom, že v priestoroch, kde videá vznikajú, sa neobjavujú symboly mesta. Aj samotné využívanie mestských priestorov a prípadne pracovného času na vytváranie politického obsahu nesúvisiaceho s výkonom funkcie však možno vnímať ako problematické a politici, ktorí nechcú vytvárať dojem zo zneužívania funkcie, by sa takéhoto prístupu mali vyvarovať,“ vysvetľuje Piško.