Plašenie honcov a výstrely poľovníkov. Takto to bude vyzerať v lesoch okolo Ochodnice a Kysuckého Lieskovca na Kysuciach počas najbližších týždňov. Poľovníci sa chystajú na zásah proti diviakom, ktorí strácajú plachosť a bežne ich vidieť producírovať sa po obecných verejných priestranstvách. Pri ceste potravou sa neboja ničiť ploty, rozryť súkromné záhrady.
Diviaky, podľa sťažností ľudí na sociálnych sieťach, nie sú výnimkou v časti Hať, viac ako desať kusov pravidelne vídajú ľudia kypriť rypákmi pôdu aj pri farme v Kysuckom Lieskovci. Ich častý výskyt je aj v lokalite pod Ochodnicou, v okolí zastávok hromadnej dopravy či pri požiarne zbrojnici.
Zvolali krízový štáb
Na opakované sťažnosti ľudí zareagoval Okresný úrad v Kysuckom Novom Meste. Prednostka Marcela Lisková zvolala krízový štáb, ktorý riešil problém častých stretov človeka s divou zverou na miestach, kde to nie je zvykom.

Na stretnutie boli prizvaní prizvaní aj starostovia obcí Kysucký Lieskovec a Ochodnica a zástupcovia okolitých poľovných združení.
O výsledku informovala prednostka Okresného úradu v Kysuckom Novom Meste Marcela Lisková. Ako uviedla, obce budú informovať svojich občanov o zákaze vyvážania a uskladňovania biologicky rozložiteľného odpadu mimo svojich oplotených pozemkov.
„Zároveň budú informovať občanov, že z dôvodu vlastnej bezpečnosti by pri vstupe do lesa mali používať reflexné vesty. Poľovné združenia usporiadajú spoločné poľovačky za účelom eliminácie a vytlačenia diviačej zvery z intravilánu obce,“ doplnila Lisková.
Ľudia ich sami pozývajú na večeru
„Je ich viac ako v iné roky, ale nepovedal by som, že sú premnožené,“ povedal dlhoročný poľovník Pavol Šutý z Regionálnej organizácie Slovenského poľovného zväzu Čadca.

Podľa jeho slov za to, že diviaky strácajú plachosť, môžu ľudia väčšinou sami. Zveri ubúda potrava, predtým bola zvyknutá chodiť na polia na zemiaky, no teraz sú z nich len neobrobené lúky.
„Diviaci preto hľadajú potravu inde. Ľudia nechávajú na zemi zo stromov popadané jablká, tie sú pre diviakov magnetom. Je to akoby ste ich pozvali rovno k stolu. Všeobecne za to môžu aj záhradkári, ktorí vyhadzujú zvyšky, a tým diviaky lákajú. V záhradách majú aj mäkkú pôdu, v nej myši, cibuľky kvetov, hotová delikatesa,“ podotkol poľovník.

Problém s čiernou zverou majú aj v Rakovej, kde diviaky rozryli záhradu základnej školy. To, že sú stále drzejšie dokazuje, že sa špacírujú aj po rušnom sídlisku Kýčerka v Čadci. A veru, stretnutie s diviakom uprostred sídliska nemusí byť príjemným zážitkom. Zvlášť vo chvíli, keď ľuďom teoreticky hrozí nebezpečenstvo.
„Diviak je našťastie stále plaché zviera. Stačí urobiť hluk a utečie. Mohlo by sa ale stať, že napríklad zranený kus skutočne zaútočí. To sú ale skôr ojedinelé prípady,“ doplnil Pavol Šutý.
Ľudia sa ostrej streľby na sídlisku báť nemusia. V prípade, že čadčianska radnica požiada poľovníkov o spoluprácu pri odstrele nebojácnych diviakov, aj ten bude prebiehať mimo intravilánu mesta. Streľba na nepoľovných pozemkoch, kedy sa rekreační bežci a cyklisti pohybujú po cestičkách hlboko do noci, je príliš riskantná.
O stanovisko sme požiadali aj mesto Čadca. To nám prisľúbilo, že sa k téme čoskoro vyjadrí, v tejto dobe mapuje ich nočné vychádzky. Sezóna rozrytých trávnikov však zatiaľ len začína. Bližšie k ľuďom sa diviaci budú vo veľkom sťahovať až s príchodom prvých prvými mrazíkov.
Téme sa budeme ďalej venovať.
