ČADCA. Ľudia vo štvrtok 10. októbra v rámci akcie Slovenského červeného kríža pomohli so známym obchodným reťazcom mnohým rodinám z Kysúc.
V obchodnom centre stáli dobrovoľníci a rozdávali zoznam potravín vhodných na darovanie. Podľa informácií od organizátorov zbierky a obchodných reťazcov bol počas dňa o zbierku medzi na kupujúcimi veľký záujem
Každý mohol nakúpiť, čo uznal za vhodné, hlavne trvanlivé potraviny, ktoré by pomohli seniorom, mnohodetným rodinám alebo matkám, ktoré sa samé starajú o deti. Počas jedného dňa prispelo svojou pomocou 321 darcov.
Vyzbierali stovky kíl potravín
"Nazbieraných potravín máme zhruba 800 kíl. Väčšina už je v našich skladoch. Potom pôjdu pre 44 rodín z Kysúc, pre ktoré sú určené, informovala riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Čadci Helena Tomášiková.
Balíky pomoci budú adresne rozdelené pre ľudí v núdzi, osamelých dôchodcov, matky, ktoré ostali s deťmi samé aj pre mnohopočetné rodiny.
Pri zbierke pomáhalo 21 dobrovoľníkov, ktorí spoločne obetovali zo svojho voľného času za jeden deň 147 hodín. Účasť na akcii podľa Tomášikovej prekonala očakávania usporiadateľov.

"Prišli aj ľudia, ktorí nakúpili polovicu alebo dokonca celý nákupný vozík a tie potraviny darovali," poznamenala.
Mládež robila radosť
Radosť robili aj mladí dobrovoľníci, ktorí kupujúcim rozdávali letáčiky so zoznamom vhodných potravín, ktoré je možné venovať. Keď niektoré z nich ľudia zaobstarali, za pokladňami ich dobrovoľníkom odovzdávali.
“Ja pomáham nielen červenému krížu, ale aj spolužiakom, keď ich niekto týra, každému, komu treba, aj pri písomke. Len to neprezrádzajte učiteľke, povedal piatak Jakub Slivka z Čadce zo Základnej školy Rázusova. Hodiny rozdával letáky a vysvetľoval, ako sa dá pomôcť.
“Pre mňa dobrý skutok. Ľuďom treba pomáhať, nie každý sa dokáže v tejto zlej dobe postarať sám o seba. Mali by sme byť zhovievavej hlavne kvôli naši rodičom, starým rodičom, ľudom, ktorí tento štát postavili, teraz nemajú za, čo žiť, po veda Robert Kanchula z Rakovej, ktorý prišiel pomôcť s manželkou Janou a synom Michalom.
Zbierka bude pokračovať aj počas ďalších dvoch týždňov. Podporiť sociálne slabších budú môcť zákazníci obchodného reťazca do košov označením logom červeného kríža.
“Veľká vďaka všetkým, ktorí prispeli. Ani nás nenapadlo, koľko je tu dobrých ľudí aj našich dobrovoľníkov, ktorí sa bez nároku na čokoľvek sa zúčastnili tejto pomoci," uzavrela Tomášiková.
