Veterán Alojz Fuňák má pamätník v rodnej obci. Zborov nad Bystricou si pripomenul hrdinstvo povstalcov

Od vypuknutia SNP je to už 80 rokov.

V Zborove nad Bystricou odhalili pamätník hrdinom SNP. V Zborove nad Bystricou odhalili pamätník hrdinom SNP. (Zdroj: Pavol Stolárik)

ZBOROV NAD BYSTRICOU. Vodiči, ktorí prechádzajú cez Zborov nad Bystricou, môžu kúsok nad kostolom zbadať železný pamätník predstavujúci postavy so vztýčenou rukou s roztvorenou dlaňou, akoby do diaľky kričali "Stop, už nikdy viac!". Verejnosti bol slávnostne predstavený v utorok 15. októbra pri príležitosti 80. výročia vypuknutia SNP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je spomienku na statočnosť a hrdinstvo povstaleckej armády a partizánov pochádzajúcich z tejto kysuckej obce. Venovaný je aj pamiatke zborovského rodáka, účastníka priamych bojov druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania, kapitána Alojza Fuňáka, vojnového veterána, ochrancu a budovateľ vlasti, člen a funkcionár zväzu protifašistických bojovníkov. Práve v utorok 15. októbra uplynulo päť rokov od jeho úmrtia,

SkryťVypnúť reklamu

Vo vojne aj v zajatí

„Otec by bol veľmi hrdý,“ povedala počas slávnostného odhalenia pamätníka jeho dcéra Malvína.

„Aj keď si otec našiel druhý domov na východe Slovenska, vždy sme sa radi a často vracali na Kysuce. Našli sme tu veľmi milých príbuzných. Otec často spomínal na svoje detstvo, svojich súrodencov,“ spomenula.
Doplnila, že aj keď otec často prednášal školákom o hrôzach vojny, na tie najväčšie sa snažil postupom času zabudnúť.

Prečítajte si tiež Cestujúcich na trati Čadca – Zwardoń vrátila v čase legendárna bobina s červenou hviezdou na čele Čítajte 

„Spomínal na časy, keď bol v zajatí, ako sa tam správali k ľuďom z východnej Európy. Dostali sa v nim správy aj o koncentračných táboroch, kde umierali tisíce ľudí. Otec rozprával, ako si sami urobili rany a nedali sa očkovať. Báli sa, že ich zabijú, báli sa aj ísť do sprchy, že zomrú jedovatým plynom. Bolo pre nich úľavou, keď zo sprchovej hlavice začala tiecť voda,“ priblížila otcove spomienky Malvína Fuňáková.

SkryťVypnúť reklamu

Patrí do učebných osnov

Starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý informoval, že celý proces pamätníka hrdinom druhej svetovej vojny začal vznikať pred rokom a pol. Snaha si uctiť rodáka, ktorý je možno známejší na východnom Slovensku, ako na Kysuciach, ale bola veľká.

„Aj keď som starostom obce a poznám všetkých súčasných obyvateľov, nevedel som, že vojnový veterán Lojzko Fuňák pochádza z našej obce. Vnímal som ho ako bývalého vojaka oceneného mnohými medailami za zásluhy na stretnutiach s Banskej Bystrici. Oči mi otvoril telefonát zo zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý celý proces naštartoval,“ povedal Juraj Hlavatý s tým, že Alojz Fuňák sa stal ďalšou významnou osobnosťou a jeho odkaz bude mať svoje čestné miesto aj na hodinách dejepisu.

SkryťVypnúť reklamu

K pamätníku symbolicky vysypal aj hlinu z hrobu kapitána Fuňáka, ktorý je pochovaný v Bardejove.

„Tak ako vojna pripravila o živobytie, strechu nad hlavou či dokonca holý život množstvo obyvateľov Slovenska, tak z nej vzišli aj ľudia, ktorí sa nebáli postaviť so zbraňou v ruke na obranu svojej krajiny, hrdinovia. Pamätník bude tak nielen miestnym ale i všetkým, ktorí cez obec budú prechádzať pripomínať, aké dôležité je vážiť si každý jeden deň mier v krajine,“ ozrejmil starosta.

Výkrik

Pamätník je jednoducho čitateľný, postavy akoby chránili ľudí pred hrozbou. Podľa slov autora Stanislava Mikovčáka bolo práve to zámerom.

„Takmer štvormetrový pamätník je vyrobený zo špeciálnej ocele, ktorá vytvorila hrdzavú patinu, zmenila teda svoju farbu. Je vtom veľká symbolika. Aj spomienky postupne zmenia farbu, vyblednú, ale tá podstata, tá štruktúra zostane stále rovnaká, varujúca pred hrozbami a tragédiami vojny,“ ozrejmil autor.

Súvisiaci článok Poľovníci slávili svojho patróna na Živčákovej, omšu celebroval pražský kardinál Dominik Duka Čítajte 

„Nie je to len samotný pamätník. Zozbierali sme informácie o tomto vojenskom hrdinovi a predstavili ho žiakom všetkých škôl v Bystrickej doline, aby sme ho dostali do povedomia hlavne mladých ľudí,“ vysvetlil historik Kysuckého múzea v Čadci Marián Liščák.

Zároveň vysvetľovali deťom, ako vyzerali Kysuce počas bojov v druhej svetovej vojne. Pripomínanie týchto udalostí je dôležité, aby sme nikdy nezabudli a aby sme sa niečoho podobného navždy vyvarovali.

Slávnostného odhalenia pamätníka sa zúčastnili aj prednosta okresného úradu v Bardejove a člen ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Jozef Guliga, krajský predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Žiline plukovník Juraj Drotár, starostovia a primátori z Kysúc. Nechýbali ani obecný poslanci, učiteľky a deti zo stredných a základných škôl z celého okresu Čadca.

Súčasťou utorkového programu bolo aj požehnanie pamätníka miestnym kňazom Jankom Uskobom. Organizátori zabezpečili aj prehliadku vojenskej techniky Žilinského 5. pluku špeciálneho určenia.

Mohlo by vás zaujať Spustila Biedronka maloobchodnú vojnu? Silní hráči otvárajú v regiónoch nové predajne Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 941
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 073
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 781
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 087
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 961
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 596
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 408
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu