ČADCA. Divé prasatá vyberajúce zvyšky pri smetných košoch medzi rodinnými domami i panelákmi sú aj na Kysuciach stále častejší obrázok. Nahrávajú im tri základné faktory. Široká potravinová ponuka, zarastené a majiteľmi neudržiavané parcely aj chýbajúci prirodzený predátor.
Premnožená zver trápi čoraz viac ľudí. Poľovníci, ministerstvo poľnohospodárstva aj záhradkári sa vzájomne obviňujú, kto za aktuálny stav môže. Práve v tomto období diviačia zver rozrýva trávniky a sťahuje sa do blízkosti záhrad za ovocím.
Podryjú plot, nadvihnú pletivo, alebo v úplne novom urobia potrebný otvor, a pokiaľ im nevyhovuje, tak si druhý deň ďalší urobia vedľa. Často ich ráno stretávajú ľudia ponáhľajúci sa na autobus MHD, obyvatelia záhradkárskych osád.
Viac ľahko dostupnej potravy, viac diviakov
Svoju oázu na okraji mesta v záhradkárskej osade v Bukove našla aj dôchodkyňa Oľga Stašiová. Aj keď má svoj dvor upravený, plot má poničený od divej zveri.
„Diviačica s piatimi mladými, vidieť ich tu takmer každý večer. Viete, niektorí majitelia pomreli, ich deti sa o to nestarajú, nemá kto ani pokosiť, obrať jablká. Môj manžel bol u lesákov, vtedy toľko zveri nebolo, bolo aj viac lesov. Musia zakročiť poľovníci, inak nám všetko poničia,“ posťažovala sa.

Poľovníci však vracajú úder. Diviaky do obývaných častí láka ako na podnose podávaná poľahky dostupná strava. Ovocie, komposty plné dážďoviek a iného hmyzu a ďalšie druhy odpadu, patriace na skládku bioodpadu a nie za plot.
„Pri mnohých obciach sa diviaky trvalo zdržujú na zarastených neudržiavaných parcelách plných náletových drevín, kde mnohokrát žijú celoročne a dokonca tu porodia mláďatá. Napríklad na Capkovom vrchu sú ich desiatky v tých tŕniskách. Ani psa tam neradno pustiť, udupali by ho. Ak sú v blízkosti záhrady plné popadaného ovocia, doslova to zver láka, rýchlo sa naučia na potravu doslova zadarmo,“ povedal dlhoročný poľovník Ján Macura z revíru Čadca Horelica, ktorý obhospodaruje mesto Čadca, Vojty, Čadečku Horelicu aj mestskú časť Rieka.
Nočný postrach sídlisk
Aj samosprávy rovnako ako každý rok apelujú na obyvateľov, záhradkárov aj chatárov, aby plody a ich zvyšky nehádzali hneď za plot a neodvážali prebytky na kraj lesa kúsok od obývanej zóny. Kvôli tomu sa diviaky opäť sťahujú bližšie k dedine.
„Zvieratá sa pohybujú pri obytných domoch, vyhľadávajú potravu pri kontajnerových státiach. Na trávnatých pozemkoch okolo spôsobila veľké škody, keď ich rozryjú, neboja sa ísť hodovať ani doprostred sídliska. Najhoršia situácia v meste je teraz na jeseň, keď majú niektorí obyvatelia strach aj posielať deti do školy alebo ísť so psom na prechádzku,“ opísala zástupkyňa primátora mesta Čadca Anna Belousovová s tým, že niektorí ľudia si dokonca nesprávne myslia, že nechávaním zvyškov jedla na lúkach pomáhajú zvieratám.
„Diviaky sa tu v prírode vyskytujú, ale nie je nutné ich lákať do zastavaných zón a na sídliská,“ pripomenula viceprimátorka.

Najviac škôd podľa jej slov narobili diviaky v mestských častiach Bukov, rovnako poryli zem aj v Horelici pri škole a v okolí futbalového ihriska, znepríjemňujú život aj obyvateľov sídliska Kýčerka aj v okolí domova dôchodcov na Žarci, kam sa v noci sťahujú. Ľudia volajú políciu a sťažujú sa na blízku prítomnosť diviakov. Všetko to ešte umocňuje strach, ich funenie v tme vyvoláva u ľudí dokonca obavu o život.
Stovka za kus
Po množiacich sa sťažnostiach a telefonátoch od ľudí čadčianska radnica okamžite oslovila pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Čadci, ktorý má právo vo veci konať.
Prednosta Okresného úradu v Čadci Peter Rusnák konštatoval, že poľovnícke združenia v okrese si plnia stanovený počet lovu diviakov. Podľa jeho slov ich za minulú sezónu ulovili 1800, v tomto roku je to približne 140 kusov mesačne.
„Oslovíme poľovnícke združenia, ktoré majú v správe územie, kde k škodám dochádza. Okresný úrad vydá rozhodnutie, ktorým poverí poľovníkov z revíru. Za lov diviačej zveri si poľovné združenia môžu žiadať zástrelné. Jeho výška za uloveného diviaka vo vybraných okresoch dosahuje sto eur za kus bez rozdielu veku a pohlavia,“ vysvetlil Rusnák.
Jedným z oslovených je aj PZ Čadca Horelica. Jeho členovia už plánujú spoločnú poľovačku na diviačiu zver.
„V revíri združenia Horelica sme počas tejto sezóny ulovili 43 diviakov, v minulom roku bolo plánovaných 54, odlovilo sa 134. Vo väčšine prípadov pomôže zbaviť sa ich práve vyčistenie problematických parciel a väčšia disciplinovanosť občanov v nakladaní s bioodpadom, no v prípade tvrdohlavých obyvateľov je to mnohokrát riešenie na dlhé lakte. A doplácajú na to aj tí, ktorí sa o svoje záhrady starajú,“ vysvetlil Ján Macura.

„Pokiaľ boli udržiavané nízke stavy, bol dostatok lesného porastu, tak im stačil les, žalude, bukvice, gaštany, korienky a drobné stavovce. Diviaky majú veľkú reprodukčnú schopnosť. Mladá bachynka je pohlavne dospelá v ôsmich mesiacoch, gravidita trvá 16 až 20 týždňov. Prasiatka sa rodia často na snehu, hneď vidia a sú veľmi čulé, býva ich päť až trinásť. V dvoch týždňoch, hoci ešte cicajú, už nasledujú matku a zbierajú potravu,“ ozrejmil poľovník.
Dodal, že už čoskoro sa diviaky opäť stiahnu od ľudských obydlí, budú ich lákať bukvice a žalude, ktorých sa v tomto roku urodilo dostatok. Ľudia by si tak mali od nich aspoň na chvíľu oddýchnuť.