KRÁSNO NAD KYSUCOU. Na farebné nádoby na triedenie odpadu pri svojich obydliach si ľudia už zvykli. Vyseparovať sa dá takmer všetko, papier, plast, sklo, elektro, batérie a charitatívny textil aj organický bioodpad.
Záťažou pre životné prostredie je prelom októbra a novembra, ktorý je spojený so Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých. Je to aj obdobie, keď sú hroby doslova vysvietené, cintoríny sa zapĺňajú množstvom umelých kvetov, vencov a kahancov.
Na cintorínoch však ľudia na separovanie akoby zabudli. Všetko hádžu do jedného kontajnera. Miešajú sa v ňom plastové a sklenené obaly od sviečok, umelé kvety, organické a plastové zvyšky vencov, rezané kvety, konáre aj záhradnícky odpad z údržby hrobov.
Odvezú desiatky ton
Napríklad v Krásne nad Kysucou počas dušičkového mesiaca vyvezú z cintorína osem plných nákladiakov, čo predstavuje približne šesťdesiat ton odpadu. Ako uviedol primátor Jozef Grapa, hmotnosť odpadu zvyšujú najmä betónové ťažidlá, na ktorých stojí umelá hrobová výzdoba.
„Pre mestský rozpočet je to výrazná záťaž, preto sme sa pred tromi rokmi rozhodli, že budeme tieto sadrové a betónové kusy oddeľovať a rozbíjať. Je to obrovská drina, chlapi z mestského podniku sú preto „nadšení“, že idú Dušičky. Betón ide potom do drvičky a využijeme ho napríklad pri stavebných prácach. Ale aspoň tak chceme znížiť toto neuveriteľné množstvo hrobového odpadu,“ vysvetlil Jozef Grapa.

Doplnil, že zvyšky z umelých vencov potom odvážajú na skládku, kde sa stávajú takzvaným večným odpadom. Navyše treba zaplatiť drahé skladočné. Umelé vence sú zmesou všetkých možných druhov plastov, silikónov, textílií, voskov, skutočných rastlín a drôtov.
Sú spojené takým spôsobom, že je takmer nemožné ich rozobrať a následne vytriediť. Podobne sú na tom aj plastové obaly od sviečok, pretože obsahujú veľké množstvo zvyškového vosku. Obe komodity teda nie je možné využiť ako druhotné suroviny.
Spomínať ekologicky
Ľudí preto radnica v Krásne nad Kysucou vyzýva, aby sa vyhli ťažkým umelým ozdobám, radšej použili prírodné materiály, ktoré by sa dali opätovne použiť, prípadne aspoň vytriediť a skompostovať, a tak minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie.
„Sám sa doma snažím poctivo separovať každý umelohmotný obal alebo fľašu, preto ma bolí srdce, keď na cintoríne vidím, koľko recyklovateľných surovín skončí bez triedenia zmiešaného v kontajneri na komunálny odpad. Umelý veniec síce prežije roky, ale po pár týždňoch vyzerá vplyvom vetra, dažďa a mrazu tak zúbožene, že ho určite vyhodíte a nepoužijete ho znova. Skúsme si tento rok zaspomínať na našich blízkych bez zaťažovania životného prostredia,“ doplnil primátor.
Ak sa ľudia nechcú vzdať umelej dekorácie na hrob, ideálne je uprednostniť ozdoby z jedného materiálu, ktoré môžeme po konci životnosti vyhodiť do správneho kontajnera triedeného zberu.

Mesto zároveň žiada občanov, aby pri úprave hrobov dodržiavali poriadok na mestskom cintoríne a nehromadili nadbytočný odpad na neoznačenom mieste, ale dávali ho priamo do kontajnerov, ktoré sú umiestnené pri vstupe na cintorín.
Ako minimalizovať odpad na cintorínoch:
- Pri výbere kvetov skúste pouvažovať nad možnosťou, že namiesto venca z plastových, papierových či voskových kvetov na hrob položíte kvetináč s trvácnou rastlinou, ktorá môže prežiť vonku celý rok, prípadne kyticu sušených kvetov.
- V prípade, že radi tvoríte, pokojne sa do výroby venca alebo ikebany pustite doma. Materiál je dostupný všade okolo nás, použiť môžete čečinu, rôzne jesenné plody, šišky, kúsky dreva, škrupiny orechov, slamu a podobne.
- Bez sviečok si zrejme nikto Dušičky nevie predstaviť, preto sa pri výbere svietnikov orientujme na trvácnejšie a recyklovateľné varianty, napríklad sklenené svietniky s kovaním.
- Siahnuť môžete aj po ekologickejšej verzii sviečok zo sójového alebo včelieho vosku. Na rozdiel od parafínu, ktorý je ropným produktom, sa prírodné vosky rozložia. Takéto sviečky si môžete kúpiť, alebo vyrobiť.