Jediný funkčný vojenský kryt na Kysuciach opravili nadšenci. Ochránil by len zlomok ľudí

Väčšina krytov je zdevastovaná.

Zrenovovaný úkryt v Rakovej.Zrenovovaný úkryt v Rakovej. (Zdroj: Pavol Stolárik)

RAKOVÁ. O kryty civilnej ochrany sa v posledných rokoch nik nezaujímal. To aj napriek tomu, že v čase nebezpečenstva by v nich mali ľudia nájsť útočisko. Na ich zlý stav upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad.

Väčšina z nich vznikla už v 50. až 80. rokoch minulého storočia ako reakcia na studenú vojnu medzi Sovietskym zväzom a USA. S využívaním krytov v krízových situáciách sa v posledných rokoch mieru a demokracie príliš nepočítalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za tých tridsať rokov sa o úkryty nik nestaral, niektoré doslova schátrali. Iné štát predal a stali sa z nich bary, posilňovne, sklady alebo priestory pre hráčov únikových hier.

SkryťVypnúť reklamu

U väčšiny z nich by trvalo minimálne deň, kým by sa v nich mohli schovať prví ľudia. Teoreticky by ukryli len zlomok populácie.

Na Kysuciach jediný plne funkčný

Rovnaká situácia je na Kysuciach. Zo štyroch úkrytov civilnej ochrany v okrese Čadca je plne funkčný len jeden, v areáli bývalého strojárskeho závodu v Rakovej.

Útočisko by poskytol len tristo ľuďom, teda 0,3 percenta obyvateľov okresu.
O to, že aspoň tento jeden funguje, sa nepostaral štát.

Priestory bývalého krytu civilnej ochrany zrekonštruovali nadšenci do podoby, ako vyzeral podľa najprísnejšej normy v roku 1988, pár mesiacov pred nežnou revolúciou.

"Keď som sa dozvedel, že existuje funkčný kryt na Kysuciach, nadalo mi to. Veď kedy je najlepšie sa pozrieť do podzemného krytu? Predsa keď sa nič nedeje. Človek si ho môže v pokoji prezrieť a potom sa zase bez obáv vrátiť na povrch pod šíre nebo," poznamenal jeden z dobrovoľníkov Lukáš Machovčák

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to veľa práce, ale všetko je plne funkčné. Vzduchotechnika s filtráciou, kúrenie, zásobovanie vodou, elektrická aj signalizačná časť, dokonca aj tlakovo-plynotesné a plynotesné dvere, poklopy, uzávery a uzatváracie elementy na vzduchotechnických cestách,“ dal nahliadnuť do útrob krytu. Vnútri je preto konštantná teplota v lete aj v zime.

„Mali sme už rôzne ponuky od ľudí z okolia, ktorí by ho chceli využiť na skladovanie ovocia, zeleniny. Ale takúto ambíciu nemáme,“ hovorí Lukáš Machovčák držiac v ruke k zväzok kľúčov.

Hermeticky uzatvorený a samostatný

Odomyká staré sklenené dvere. Za nimi sú schody do predsiene s masívnymi šedými oceľovými dverami. Môj sprievodca ich otvára, vstupujeme na dlhú chodbu, akoby sme boli v nejakej škole. Chýbajú už len decká kráčajúce v kruhu počas veľkej prestávky, ako v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Na Kysuciach meškajú všetky veľké dopravné stavby, ďalší sklz nabral aj tender na výstavbu D3 Čítajte 

Z chodby vedú dvere do mnohých miestností. Na jedných je napísané protiplynová predsieň.

„Je to hermeticky utesnený úsek vstupnej chodbičky slúžiaci na chemické odmorenie osôb vstupujúcich dovnútra objektu,“ odpovedal na nevyslovenú otázku.

Otvorí ďalšie z dverí a vedie nás dovnútra.

„Tu je filtroventilačné zariadenie, ktoré slúži na očistenie dovnútra prúdiaceho vzduchu od chemických, biologických a rádioaktívnych častíc. Vzduch sa filtruje cez špeciálne filtre,“ vysvetlil.

Stláča spínač, uvádza do chodu obrovskú mašinu, ktorá zaberá dobrú štvrtinu miestnosti. Hučí podobne ako obria klimatizácia.

Vo veľkej spoločnej miestnosti sa potom nachádza núdzový východ, ktorý musí mať každý kryt, aby spĺňal bezpečnostné parametre. Je to taký prielez možno meter široký a meter vysoký a za ním je rovnako malá chodba na preplazenie sa von.

Na rekonštrukcii pracoval Lukáš spolu s kamarátmi viac ako rok . Vymenili aj elektroinštaláciu, svetlá a prerobili tiež sociálne zariadenia.

Dostavaný pred revolúciou

Kryt v Rakovej je jeden z posledných postavených na Kysuciach. Bol vybudovaný v rokoch 1983 – 1988. Jeho stavba stála vtedajších 3,7 milióna korún československých. Ide o stále tlakovo odolný úkryt s kapacitou 315 ukrývaných a triedou odolnosti 4. Bol určený pre ochranu zamestnancov strojárskej fabriky v Rakovej.

Aký je súčasný stav krytov na Kysuciach, sme sa pýtali aj na Okresnom úrade v Čadci.

Mohlo by vás zaujať Z cintorína vyvezú za pár dní šesťdesiat ton odpadu. Dušičky sú extrémnou ekologickou záťažou Čítajte 

Prednosta Peter Rusnák informoval, že v územnom obvode Okresného úradu Čadca sa plánuje zabezpečiť ukrytie v rozhodujúcej miere v jednoduchých úkrytoch budovaných svojpomocou obyvateľstva, teda vo vopred určených vhodných podzemných a polozapustených pivničných priestoroch budov a stavieb.

"Úkryty by sa uviedli do pohotovosti až v čase mimoriadnych opatrení. V mierovej dobe sú vybudované štyri odolné a plynotesné úkryty. Z nich sú dva spôsobilé a dva si vyžadujú opravy," uviedol Rusnák

Prevažne v priemyselných centrách

„Kryty civilnej ochrany sú objekty, ktoré sa za socializmu budovali povinne v každom jednom meste, v obciach či na sídliskách. V tej dobe, teda v 60. a 70. rokoch, sa úkryty stavali hlavne v priemyselných a hospodárskych centrách, prípadne tam, kde bola zbrojárska výroba. Napríklad v ZVL Kysucké Nové Mesto ich bolo takmer dvadsať, tiež len na ochranu zamestnancov dôležitých fabrík,“ vysvetlil Pavol Sedláček z odboru krízového riadenia Okresného úradu v Čadci a doplnil, že napríklad v Žiline je takmer stovka krytov a zmestí sa do nich viac ako 21-tisíc ľudí.

Prečítajte si Obchodným centrám dochádza trpezlivosť, kvôli cezpoľným budujú závory a obmedzujú čas parkovania Čítajte 

V okrese Kysucké Nové Mesto je okrem nich päť úkrytov. Ich kapacita je 900 ľudí.
Kysuce majú niekoľko krytov civilnej ochrany. Delíme ich do troch kategórií. Prvou sú jednoduché úkryty budované svojpomocne, druhou plynotesné a treťou kategóriou odolné úkryty.

V plynotesných úkrytoch len jedno percento ľudí

„Okres Čadca nebol taký významný, aby sa v okresnom meste či okolitých obciach stavali veľkokapacitné úkryty. Prvý z väčších úkrytov je postavený v areáli AVC Raková. Opäť na ochranu pracovníkov podniku, prípadne pre záchranárov. Ďalšie sa nachádzajú v areáli bývalej autoškoly Sinex na Kukučínovej ulici v Čadci aj v budove Okresného riaditeľstva Policajného zboru.

Podľa jeho slov jedným z najväčších úkrytov pre 1300 ľudí mal byť ten pod Základnou školou J. A. Komenského na sídlisku Kýčerka.

„Keďže nebol nikdy úplne dokončený, a teda ani skolaudovaný, nie je zaradený v centrálnom registri ochranných stavieb civilnej ochrany. Mal byť tiež využívaný aj na ďalší účel ako gymnastické sály a sprchy,“ povedal.

Jeden menší, plynotesný úkryt s kapacitou 70 osôb, vybudovali v období rokov 1965 až 1969 aj v Kysuckej nemocnici s poliklinikou. Je však staršieho typu a už nespĺňa novšie požiadavky na stále úkryty.

Bol vybudovaný, aby sa zabezpečila ochrana vedenia nemocnice a základného počtu pracovníkov, ktorí by vykonávali záchranárske práce.

Civilné obyvateľstvo v pivniciach

V okrese Čadca boli na ukrytie obyvateľstva vytypované jednoduché úkryty budované svojpomocne. Tých je 9581 a môže sa v nich ukryť približne 147-tisíc obyvateľov v obvode Čadca, čo predstavuje aj rezervu 62 percent.

Prečítajte si Do priemyselného parku v Krásne nad Kysucou smeruje ďalší investor, prácu tu nájdu desiatky ľudí Čítajte 

Na jednoduché úkryty budované svojpomocne sa vyberajú vhodné podzemné alebo nadzemné priestory stavieb vybudované v stave bezpečnosti, ktoré po vykonaní svojpomocných špecifických úprav musia zabezpečovať čiastočnú ochranu pred účinkami mimoriadnych udalostí a použitých zbraní v čase vojny a vojnového stavu.

Na zlý stav upozornil NKÚ

Na problémy so stavom úkrytov upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý odhalil obrovské nedostatky v systéme krízového riadenia štátu.
Vo svojej správe konštatoval, že na Slovensku nemáme zabezpečený funkčný systém úkrytov a nemáme ani vytvorenú dostatočnú zásobu základných prostriedkov na ochranu obyvateľov.

Oblasť civilnej ochrany a krízového riadenia nebola podľa úradu prioritou žiadnej z doterajších vlád, čo spôsobilo jej výraznú stagnáciu a úpadok.

„Slovensko má síce výraznú časť územia pokrytú elektronickými sirénami (cca 80 percent), ale nemá zabezpečený funkčný systém úkrytov a nemá vytvorenú ani dostatočnú zásobu základných prostriedkov na ochranu obyvateľov. Funkčná využiteľnosť materiálov zo skladov civilnej ochrany je v prípade vzniku mimoriadnej situácie prakticky nulová,“ skonštatoval predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy.

Doplnil, že materiál, ktorý sa nachádzal v skladoch, už nezodpovedá svojmu účelu, v mnohých prípadoch už bol po životnosti alebo nespĺňa základné technické požiadavky.

Výrazná časť skladovaného materiálu, ako napríklad detské ochranné vaky či niektoré druhy masiek a filtre k nim, mali byť dávno vyradené zo zásob a nahradené novými.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 115
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 441
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 699
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 442
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 366
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 044
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 041
  1. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  2. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  3. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  4. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  5. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  7. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  8. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 602
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 14 122
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 703
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 711
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 205
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 970
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 584
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 951
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

V utorok 20. mája sa v sTC Púchov uskutoční regionálne kolo MY Ligy zamestnancov pre Žilinský kraj.


(RED)
Prvý turnaj vo FootGolfe na Kysuciach sa vydaril.

Hralo sa v dvoch kategóriách.


Anton Opial

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


  1. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  2. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  3. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  4. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  5. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  7. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  8. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 602
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 14 122
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 703
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 711
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 205
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 970
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 584
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 951
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu