KORŇA. Vlkom sa na Kysuciach darí. Pobyt týchto šeliem v posledných rokoch nedokazujú len ich stopy či zábery z fotopascí. Útočia aj na stáda oviec.
Počas noci z pondelka 11. novembra na utorok zaútočili na stádo v Korni v časti Šľahorka a zanechali za sebou spúšť. Farmár objavil mŕtve ovce druhý deň ráno, keď šiel skontrolovať stádo. V priebehu niekoľkých týždňov ide už o druhý útok v tejto lokalite.
Za obeť im podľa slov majiteľa postihnutej ovčej farmy v Korni Viliama Koniara padlo zatiaľ päť oviec, ďalšie vystrašené ovce hľadajú po okolitých lesoch.
„Vlci však rozohnali štyristo kusové stádo. Doposiaľ sa podarilo nájsť len tridsať kusov, po ostatných stále pátrame,“ uviedol pre redakciu MY Kysuce Viliam Koniar.
Útoky sa stupňujú
O pomoc pri hľadaní rozohnaných oviec žiadajú aj verejnosť. „V osade Šlehorka vlci opätovne napadli a usmrtili ovce, niektoré ovečky sa rozutekali do lesa. Chceme vás požiadať, ak by ste zazreli rozutekané ovečky v lese, aby ste kontaktovali ihneď majiteľa,“ informuje obec Koňa na sociálnej sieti.
Podobný útok zažila farma pred mesiacom v časti Škorňov grúň. Jeho bilancia bola štyri roztrhané ovce, sedem zahrdúsených, viac ako osemdesiat zatúlaných a mnoho zranených. Vlci mu napadli stádo aj pred tromi rokmi, vtedy prišiel „len“ o sedem oviec.

Škody po dvojnásobných vlčích jatkách budú pre chovateľa tento rok obrovské. Každá mŕtva a stratená ovca má hodnotu približne tristo eur, ďalšie náklady sú spojené s odvozom pozostatkov do kafilérie. Navyše sa blíži zima a útoky sa môžu stupňovať, keďže sa predátori snažia pripraviť na následné chladné mesiace.
„Ovce vyhnané na často odľahlých pastvinách sú pritom pre hladné šelmy ľahkou korisťou. Pri napadnutiach stád sa pod dohľadom dospelých vlkov často učia po prvýkrát loviť ich mláďatá. Preto majú niektoré ovce potrhané okrem hrdiel aj iné časti tela,“ povedal Viliam Koniar s tým, že počet vlkov na území Kysúc by bolo potrebné predsa len regulovať a ich odstrel by mal byť povolený.
„Aj keď škody budú zas obrovské, je mi ľúto hlavne zvierat. Vidieť takto zmrzačené mladé ovce, to by pohlo s každým,“ dodal.
Nočná mora salašov
Za posledné mesiace ide o piaty útok tejto divej šelmy na slovenskej časti hranice. Vlci roztrhali ovce okrem Korne aj v Skalitom, Krásne nad Kysucou, Turzovke. Na Jablunkovsku (V Hrčave, Bukovci, Písku) na Morave usmrtili šelmy viac ako dve desiatky oviec.

Vlci sú pre chovateľov hospodárskych zvierat nočnou morou. Správa CHKO Kysuce zaznamenala počas tohto roka už sedem útokov vlka na hospodárske zvieratá. V máji v Turzovke zabili vlci štyri ovce, v júni v Krásne nad Kysucou zabili tri a trinásť zranili.
V septembri zahynuli pod ostrými vlčími zubami v Skalitom tri kozy a jedna ovca a opäť zaútočili aj v Krásne nad Kysucou. Tam zabili šesť oviec, osem kusov zabehlo. Na českej strane Beskýd zaznamenali zatiaľ dvanásť útokov na stáda oviec.
Doposiaľ najviac útokov šelmy bolo zaznamenaných ochranármi v roku 2022, keď vlci usmrtili 33 oviec.
Škody sa nezvyšujú
Škody sú však vyššie, keďže štát hradí chovateľom len zlomok, a to fyzicky dohľadané torzá. Odškodné nezahŕňa stratené ani zranené kusy.
Následky vyčíňania šeliem v Beskydách a Javorníkoch dokumentujú ochranári už roky. Spolužitie s divokými šelmami vidia ako výzvu na skĺbenie záujmov ochrany prírody a poľnohospodárstva. Hovoria, že dobré zabezpečenie dokáže odvrátiť 80 až 95 % vlčích útokov.
„Škody na Kysuciach nemajú stúpajúci trend napriek tomu, že sa posledné roky populácia vlka dravého v územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce Kysuce stabilizuje, teda obsadené sú všetky dostupné teritóriá vlka a dochádza v nich k reprodukcii. Snažíme sa chovateľom vysvetliť, že kľúčové je, aby si vlci nezvykli chodiť do ohrád,“ informoval ochranár Peter Drengubiak.
Doplnil, že Slovenská republika doposiaľ nezaviedla systém dotovania chovateľov, ako napríklad Česká republika, kde sú náklady spojené so zabezpečením chovov štátom preplácané na 100 percent. Ide o kúpu, chov a výcvik psov, elektrické ohradníky a podobne.
„Česká republika takto chráni tak populáciu vlka, ako aj chovy hospodárskych zvierat a to celkom úspešne, kedy škody spôsobené vlkom, majú klesajúci trend,“ dodal ochranár.
