ČADCA. V medzinárodnej súťaži, ktorej osemnásty ročník zorganizovala Stredná odborná škola technická v Čadci, si zmerali sily stredoškoláci zo Slovenska, Poľska a Českej republiky.
Svoje odborné vedomosti a praktické zručnosti si preverili žiaci z odborov strojný mechanik a mechanik strojov a zariadení.
Úlohou mladých strojárov bolo správne odpovedať na 37 otázok v teoretickej časti, praktická časť súťaže zručnosti pozostávala zo zhotovenia súčiastky podľa výkresovej dokumentácie. Dôraz bol kladený na presnosť dodržania rozmerov, presnosť lícovania dvoch častí výrobku, funkčnosť a opracovanie súčiastok.

„Len za pomoci tradičných ručných metód výroby, a to rezanie, pilovanie, brúsenie, vŕtanie, zváranie a hlavne meranie. Sami potom pri hodnotení videli, kde mali nedostatky. A je dobre, že sa súťaže tohto typu organizujú, pretože v nich žiaci získavajú nové skúsenosti, v príprave potom svoje znalosti prehlbujú, aby v súťaži nesklamali,“ povedal majster odbornej výchovy a jeden z hodnotiteľov Marián Majchrák.

Najviac sa darilo Dominik Karfusovi, žiakovi Strednej odbornej školy Trineckých železiarní. Ocenenia za druhé a tretie miesto si odniesli domáci strojári Miloš Poništ a Marek Hojda.
Strieborný Miloš Poništ považoval za najťažšiu práve praktickú časť, kde mali za úlohu vyrobiť súčiastku z kovu, ktorá bola zložená z dvoch častí.
„Tie museli do seba presne zapadnúť. Najťažšie bolo pilníkom urobiť presné zaoblenie. Stačiť musel pologuľatý pilník a hlavne zručnosť,” prezradil tretiak, ktorý sa chce vybratého oboru držať aj vo svojej budúcnosti a stal sa pre neho koníčkom.

So spolužiakom sa zhodol na tom, že najťažšia bola prax aj bronzový Marek Bojda.
„Niekoľko dní pred súťažou sme sa pripravovali s našim majstrom, skúšali rôzne techniky, opakovali si aj teóriu. V škole ma naučili základy a potom už bolo len na mne, či sa zdokonalím, alebo nie. Tentokrát to vyšlo a som rád že sa nám podarilo takto dobre reprezentovať školu aj Slovensko,“ povedal Marek.

Ako uviedol riaditeľ školy Stanislav Špila, hlavným cieľom súťaže bolo upevniť u žiakov vzťah k zvolenej profesií aj popularizácia učňovského školstva v očiach mladých ľudí a širokej verejnosti.
„Rozvíjať ich odborné vedomosti, zručnosti, schopnosti a aktivitu , ako aj umožniť žiakom vzájomne konfrontovať odborné zručnosti, vedomosti a návyky z prípravy na povolanie, s dôrazom na odbornosť a tvorivosť, ako i výmenu skúsenosti medzi pedagógmi,“ vysvetlil riaditeľ SOŠ technickej.
Doplnil, že záujem o strojárenské odbory na stredných školách a učilištiach postupne v posledných rokoch stúpa. Do nového školského roka nastúpilo o šestnásť žiakov viac, ako tomu bolo v minulom roku. Skonštatoval, že strojárske odbory budú mať stále veľké uplatnenie.

„Myslím, že sa nám podarilo zlomiť nedôveru rodičov v remeselné odbory. Vždy budeme chcieť jazdiť v autách, budeme si chcieť urobiť kávu v automate a nech sa to niekomu páči alebo nie, bez strojárstva to nejde. Absolventi určite ľutovať nebudú, keďže o strojárov je na pracovnom trhu veľký záujem,“ skonštatoval riaditeľ SOŠ technickej v Čadci.
Na záver dodal, že spoločnosť je neustále obklopovaná novými technológiami a vyvíja sa, a práve preto bude treba mnoho odborníkov, ktorí tieto technológie dokážu zvládnuť, vyvíjať a vyrábať.
V rovnaký deň sa jedenásť družstiev zapojilo aj do celoslovenského kola tejto súťaže. Tím SOŠ technickej z Čadce, ako organizátor, bodovaný nebol.
Vyhlasovateľom súťaže bola Sekcia odborného, ďalšieho a celoživotného vzdelávania pri Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore.
Výsledky celoslovenskej súťaže
Výsledky súťaže jednotlivcov:
- 1. miesto: Mário Nemčík, SOŠ drevárska Vranov nad Topľou
- 2. miesto: Ivan Kurjak, SOŠ technická Námestovo
- 3. miesto: Jonas Peter Hartmann, SOŠ polytechnická Prievidza
Výsledky súťaže družstiev:
- 1. miesto: Stredná odborná škola technická, Námestovo
- 2. miesto: Stredná odborná škola technická, Tlmače
- 3.miesto: Stredná odborná škola drevárska, Vranou nad Topľou
Výsledky medzinárodnej súťaže:
- 1. miesto: Dominik Karfus, SOŠ Třineckých železáren
- 2. miesto:Miloš Poništ, SOŠ technická Čadca
- 3. miesto: Marek Bojda, SOŠ technická Čadca