Vo Vysokej nad Kysucou zachránili a premiestnili kaplnku sv. Jána Nepomuckého

Projekt sa vydaril vďaka obetavým ľuďom a sponzorom.

(Zdroj: OBEC VYSOKÁ)

VYSOKÁ NAD KYSUCOU. Bohatstvo obce Vysoká nad Kysucou spočíva i v nebývalom množstve kaplniek a Božích múk, ktoré sa na jej území nachádzajú.

V kalendárnom roku 2024 realizovala na území obce Vysoká nad Kysucou Organizácia cestovného ruchu Kysuce pilotnú časť projektu „Kysuce - kraj pútnikov“, ktorého cieľom bolo pasportizácia sakrálnych stavieb v obci Vysoká nad Kysucou. Aktuálne prebieha spracovávanie získaných informácií a jeho výsledky budú prezentované v nasledujúcom kalendárnom roku 2025.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci realizácie projektových prác navštívil pracovný tím i Božiu muku Jána Nepomuckého (pozn. nejedná sa o kaplnku, pretože kaplnkou možno nazvať iba objekt, do ktorého sa dá vstúpiť, no vzhľadom na vžitosť pomenovania budeme v našom článku Božiu muku sv. Jána Nepomuckého pracovne označovať ako kaplnka) nachádzajúcu sa v blízkosti železničnej trate neďaleko domova dôchodcov. Kaplnka bola v schátranom stave.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Majú šikovné ruky. Mladí strojári z Kysúc bodovali v medzinárodnej súťaži Čítajte 

Opadaná omietka, deravá strecha a pomaly rozpadajúca sa celá stavba. Stála iba vďaka tomu, že v minulosti ju niekto spevnil železnou reťazou, ktorá už bola vrastená do dvoch líp, ktoré rástli v jej blízkosti.

V nike stavby (výklenku v stene) bola umiestnená socha sv. Jána Nepomuckého. Už pri prvotnej obhliadke historik, Mgr. Drahomír Velička PhD., konštatoval, že sa jedná o veľmi vzácnu sochu, čo neskôr potvrdili i pracovníci Pamiatkového úradu SR, Odboru konzervačnej vedy, Ateliéry konzervovania a reštaurovania Bratislava. Z tohto dôvodu Farský úrad vo Vysokej nad Kysucou rozhodol, že sochu je nevyhnutné zachrániť a prevzal si ju reštaurátorský tím. O výsledkoch ich práce a jedinečných zisteniach vás budeme informovať v samostatnom článku v blízkej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Existencia vzácnej sochy podnietila vznik otázky „Ako zachrániť kaplnku, ktorá na svojom mieste stojí už 200 rokov?“ (pozn. Prvá písomná zmienka o lokácii kaplnky sa nachádza v mape druhého vojenského mapovania z roku 1824.)
Zdanlivá nádej na jej záchranu prišla s vyhlásením grantu Nadácie SPP z Programu podpory partnerstiev Nadácie SPP. Farský úrad vo Vysokej nad Kysucou v spolupráci s projektovou manažérkou obce Vysoká nad Kysucou - Mgr. Katarínou Jantošovou spracoval žiadosť „Božia muka vo Vysokej nad Kysucou“. Tá bola v hodnotiacom procese Nadácie SPP posúdená ako úspešná a Farský úrad vo Vysokej nad Kysucou na realizáciu svojho zámeru získal finančnú dotáciu vo výške 3 000,00 EUR.

Prečítajte si tiež Ako sa starať o zvieratká a vytvoriť pelech pre veveričku? Strelnica v Zákopčí otvorila brány deťom Čítajte 

Kaplnka sa nachádzala na mieste, kade podľa historických máp v minulosti viedla cesta. Vybudovaním železnice a novej štátnej cesty, stará cesta zanikla a okolité nehnuteľnosti si majitelia oplotili. Kaplnka sa tak stala pre verejnosť neprístupnou.

SkryťVypnúť reklamu

Aby bola jej jedinečnosť a vzácnosť opäť sprístupnená verejnosti, zámerom projektu bolo zrealizovať jej premiestnenie. Ako miesto jej novej lokalizácie bol vybraný priestor vo farskej záhrade priamo pri farskom potoku a v blízkosti hlavnej prístupovej cesty vedúcej do Farského chrámu sv. Matúša.

Miesto tak spĺňa všetky atribúty, ktoré v minulosti rozhodovali u umiestnení kaplnky zasvätenej sv. Jánovi Nepomuckému. Tie sa totiž stavali buď v blízkosti potoka, alebo v blízkosti cesty.

Dôležitou pridanou hodnotou je i skutočnosť, že vďaka existujúcej bránke bude kaplnka prístupná i verejnosti. Zadanie pracovníkov pamiatkového úradu bolo však náročné – zachovať pôvodný vzhľad a využiť čo najviac pôvodného materiálu, z ktorého bola kaplnka postavená.

Ako prvá bola vo farskej záhrade vykopaná a zabetónovaná základová pätka. So samotnými prácami na premiestnení kaplnky sa začalo v stredu 16. 10. 2024. Vďaka ochote majiteľov okolitých nehnuteľností bola ku kaplnke pristavená traktorová vlečka.

Chlapi najskôr vyčistili okolie kaplnky od tŕňov a kríkov, aby bola stavba prístupná. Odstránili strechu kaplnky a začali s rozoberaním celej stavby. Počas prác bolo dôležité materiál triediť na ten, ktorý bude možné počas stavby opätovne použiť a ten, ktorý je už kvôli znehodnoteniu nepoužiteľný. Zužitkovateľný materiál bol následne prevezený k budúcej stavbe kaplnky.

Práce trvali celý deň. So samotnou stavbou kaplnky tentokrát už na novom mieste začali majstri v pondelok 21. 10. 2024. Podľa pôvodnej predlohy bol ako prvý vybudovaný kamenný podstavec. V nasledujúcich dňoch stavba pokračovala výstavbou niky.

Po jej dokončení bol zhotovený krov. V snahe čo najviac sa priblížiť historickému originálu, bol ako krytina zvolený drevený šindeľ. Ešte pred definitívnym uzatvorením strechy krytinou, bola pod strechu umiestnená časová schránka.

Ide o plechovú škatuľku, do ktorej bolo umiestnených niekoľko vecí – ručne napísanú Pamätnú listinu, Pamätné mince z Vatikánskej mincovne z roku 2024, Listinu s menami dobrodincov, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na premiestnení a záchrane kaplnky, Listinu s menami vlastníkov parcely, na ktorej kaplnka pôvodne stála a, samozrejme, mapu, na ktorej je vyznačená parcela jej pôvodného umiestnenia.

Na vrchol ihlanovej strechy bol umiestnený mosadzný kríž, ktorý sa našiel počas rekonštrukcie strechy farského chrámu sv. Matúša vo Vysokej nad Kysucou.

Na spodok niky bol osadený prírodný kameň a celá murovaná stavba kaplnky bola nabielo natretá vápnom.

Zdanlivo nemožné sa tak nakoniec podarilo! Nie, v žiadnom prípade sa nejednalo o jednoduchú vec. Vďaka láskavému súhlasu pôvodných vlastníkov pozemku, na ktorom kaplnka kedysi stála a ktorými sú: Anna Kobolková r. Smižíková, Antónia Zedníková r. Dybalová, Anna Dybalová r. Kamenárová, Anna Vagenfalová r. Dybalová, Anton Dybala, Terézia Hrachovcová r. Dybalová, Irena Hoferová r. Dybalová, Vladimír Varecha, František Varecha, Mária Mědílková r. Varechová a Jana Hečková sa celé dielo podarilo, takpovediac, zázrakom zrealizovať.

Iba vďaka ochote a súhlasu Anny Dočárovej r. Vybošťokovej, Stanislava Vybošťoka, Pavla Kovalíka, Petra Barčáka, JUDr. Martina Dočára, Emílie Šutaríkovej r. Pisaríkovej sa k pôvodnej kaplnke mohla dostať technika a ľudia, ktorí mohli stavbu rozobrať a previezť. A to bol iba začiatok.

Za realizáciu stavby kaplnky, tentokrát už na novom mieste, patrí obrovské poďakovanie množstvu ľudí, pričom dôležitosť každého jedného z nich bola nenahraditeľná, a preto ich zoznam uvádzame v abecednom poradí: Bitala Patrik, Budoš Jozef, Čuboň Dominik, Dorman Milan ml., Ďurčanský Anton, Ďurčanský Bohumil, Hetflajš Radoslav Ing., Horňák Pavol, Janetka Ľubomír, Janita Ján, Janošec Miroslav, Jantoš Anton, Jantošová Katarína Mgr., Jantoš Pavol, Koňoš Peter, Kmínek Patrik, Kožák Karol, Lisko Ján Ing., Lovasz Ján, Lysík Ján, Nekoranec Dávid Mgr., Odrobiňák Zdeno, Pavelka Ivan, Pavlica Ján st., Pavlišin Dušan, Šamaj Rudolf, Šinal Jozef, Šulava František, Varecha Martin a Vojtek Ľuboslav.

Osobité poďakovanie patrí obci Vysoká nad Kysucou, historikovi Mgr. Drahomírovi Veličkovi PhD., Farnosti Vysoká nad Kysucou a v neposlednom rade i Organizácii cestovného ruchu Kysuce, ktorá realizáciou svojho projektu v obci Vysoká nad Kysucou spustila doslova „lavínu“ vyššie opísaných udalostí. Prvá etapa zámeru záchrany Kaplnky sv. Jána Nepomuckého spočívajúca v jej premiestnení tak bola úspešne dokončená.

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého vo farskej záhrade bude slávnostne požehnaná až po dokončení reštaurácie a inštalácii vzácnej sochy. Udeje sa tak 16. mája 2025, kedy tento svätec uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach (vďaka spôsobu jeho smrti) slávi svoj sviatok.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 596
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 331
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 978
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 081
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 204
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 100
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 891
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 157
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 085
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 177
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 717
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 987
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 900
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 405
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Radôstku čaká dôležitý zápas.

Kľúčový je zápas s Rosinou.


Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


V Oščadnici si užijete tri dni plné dobrej nálady.

Chýbať nebude ani večerný program na námestí.


Redakcia MY Kysuce
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 157
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 085
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 177
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 717
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 987
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 900
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 405
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu