ČADCA. Ošarpané budovy lemujú nevkusné bilboardy, kultúru a spoločenské vyžitie tu nahradil vizuálny smog.
Hoci Palárikova ulica by mala byť výkladnou skriňou Čadce, opak je pravdou. Aj miestni obyvatelia sa za ňu hanbia.
Smutný je tiež pohľad na chátrajúci Palárikov dom. Bývalá pýcha mesta zostala po požiari z roku 2004 dvadsať rokov napospas osudu.
V historickej budove prespávali ľudia bez domova, vnútri by ste namiesto divadelníkov našli rozbité okná, fľaše od alkoholu, vrecia odpadkov, neporiadok či staré matrace.
Centru mesta teraz svitá na nové začiatky. Palárikov dom opravia cez eurofondy a zdá sa, že jeho plánovaná rekonštrukcia môže spustiť lavínu investícií aj do okolitých budov v rukách súkromných majiteľov, vrátane bývalej budovy Okresného úradu, ktorý patrí medzi ďalšie hanby mesta na severe Slovenska.
V článku sa dozviete
- koľko bude trvať rekonštrukcia Palárikovho domu,
- ako dvojmiliónový projekt stimuloval pešiu zónu,
- ako sa majitelia susedných budov rozhodli skultúrniť prostredie centra.
Dvojmiliónová rekonštrukcia spustila lavínu
„Za rok sa nám podarilo oživiť Palárikov dom, ktorý dvadsať rokov chátral. Zatiaľ aspoň na papieri. Všade hovorím, že dušu do centra mesta musia priniesť ľudia, a tak sme aj dom vystavili,“ povedal primátor mesta Čadca Matej Šimášek.
Plán s kultúrnym skvostom podrobne opísal počas štvrtkovej (14. 11.) tlačovej konferencie, na ktorej sa v rámci 26. rezortného dňa ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie zúčastnili aj minister Richard Raši, štátny tajomník Michal Kaliňák a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Jozef Cech.

Mesto na jeho rekonštrukciu získalo takmer dva milióny eur.
„Okrem kultúrno-kreatívneho centra, v ktorom budú spolky, koncerty, galérie, informačno-turistické centrum, nám to stimulovalo aj pešiu zónu. Zrazu sa nás pýtajú majitelia susedných budov, ako má vyzerať fasáda, či máme jednoliaty režim. Viem minimálne o troch vlastníkoch, ktorí idú týmto smerom a podľa našich požiadaviek, ale aj prosieb, idú meniť toto prostredie,“ prezradil Matej Šimášek.
Čadca získala aj ďalší projekt z Operačného programu Slovensko. „Vďaka nemu ozeleníme celú pešiu zónu, doplníme aj umelecké a kultúrne artefakty. Myslím, že tak vznikne prostredie, ktoré by malo preniesť život do tejto mestskej časti, ktorá ho stratila,“ pokračoval Matej Šimášek.