ČADCA. Nové špičkové vybavenie používajú teraz pri starostlivosti o pacientov lekári v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. Na oddelenie klinickej mikrobiológie pribudla novinka, automatický analyzátor Maldi-Tof, s ktorým mikrobiológovia diagnostikujú vzorky vo veľmi krátkom čase.
Ak má pacient závažnú infekciu, veľmi dôležité je rýchle odhalenie pôvodcu infekcie, aby sa mohla čo najskôr začať adekvátna liečba. Pomocou nového prístroja sa každý deň zisťuje, aké baktérie sa nachádzajú v testovanej biologickej vzorke, či baktéria je pôvodcom infekcie alebo patrí iba do zdravého mikrobiómu človeka. Týmto spôsobom sa šetrí drahocenný čas pre rýchle rozhodnutie testovania baktérie na účinnosť antibiotík.
Rýchlejšia detekcia
„Denne bojujeme proti infekciám a požiadavkou 21. storočia je čo najrýchlejšie zistenie choroboplodného zárodku a nasadenie cielenej liečby. Tento prístroj dokáže skrátiť čas určenia baktérie o dva-tri dni, čím umožní efektívnu liečbu pacienta a skráti dobu pobytu na našom oddelení aj v nemocnici, povedal primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Kysuckej nemocnice Peter Szeghy.

Cena tejto šikovnej mašinky, ktorá je vhodná pre diagnostiku bakteriálnych infekcií urgentných stavov, respiračných infekcií či infekcií centrálneho nervového systému, vďaka veľmi krátkemu času a mimoriadnej presnosti, stál nemocnicu štvrť milióna eur.

„Špičkový prístroj výrazným spôsobom zrýchli a skvalitní starostlivosť o kriticky chorých pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti ale aj na ostatných oddeleniach v našej nemocnici,“ uviedla primárka úseku klinickej mikrobiológie a centrálnej sterilizácie Kysuckej nemocnice v Čadci Jana Liščáková s tým, že ide o veľmi rýchle, špecifické a presné určenie baktérií, kvasiniek, húb a plesní.
V život ohrozujúcich stavoch s poruchou funkcie orgánov, je ľudský organizmus vystavený neprimeranej obrane proti infekcii. Tento prístroj do niekoľkých minút dokáže presne určiť druh baktérie aj potrebné liečivo – antibiotikum, ak sa preukáže prítomnosť baktérie v krvi, v mozgovo miechovom moku, alebo iných vzácnych telesných tekutinách.
Presne určí infekciu
V ostatných prípadoch je potrebné najskôr urobiť u pacienta kultivačné vyšetrenia, odobraté z odberov od pacienta. Patria sem napríklad výtery z dýchacích ciest, kultivácie moču, výtery z konečníka, kultivácia stolice, ale môže to byť aj iný biologický materiál v závislosti od typu infekčného ochorenia. Baktérie potom rastú 24 hodín pri teplote, ktorá simuluje teplotu ľudského tela.

„Analyzátor potom hravo za pár minút zvládne celý proces detekcie vybraných baktérií, kvasiniek alebo informácií o odolnosti baktérií na antibiotiká, s cieľom určenia najpravdepodobnejšieho pôvodcu urgentného stavu pacienta. Baktéria je v analyzátore rozbitá laserom a vo vákuu sa začínajú vznášať častice bielkovín , na základe ktorých prístroj určí jej presný druh a rod baktérie podľa medzinárodného názvoslovia mikroorganizmov. Zistené informácie prenesie do laboratórneho informačného systému," doplnila primárka mikrobiológie.
Mikrobiológ na základe presného pomenovania mikroorganizmu zistí, či baktéria je pôvodcom infekcie, alebo môže byť iba súčasťou bežnej mikroflóry pacienta, ktorá je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Jedná sa predovšetkým o pacientov na lôžkových oddeleniach, kde infekcia môže vzniknúť aj sekundárne pri dlhodobom ochorení.
„Pri závažných invazívnych druhoch mikroorganizmov dokáže prístroj stanoviť aj odolnosť baktérie voči antibiotikám. Lekár môže na základe rýchlej informácie o baktérii zmeniť alebo ponechať antibiotickú liečbu. Je známe, že pri ničení zárodkov mikroorganizmu hrá dôležitú úlohu rýchle nasadenie cieleného antibiotika, prípadne ich kombinácia. Následným cieľom je zbytočne nepredlžovať antibiotickú terapiu pacienta,“ dodala na záver Jana Liščáková.
Mikrobiologické laboratórium Kysuckej nemocnice sa zakúpením prístroja stalo významným nielen pre oblasť Kysúc, dostalo sa aj na európsku a svetovú úroveň v rámci identifikácie mikroorganizmov.
