KRÁSNO NAD KYSUCOU. Historický vstup do tretej ligy nebol podľa ich očakávaní. Káder, ktorý v štvrtej lige dominoval, sa rozpadol a plnohodnotne ho doplniť, sa nepodarilo.
Tréner Vladimír Kuťka chcel, aby tretiu ligu hrali s Krásnom tí najlepší z regiónu. Mnoho z nich však dalo prednosť nižším ligám a menšej tréningovej záťaži.
„Samozrejme, že predstavy všetkých ľudí v klube boli iné ako predposledné miesto a len desať získaných bodov. Ja nie som výnimka, naše umiestnenie je pre mňa veľkým sklamaním. Futbal však má svoje písané aj nepísané zákonitosti a nedá sa oklamať,“ začína slovami o jesennej časti tréner Kuťka.
„Je to paradox. Prvý polrok bol pre mňa i Krásno a ľudí v ňom historický, vyhrávali sme, tešili sa z postupu, usmievali sa a všetko bolo pekné. Druhý polrok bol pravým opakom, hoci sme sa všetci snažili, ako najlepšie vieme, tak nám futbal priniesol viac smútku ako radosti.“
V článku sa dozviete
- ako zhodnotili sezónu tréner Kuťka, kapitán Ďuratný a primátor Grapa,
- prečo je podľa Kuťku reorganizácia tretej ligy krok späť,
- s akými druholigistami komunikuje Krásno o prípadných nových posilách.
Krásno má mužstvo s najvyšším počtom odchovancov v súťaži
Aj o doplnení kádra mal tréner Áčka iné predstavy. „Hráčov sme oslovili, niektorí s nami dokonca v letnom prípravnom období aj trénovali, bohužiaľ, postupne nám jeden po druhom oznamovali, že budú pôsobiť inde a hlavne pre mňa nepochopiteľne, v nižších súťažiach. Následne už ani nebolo koho vytipovať, pretože kádre a prestupy sa uzatvárali.“
Jediné kysucké mužstvo v tretej lige nemalo najlepší štart, takmer celú jeseň sa trápili a koniec prvej časti súťaže je pre nich skôr vykúpením. „Sme jediný kysucký tím v tretej lige, chcel som, aby v ňom hrali najlepší hráči z tohto regiónu, bohužiaľ, realita bola napokon iná. Aj tak sme však asi tím s najvyšším počtom vlastných odchovancov v tejto súťaži,“ hovorí Kuťka.
Vplyvom odchodov a zranení sa Krásnu rozpadla os mužstva, ktorá spolu výborne rok fungovala. „Zranil sa brankár Beňo, stredný obranca Gábor, ofenzívny stredový hráč Krela odišiel do zahraničia, odišli kvalitní hráči ako Marčan či Kavulič. Zrazu sme na konci júla nemali takmer s kým hrať Slovnaft Cup a úvodné kolá tretej ligy,“ prezrádza Vladimír Kuťka s tým, že následne začali v klube skúšať neoverených hráčov, aj zahraničných, ktorých bez prípravného zápasu nedokázal posúdiť, nepoznal ich kvality.

„Postupne prišiel do mužstva Yuto, Okafor, Ozimný, neskôr Ceniga, Kubala, či brankár Lastovica, nahradiť vyššie menovaných sa však nepodarilo.“
Okrem problémov so zložením kádra bola podľa Kuťku objektívnym ukazovateľom ich neúspechu aj enormná kvalita družstiev v súťaži.
„Okrem nás, Bánovej a Častkoviec, má každé družstvo niekoľko hráčov, ktorí majú skúsenosti z vyšších súťaží, ktorých dopĺňajú kvalitní legionári či mladíci z akadémií prvoligových klubov. Týmto družstvám objektívne nemôžeme kvalitou konkurovať. Ich rozpočty na A-tím sú dvojnásobné ako rozpočet Krásna na celý klub.“
V ich silách vraj bolo dosiahnuť aspoň šestnásť bodov a byť v tabuľke o jedno či dve miesta vyššie. „Desať bodov a 16. miesto v tabuľke je sklamaním,“ hovorí Kuťka.
SFZ robí s reorganizáciou krok späť, tvrdí Kuťka
Krásno začalo remízou proti kvalitnému súperovi zo Šale, no následne prišla prehra proti Veľkým Ludinciam. Tréner Kuťka po zápase kritizoval možnosť striedavých štartov. „Ja mám na to jediný názor, je to neregulárna súťaž. Sme jediná krajina Európy a možno aj sveta, kde je takéto niečo možné,“ začal o striedavých štartoch Vladimír Kuťka.