ČADCA. Päť významných osobností mesta Čadca si po ročnej prestávke prevzalo v poslednú novembrovú sobotu v dome kultúry výročné ocenenia za rozvoj a šírenie dobrého mena mesta doma aj v zahraničí.
Týmto ľuďom z rôznych oblastí kultúrneho a spoločenského života udelil ocenenie primátor Čadce Matej Šimášek na základe návrhov obyvateľov mesta. Podľa jeho slov sú všetci ocenení príkladom toho, že treba veriť svojim schopnostiam.
„Ocenenia osobnostiam Čadce udeľujeme v dvojročných intervaloch. Podľa návrhov obyvateľov vyberie odborná komisia konkrétnych laureátov, ktorých schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Aj v tomto roku je to pätica výnimočných ľudí, ktorí sa chopili svojich príležitostí a svojim životom, prácou i činmi môžu byť príkladom pre svoje okolie, aj pre ďalšie generácie,“ povedal Šimášek.

Učila deti, pomáha seniorom
Cenu primátora mesta Čadca za celoživotný prínos v oblasti vzdelávania, za mimoriadne aktívny prístup a významné zásluhy na rozvoji, skvalitňovaní a obohacovaní kultúrneho a spoločenského života seniorov, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí si prevzala Miroslava Mináriková.

Táto, stále aktívna dôchodkyňa, ovplyvnila životy mnohých ľudí v Čadci. Pracovala 35 rokov ako učiteľka slovenského jazyka a telesnej výchovy. Trénovala dievčatá gymnastiku a reprezentovala okres vo volejbale.
Patrila medzi iniciátorov a zakladajúcich členov Mestskej organizácie Jednoty dôchodcov v Čadci, zároveň bola do roku 2019 jej predsedníčkou. Je členkou speváckeho zboru Slnečnice. Je nesmierne ľudská a láskavá, vždy ochotná nezištne podať pomocnú ruku.
„Som šťastná, že som mohla ľuďom celý svoj život pomáhať, všetko som robila z lásky, či už k deťom, alebo dôchodcom. Vždy som chcela, aby ľudia v tomto meste žili, aby sa rozvíjali, aby si užívali radosť zo života,“ povedala po prevzatí ceny Miroslava Mináriková.
Zasvätila život gastronómii
Za dlhoročné profesionálne a manažérske pôsobenie v oblasti stredného školstva, za významný podiel na rozvoji a inováciách v oblasti vzdelávania v odboroch hotelierstvo a gastronómia, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí získala Cenu primátora mesta riaditeľka SOŠ Obchodu a služieb v Čadci Ľudmila Verčimáková.

Jej neúnavná práca, odborné skúsenosti a zasvätenie sa rozvoju stredného školstva v regióne Kysúc si zaslúžia náš obdiv. Pod jej vedením za uplynulých desať rokov škola vychovala stovky úspešných absolventov, ktorí dnes aktívne prispievajú k rozvoju spoločnosti.
Veľkým prínosom pre vzdelávanie v oblasti gastronómie je jej publikačná činnosť. Je autorkou učebníc, z ktorých sa vzdelávajú žiaci v rámci slovenských stredných odborných škôl gastronomického zamerania.
Z dreva stvárnil Kysucu aj zbojníkov
Cenu mesta Čadca za významný, inšpiratívny a originálny prínos v oblasti umenia a kultúry, za vytvorenie mnohých jedinečných umeleckých diel na pôde mesta Čadca i regiónu Kysúc, za dlhodobú vynikajúcu spoluprácu s Mestom Čadca a Galériou Čadca, za šírenie dobrého mena mesta i regiónu Kysúc doma i v zahraničí získal výtvarník Jozef Mundier.

Venuje sa tvorbe úžitkového dizajnu, reštaurátorskej i voľnej tvorbe. Hlavným materiálom, ktorý pri práci využíva, je kameň a drevo, ktorých prírodné vlastnosti absolútne zvláda, využíva a podriaďuje ich svojmu tvorivému zámeru. Jeho originálnu tvorbu obdivovali návštevníci na viacerých kolektívnych i autorských výstavách doma aj v zahraničí, tiež samozrejme v mestskej galérii v Čadci. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych sochárskych sympózií.
„Človek má šťastie vtedy, keď môže robiť prácu, ktorá ho napĺňa. To je môj prípad. Som v práci spokojný, šťastný. Každému by som doprial šťastie pracovať o odbore, o ktorom si myslí, že je preň stvorený, že doňho dáva svoje srdce. Ak to tak je, každý si potom zaslúži ocenenie,“ povedal ocenený sochár a reštaurátor Jozef Mundier.
Jeho devu Kysucu môžu ľudia vidieť na výhliadke nad riekou Kysuca v Oščadnici, stvárnila aj postavy zbojníkov na zbojníckom chodníku, najnovšia drevená socha bude súčasťou kultúrneho chodníka k rozhľadni na Husáriku.
Srdce odovzdáva deťom
Za celoživotný prínos a vysoko profesionálny prístup v oblasti zdravotníctva a ochrany zdravia, za významný podiel na rozvoji a inovácií liečebných postupov na úseku neonatológie a pediatrie Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, za zásluhy na skvalitnení života občanov mesta Čadca a regiónu Kysúc získala detská lekárka Jana Bartošová.

Od roku 1988 pôsobí ako lekárka, získala postupne atestácie v odboroch pediatria a neonatológia. Od roku 1999 vedie Novorodenecké oddelenie v Čadci, a od februára 2022 je tiež primárkou Detského oddelenia. Je uznávaná v odborných kruhoch a pravidelne sa zúčastňuje na rôznych konferenciách.
Pre mladších lekárov je vzorom a svojou prácou posúva dlhodobo nemocnicu v Čadci na vyššiu úroveň, čím prispieva k zlepšeniu kvality zdravotníctva vo svojich odboroch. Je členkou Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej neonatologickej spoločnosti.
Folklór ako spôsob života
Za celoživotnú činnosť a významný podiel na rozvoji vzdelávania a kultúry na pôde mesta Čadca, za dlhodobé aktívne a obetavé pôsobenie na poste prezidenta FS Kysučan, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí získal folklórista, hudobník, učiteľ, dlhoročný riaditeľ folklórneho súboru Kysučan Pavol Pánis.

Od roku 1966 sa aktívne podieľa na úspechoch FS Kysučan a na jeho kvalitnej reprezentácii na domácich i zahraničných pódiách. Práve v tom roku sa stal členom hudby, od roku 1975 viedol hudobnú zložku a od roku 1995 je jeho prezidentom. Ako riaditeľ pôsobil na mnohých pracoviskách, tiež bol štátnym tajomníkom MK SR v rokoch 1998 – 2003 a v rokoch 2006 – 2010 vedúcim oddelenia kultúry mládeže a športu Mestského úradu v Čadci.
Pre redakciu MY Kysuce sa vyjadril, že Folklór je pre neho spôsob života a vďaka folklóru spoznal nielen dobrých priateľov, vynikajúcich muzikantov, tanečníkov a spevákov, ale získal aj vedomosti o ľudovej kultúre na Kysuciach, čo bolo pre neho, ako rodáka z Hornej Nitry niečo úplne nové.
„V októbri 1966 navštívil školu, kde som pôsobil, inšpektor Sýkora a tam som sa prvýkrát dozvedel o folklórnom súbore Kysučan, kde ma pozval, aby som sa ukázal na ich skúške. Odvtedy som teda bol v tomto súbore ako člen ľudovej hudby. V súbore som ostal až doposiaľ, už nehrám od roku 2000. Môžem povedať, že väčšina z tých, ktorí v Kysučane pôsobili alebo pôsobia, boli a sú ľudia s osobným vzťahom k súboru. Dokonca v ňom pôsobia už aj deti našich členov. V každej dedine či meste na Kysuciach máme ľudí, ktorí v Kysučane pôsobili,“ povedal Pavol Pánis.
Slávnostným večerom slovom sprevádzala Katarína Borisová.
Všetkým oceneným blahoželáme a veríme, že budúi naďalej svoje talenty znásobovať nielen v prospech spoločnosti ale aj pre svoju radosť a spokojnosť.
