Hýbali životom v meste. Čadca ocenila lekárku, odborníčku v gastronómii, výtvarníka, folkloristu aj bývalú učiteľku

Ocenenia si prevzalo päť osobností.

Osobnosti Čadce za rok 2024.Osobnosti Čadce za rok 2024. (Zdroj: Pavol Stolárik)

ČADCA. Päť významných osobností mesta Čadca si po ročnej prestávke prevzalo v poslednú novembrovú sobotu v dome kultúry výročné ocenenia za rozvoj a šírenie dobrého mena mesta doma aj v zahraničí.

Týmto ľuďom z rôznych oblastí kultúrneho a spoločenského života udelil ocenenie primátor Čadce Matej Šimášek na základe návrhov obyvateľov mesta. Podľa jeho slov sú všetci ocenení príkladom toho, že treba veriť svojim schopnostiam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ocenenia osobnostiam Čadce udeľujeme v dvojročných intervaloch. Podľa návrhov obyvateľov vyberie odborná komisia konkrétnych laureátov, ktorých schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Aj v tomto roku je to pätica výnimočných ľudí, ktorí sa chopili svojich príležitostí a svojim životom, prácou i činmi môžu byť príkladom pre svoje okolie, aj pre ďalšie generácie,“ povedal Šimášek.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Krásňania odštartovali vianočné obdobie zabíjačkou, punčom a zapálením sviece na obrom adventnom venci Čítajte 

Učila deti, pomáha seniorom

Cenu primátora mesta Čadca za celoživotný prínos v oblasti vzdelávania, za mimoriadne aktívny prístup a významné zásluhy na rozvoji, skvalitňovaní a obohacovaní kultúrneho a spoločenského života seniorov, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí si prevzala Miroslava Mináriková.

Táto, stále aktívna dôchodkyňa, ovplyvnila životy mnohých ľudí v Čadci. Pracovala 35 rokov ako učiteľka slovenského jazyka a telesnej výchovy. Trénovala dievčatá gymnastiku a reprezentovala okres vo volejbale.

Patrila medzi iniciátorov a zakladajúcich členov Mestskej organizácie Jednoty dôchodcov v Čadci, zároveň bola do roku 2019 jej predsedníčkou. Je členkou speváckeho zboru Slnečnice. Je nesmierne ľudská a láskavá, vždy ochotná nezištne podať pomocnú ruku.

SkryťVypnúť reklamu

„Som šťastná, že som mohla ľuďom celý svoj život pomáhať, všetko som robila z lásky, či už k deťom, alebo dôchodcom. Vždy som chcela, aby ľudia v tomto meste žili, aby sa rozvíjali, aby si užívali radosť zo života,“ povedala po prevzatí ceny Miroslava Mináriková.

Zasvätila život gastronómii

Za dlhoročné profesionálne a manažérske pôsobenie v oblasti stredného školstva, za významný podiel na rozvoji a inováciách v oblasti vzdelávania v odboroch hotelierstvo a gastronómia, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí získala Cenu primátora mesta riaditeľka SOŠ Obchodu a služieb v Čadci Ľudmila Verčimáková.

Jej neúnavná práca, odborné skúsenosti a zasvätenie sa rozvoju stredného školstva v regióne Kysúc si zaslúžia náš obdiv. Pod jej vedením za uplynulých desať rokov škola vychovala stovky úspešných absolventov, ktorí dnes aktívne prispievajú k rozvoju spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým prínosom pre vzdelávanie v oblasti gastronómie je jej publikačná činnosť. Je autorkou učebníc, z ktorých sa vzdelávajú žiaci v rámci slovenských stredných odborných škôl gastronomického zamerania.

Z dreva stvárnil Kysucu aj zbojníkov

Cenu mesta Čadca za významný, inšpiratívny a originálny prínos v oblasti umenia a kultúry, za vytvorenie mnohých jedinečných umeleckých diel na pôde mesta Čadca i regiónu Kysúc, za dlhodobú vynikajúcu spoluprácu s Mestom Čadca a Galériou Čadca, za šírenie dobrého mena mesta i regiónu Kysúc doma i v zahraničí získal výtvarník Jozef Mundier.

Venuje sa tvorbe úžitkového dizajnu, reštaurátorskej i voľnej tvorbe. Hlavným materiálom, ktorý pri práci využíva, je kameň a drevo, ktorých prírodné vlastnosti absolútne zvláda, využíva a podriaďuje ich svojmu tvorivému zámeru. Jeho originálnu tvorbu obdivovali návštevníci na viacerých kolektívnych i autorských výstavách doma aj v zahraničí, tiež samozrejme v mestskej galérii v Čadci. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych sochárskych sympózií.

„Človek má šťastie vtedy, keď môže robiť prácu, ktorá ho napĺňa. To je môj prípad. Som v práci spokojný, šťastný. Každému by som doprial šťastie pracovať o odbore, o ktorom si myslí, že je preň stvorený, že doňho dáva svoje srdce. Ak to tak je, každý si potom zaslúži ocenenie,“ povedal ocenený sochár a reštaurátor Jozef Mundier.

Jeho devu Kysucu môžu ľudia vidieť na výhliadke nad riekou Kysuca v Oščadnici, stvárnila aj postavy zbojníkov na zbojníckom chodníku, najnovšia drevená socha bude súčasťou kultúrneho chodníka k rozhľadni na Husáriku.

Srdce odovzdáva deťom

Za celoživotný prínos a vysoko profesionálny prístup v oblasti zdravotníctva a ochrany zdravia, za významný podiel na rozvoji a inovácií liečebných postupov na úseku neonatológie a pediatrie Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, za zásluhy na skvalitnení života občanov mesta Čadca a regiónu Kysúc získala detská lekárka Jana Bartošová.

Od roku 1988 pôsobí ako lekárka, získala postupne atestácie v odboroch pediatria a neonatológia. Od roku 1999 vedie Novorodenecké oddelenie v Čadci, a od februára 2022 je tiež primárkou Detského oddelenia. Je uznávaná v odborných kruhoch a pravidelne sa zúčastňuje na rôznych konferenciách.

Pre mladších lekárov je vzorom a svojou prácou posúva dlhodobo nemocnicu v Čadci na vyššiu úroveň, čím prispieva k zlepšeniu kvality zdravotníctva vo svojich odboroch. Je členkou Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej neonatologickej spoločnosti.

Folklór ako spôsob života

Za celoživotnú činnosť a významný podiel na rozvoji vzdelávania a kultúry na pôde mesta Čadca, za dlhodobé aktívne a obetavé pôsobenie na poste prezidenta FS Kysučan, za šírenie dobrého mena mesta Čadca a regiónu Kysúc doma i v zahraničí získal folklórista, hudobník, učiteľ, dlhoročný riaditeľ folklórneho súboru Kysučan Pavol Pánis.

Od roku 1966 sa aktívne podieľa na úspechoch FS Kysučan a na jeho kvalitnej reprezentácii na domácich i zahraničných pódiách. Práve v tom roku sa stal členom hudby, od roku 1975 viedol hudobnú zložku a od roku 1995 je jeho prezidentom. Ako riaditeľ pôsobil na mnohých pracoviskách, tiež bol štátnym tajomníkom MK SR v rokoch 1998 – 2003 a v rokoch 2006 – 2010 vedúcim oddelenia kultúry mládeže a športu Mestského úradu v Čadci.

Pre redakciu MY Kysuce sa vyjadril, že Folklór je pre neho spôsob života a vďaka folklóru spoznal nielen dobrých priateľov, vynikajúcich muzikantov, tanečníkov a spevákov, ale získal aj vedomosti o ľudovej kultúre na Kysuciach, čo bolo pre neho, ako rodáka z Hornej Nitry niečo úplne nové.

„V októbri 1966 navštívil školu, kde som pôsobil, inšpektor Sýkora a tam som sa prvýkrát dozvedel o folklórnom súbore Kysučan, kde ma pozval, aby som sa ukázal na ich skúške. Odvtedy som teda bol v tomto súbore ako člen ľudovej hudby. V súbore som ostal až doposiaľ, už nehrám od roku 2000. Môžem povedať, že väčšina z tých, ktorí v Kysučane pôsobili alebo pôsobia, boli a sú ľudia s osobným vzťahom k súboru. Dokonca v ňom pôsobia už aj deti našich členov. V každej dedine či meste na Kysuciach máme ľudí, ktorí v Kysučane pôsobili,“ povedal Pavol Pánis.

Slávnostným večerom slovom sprevádzala Katarína Borisová.

Všetkým oceneným blahoželáme a veríme, že budúi naďalej svoje talenty znásobovať nielen v prospech spoločnosti ale aj pre svoju radosť a spokojnosť.

Prečítajte si tiež V drotárskej osade objavili tajuplné miesto, stretávajú sa tu rozprávkové bytosti Čítajte 

Osobnosti

Súvisiace témy: Diaľnica na Kysuciach
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 112
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 389
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 221
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 452
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 148
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 704
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 273
  8. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 098
  1. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  2. Tomas Hlavaty: Sankcie proti Rusku označil Fico za "mor". Mor ho!
  3. Viktor Pamula: Čo znamená športová hala v Handlovej pre Slovensko ?
  4. Miroslav Ferkl: Solovjov kód 86 47.
  5. Stano Sládek: Je jedno, na ktorej strane barikády stojíme
  6. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  8. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 21 759
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 611
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 953
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 692
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 395
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 178
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 328
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 712
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  2. Tomas Hlavaty: Sankcie proti Rusku označil Fico za "mor". Mor ho!
  3. Viktor Pamula: Čo znamená športová hala v Handlovej pre Slovensko ?
  4. Miroslav Ferkl: Solovjov kód 86 47.
  5. Stano Sládek: Je jedno, na ktorej strane barikády stojíme
  6. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  8. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 21 759
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 611
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 953
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 692
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 395
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 178
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 328
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 712
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu