MARTIN/ČADCA. Ceny a Pamätné plakety Žilinského samosprávneho kraja za rok 2024 odovzdali v stredu 4. decembra v Slovenskom komornom divadle v Martine desiatim osobnostiam zo Žilinského kraja.
Po štrnástykrát tak župa ocenila ľudí, ktorí významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii Žilinského samosprávneho kraja.
Pamätnú plaketu, o ktorej udelení rozhoduje predsedníčka ŽSK, si prevzalo sedem osobností. Udeľuje sa za vynikajúce tvorivé výkony, významné výsledky vo vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, kultúrnej, verejnoprospešnej činnosti, ako aj za účasť pri záchrane ľudského života.

Ako uviedla žilinská županka Erika Jurinová, ide o osobnosti, ktoré prakticky celý svoj profesijný život zasvätili pomoci druhým a vďaka svojej obetavosti, nasadeniu i talentu, dosiahli veľké úspechy a napomohli tak tomu aby sa Žilinský kraj výrazným spôsobom zapísal do „mapy“ umenia, vzdelávania, sociálnej či zdravotníckej oblasti.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na uchovávaní a zveľaďovaní našich tradícií, pomáhajú znevýhodneným, venujú sa mládeži. Ďakujem, že nám pomáhajú a zdieľajú s nami myšlienku toho, aby bol Žilinský kraj tým najlepším miestom pre život pre nás všetkých. Pre mnohých z nás sú inšpiráciou a pozitívnym vzorom,“ povedala Jurinová
Ocenenie aj na Kysuce
Za významný prínos v oblasti kultúry, vzdelávania a ochrany životného prostredia v regióne Kysúc si z rúk predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja si pamätnú plaketu prevzal aj Kysučan Jaroslav Velička, všestranný propagátor Kysúc, vydavateľ, fotograf, ornitológ, ochranca prírody dokonca aj hudobník zo skupiny Albatros.

Ako zakladajúci člen Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny na Kysuciach významne prispel k ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva, napríklad pri záchrane kostola v Riečnici či vyhlasovaní chránených území.
Lásku k prírode, histórii, kultúre a ľuďom zvečňuje na jedinečných fotografiách. Môžeme ich vidieť v stovkách kníh a propagačných publikácií. Jedna z nich – fotografia vzácneho rybárika riečneho sa ako dar zo Slovenska dokonca dostala na japonský cisársky dvor.
Bol autorom náučných chodníkov v Súľovských skalách a na Veľkej Rači a založil prvú ornitologickú sekciu na Kysuciach.
Fotografoval pre stovky publikácií, z ktorých mnohé získali ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska, a vystavoval doma i v zahraničí. Svojou činnosťou nielen propaguje krásy Kysúc, ale aj inšpiruje k ich ochrane a poznaniu.

Tento rok sa Jaroslav Velička dožíva životného jubilea, 70 rokov. Pri tejto príležitosti vydalo kysucké vydavateľstvo Magma knihu „Jaroslav Velička – Osobnosť a dielo“.
V tomto roku pripravil Jaroslav Velička spoločne s vydavateľstvom Magma ešte jedno prekvapenie, knihu „KYSUCE 2 – od Vianoc do Vianoc“, ktorá predstavuje náš rodný kraj a jeho najkrajšie hodnoty nezameniteľným spôsobom. Je pokračovaním úspešnej publikácie Kysuce, ktorá sa stala najkrajšou knihou Slovenska v roku 2010.

Jej autor prináša výpoveď o Kysuciach, o svojom rodnom kraji, ako sa mu vryli do pamäti i srdca. Veľkú časť z týchto rodných zážitkov prináša prostredníctvom svojich fotografií doplnených textami ľudových zvykov, tradícií, piesní a riekaniek, pochádzajúcich z celých Kysúc. Na viac ako 850 fotografiách môže čitateľ nielen pocítiť krásu nášho kraja, ale ho aj hlbšie pochopiť a byť naň hrdý.
Jej slávnostné uvedenie bude 14. decembra 2024 v Dome kultúry v Čadci o 18.00 hodine.
Osobnosti z celého Žilinského kraja
Plakety Žilinského kraja si prevzali aj Otakar Bokůvka za mimoriadny prínos v oblasti univerzitného vzdelávania a za dlhoročnú vedecko-výskumnú činnosť, Bohdan Hroboň za dlhoročný prínos v oblasti školstva a rozvoj kresťanského vzdelávania v regióne Turiec, Anna Lesňáková za významný prínos v oblasti zdravotníctva a dobrovoľníckej činnosti v Žilinskom kraji, Ignác Kolek za významný prínos v oblasti spoločenského života a rozvoj duchovnej literatúry prostredníctvom vydavateľstva Lúč na Slovensku.

Za dlhoročnú prácu s mládežou v súbore Lentilky a úspešnú reprezentáciu Žilinského kraja doma i v zahraničí získala ocenenie Zuzana Nezvalová a za mimoriadny prínos v oblasti zdravotníctva v Žilinskom kraji Juraj Vyletelka.
„Cenu ŽSK“ odovzdala Erika Jurinová trom laureátom. Ide o najvyššie vyznamenanie, udeľované Žilinským samosprávnym krajom osobnostiam, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii ŽSK, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžili sa o šírenie dobrého mena ŽSK a Slovenska doma aj v zahraničí. Ocenenie týchto osôb schválili poslanci na septembrovom zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK.
Bola udelená Soni Holúbkovej za aktívnu a dlhoročnú pomoc zdravotne znevýhodneným občanom Žilinského kraja, Františkovi Výrostkovi za dlhoročný výnimočný prínos v oblasti kultúry a divadelníctva na Slovensku a Márii Leitmanovej a Ivaovi Leitmanovi za významný prínos v sociálnej oblasti a pomoc ohrozeným deťom v krízových situáciách.
Jaroslav Velička
Narodil sa 29. októbra 1954 vo Vysokej nad Kysucou. Po Gymnáziu v Turzovke študoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na PdF UK v Trnave a následne psychopédiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave.
Od roku 1987 pôsobil ako riaditeľ Spojenej školy v Čadci a Centra špeciálno-pedagogického poradenstva. Patrí k spoluzakladateľom čadčianskej Pedagogickej a sociálnej akadémie, kde pôsobil ako externý pedagóg 10 rokov.
Za vynikajúcu prácu v školstve získal ocenenie Veľká medaila sv. Gorazda (2004) a za prácu v ochrane prírody a životného prostredia ocenenie od Ministerstva životného prostredia SR (2004). V roku 2013 mu bolo Kysuckou kultúrnou nadáciou v Bratislave udelené ocenenie Osobnosť Kysúc.
