KRÁSNO NAD KYSUCOU. Len málo svätcov sa teší takej popularite, ako svätý Mikuláš, patrón rybárov, pastierov, žiakov a študentov, zlatníkov, väzňov, spisovateľov, podomových obchodníkov, námorníkov, ochranca pred povodňami a predovšetkým štedrý priateľ detí,
Ctihodný fúzatý muž s mitrou (biskupskou čiapkou) a berlou (biskupskou palicou) každoročne odmeňuje malými darčekmi všetky deti, ktoré boli v predchádzajúcom roku dobré.
Po generácie ho vyzerajú so zmesou obáv a tešenia, za básničku im rozdáva sladkosti, orechy a ovocie, a keď má dobrú náladu, prehliadne aj nejaké to hnevanie alebo neposlúchanie a pekelného kolegu drží na uzde.
Na nádielku čakalo plné námestie
Najobľúbenejší svätec s družinou prišiel aj na námestie do Krásna nad Kysucou. Neprišiel však po svojich, ale na vysvietenom koči ťahanom párom koní. Plné námestie detí a ich rodičov pozdravil primátor Jozef Grapa spolu s dekanom farnosti Mariánom Vojtekom. A rozdávanie darčekov mohlo začať.

Viac ako 800 balíčkov museli Mikulášovi priviezť krásňanskí dobrovoľní hasiči. Na pódium prichádzali deti v sprievode svojich rodičov, tí starší kde-tu povedali básničku, zaspievali pesničku. Rodičia s mobilom v ruke zvečnili svoje ratolesti s celou mikulášskou družinou.
„Do krásna prichádza Mikuláš tradične večer 5. decembra, ako je to zvykom. Rok od roka sa tu schádza čoraz viac rodín. Hlavné je, že je tu veľa ľudí, ktorí sa dobre zabávajú. Všetky tieto adventné podujatia sú poďakovaním pre ľudí za všetko, čo sa nám podarilo počas uplynulého roka v Krásne dosiahnuť,“ zveril sa primátor Jozef Grapa.
Dobro nad zlom
Občas sa z pódia ozval bojazlivý nárek hlavne od menších detí, ktoré neskrývali strach z pekelníka. Niet sa čo diviť, veď práve tí menší považujú postavy Mikuláša, čerta a anjela za skutočné. A pokiaľ čert vyzerá diabolsky (ten v Krásne rinčal reťazami), deti sa môžu zbytočne vydesiť. Na druhú stranu, povedzme si, trocha rešpektu k čertiskovi neuškodí a s niektorými priveľmi „živými“ deťmi to rodičia skutočne nemajú ľahké.

Ako vysvetlil dekan farnosti Krásno nad Kysucou Marián Vojtek, dôležité je, aby dieťa videlo, že zlo zosobnené čertom sa podriaďuje dobru predstavovanému postavami Mikuláša a anjela.
„Mikulášska trojica nám pri výchove môže pripomínať, ako to vo svete chodí. Dobro a zlo kráčajú spolu. Vedľa dobra a štedrosti (Mikuláš), idú vedľa seba zlo a strach (čert) a dobro (anjel). Každý človek by sa mal naučiť rozoznávať dobré od zlého a princíp, že za dobro bude odmenený a za zlo potrestaný. Tak to Boh sľúbil a zlo neostane bez trestu a zlo bez odmeny,“ povedal kňaz.
V minulosti na Slovensku deti nedostávali sladkosti, ale iba ovocie, oriešky či medovníčky, občas čokoládové figúrky. Pre neposlušné deti boli pripravené zemiaky alebo uhlie. Čižmy sa zvykli dávať na okno. Dokonca ani Mikuláš nebol Mikulášom. Počas socializmu bol Mikuláš zakázaný, nahradiť ho musel Dedo Mráz. Až po páde komunizmu bolo opäť povolené, aby deťom sladkosti nosil Mikuláš.
Múdrosť, sila aj dlhý život
„Za mojich mladých čias sme si museli vyčistiť čižmičky, alebo jediné zimné topánky, ktoré sme mali. Ale bola to aj výhoda, že som ich už mal na nedeľu vyčistené do kostola,“ pousmial sa pri spomienkach Jozef Grapa.
„Južné ovocie vtedy nebolo, a ak aj bolo, rodičia museli odstáť rady v obchode. Preto sme za každú maličkosť boli vďační. Dostali sme aj červené jabĺčko, ktoré malo priniesť zdravie, silu a dlhý život, orechy pre múdrosť a zrelosť a medovníčky pre radostný a sladký život. K tomu ešte nejakú sladkosť. Keď sme sa ráno zobudili, vždy sme výskali od radosti za všetko, čo nám mamina pripravila, no hlavne za rodičovskú lásku. Časy boli ťažké, nie tak ako teraz, že v obchodoch kúpite všetko, na čo si spomeniete,“ opísal.

Ako tomu vždy bolo a asi aj bude, dobro a zlo kráčajú ruka v ruke. Mikuláš nám to každý rok pripomína a ukazuje, že zlo by malo byť vždy potrestané. Aj keď to niekedy príliš dlho trvá, bojovať proti nemu by sa malo dobrom. V tejto trojici ale dobro nad zlom prevažuje, a tak by to malo byť aj v skutočnom svete. Práve to symbolizuje svätý Mikuláš.
Kto bol svätý Mikuláš:
- Reálny Mikuláš, ktorý bol neskôr vyhlásený za svätého, sa narodil asi v roku 270 v Lýkii (dnešné Turecko).
- O živote byzantského biskupa z Myry, ktorý bol umučený 6. decembra, ale už nie je jasné presne, v ktorom roku, sa vie toho málo. O to viac sa traduje o jeho štedrosti.
- Okolo postavy svätého Mikuláša existuje množstvo legiend a rozprávaní. Bol ochrancom nespravodlivo obvinených, rozdával tým, ktorí to najviac potrebovali, a konal zázraky. Epizódy z jeho života vypovedajú o mnohých míľnikoch svätcovej nezištnej štedrosti. Naše tradičné nádielky počas jedného z najradostnejších sviatkov v roku sú vlastne symbolickou spomienkou na príkladne dobroprajného a láskavého muža.
- Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu.
- Ako vyzeral skutočný biskup Mikuláš, podľa ktorého vznikla legenda, sa nevie. Zhruba pred sto rokmi nemecký maliar Moritz von Schwind nakreslil svoju predstavu Mikuláša, s dlhou bradou, plášťom s kapucňou lemovanou kožušinou. Cirkvi i obyčajným ľuďom sa jeho dielo páčilo, a preto sa s touto podobou láskavého biskupa stretávame dodnes. Avšak v posledných rokoch si ľudia postavu svätca často mýlia s umelo vytvorenou figúrkou Santa Clausa.