ČADCA. Darovanie krvi je najjednoduchší spôsob, ako zachrániť život. Každoročne to pripomína aj Slovenský Červený kríž (SČK), ktorého jednou z hlavných úloh je práve oslovovať a vychovávať budúcich bezplatných darcov krvi, organizovať odbery krvi, oceňovať za mnohonásobné darovanie krvi.
Diamantovými plaketami profesora Jána Janského za za 80-násobné bezpríspevkové darovanie krvi, medailu profesora Kňazovického za stonásobné darovanie krvi ocenili v piatok 6. decembra v Čadci bezpríspevkových darcov krvi. Na slávnostnom odovzdávaní si ocenenia prevzali desiati darcovia najvzácnejšej tekutiny.

„Hrdinovia, ktorí často ukroja zo svojho času a bez váhania sa delia o svoju najvzácnejšiu tekutinu s neznámymi.“ Týmito slovami privítala darcov krvi na slávnostnom odovzdávaní riaditeľka Územného spolku (ÚzS) SČK Čadca Elena Tomašiková.

Podotkla, že vysoko humánnym činom darcovstva krvi prispievajú k záchrane ľudských životov, aj keď vedia, že jedinou odmenou je dobrý pocit, že svojim činom pomohli iným ľuďom.
„Bezpodmienečná podpora a dar krvi predstavuje základ pre záchranu mnohých životov. Vaše obetavé gesto nie je len symbolom nádeje, ale reálnym krokom k zlepšeniu zdravia a budovaniu lepšieho zajtrajška pre mnohých,“ doplnila Tomášiková.
Slovenský červený kríž udelil diamantovú plaketu Jána Janského Petrovi Durčákovi z Čadce, Jozefovi Šimurdovi zo Skalitého, Petrovi Kľučkovi z Turzovky, Ladislavovi Ohrádkovi z Olešnej a Stanislavovi Svrčekovi z Kysuckého Nového Mesta.

Medailu profesora Kňazovického za stonásobné darovanie krvi si prevzali Rudolf Hrtánek z Turzovky, Igor Legerský zo Skalitého, Samuel Pavlík z Čadce, Pavol Riečičiar z Čadce, Milan Štrba z Čadce.
Oceneným darcom zablahoželali a pamätné ocenenia odovzdali aj predseda Územného spolku SČK Milan Galgánek, podpredsedníčka ÚzS a členka najvyššej rady SČK Anna Janíková a primár Oddelenia hematológie a transfuziológie Kysuckej nemocnice Peter Chudý.

Členka najvyššej rady Červeného kríža Anna Janíková pri poďakovaní oceneným citovala Svätého Otca Františka, ktorý v novembri tohto roku prijal darcov krvi na audiencii.
„Darca nevie, komu pôjde jeho krv a ani príjemca transfúzie spravidla nevie, kto je jeho dobrodinec. Samotná krv je vo svojich životných funkciách výrečným symbolom. Nehľadí na farbu ani na etnickú či náboženskú príslušnosť príjemcu, ale pokorne vstupuje tam kde môže a snaží sa dostať prúdiac žilami do každej časti organizmu, aby mu priniesla výživu. Takto pôsobí láska," povedala Janíková.
Pri stretnutí Elena Tomášiková pripomenula, aké dôležité je dávať krv. „Aspoň všetci tí, ktorí môžu, pretože táto životodarná tekutina je potrebná pri takmer všetkých dôležitých výkonoch, ktoré sa v nemocniciach odohrávajú. Nielen pri operáciách, úrazoch, v pôrodniciach, pre predčasne narodené deti, ale mnoho ďalších,“ ozrejmila.

Na záver dodala, že od darovania krvi závisia milióny ľudských životov. A to doslovne. Krv sa doteraz nikomu nepodarilo umelo vyrobiť. Moderná medicína síce dokáže zázraky, vo väčšine prípadov by však bola úplne bezmocná bez ľudí ochotných nezištne ju darovať.
"Niekedy si s nami osud zahrá nie najlepšiu pesničku. Vtedy náš život visí na kvapke krvi a na dobrovoľných darcoch, ktorí ju poskytnú. Stačí tak málo a dokážeme pomôcť,“ konštatuje.
Najväčšia spotreba krvi je pri operáciách, ťažšie zranenia znamenajú väčšiu spotrebu krvi, ako aj ťažký pôrod. Krv je potrebná aj pri liečbe závažných ochorení. Transfúzie postupujú napríklad pacienti na onkológii, interne alebo aj novorodenci. Niekedy sa hrá doslova o minúty a krv jedného darcu môže zachrániť aj niekoľko ľudských životov.
Z histórie Červeného kríža v Čadci
- V Čadci vzniklo zastúpenie Červeného kríža v roku 1919, prvým predsedom sa stal Jozef Smieško. V spolupráci s misiou anglických sestier lady Nuriel Pagetovej zriadil v rokoch 1919 – 1920 provizórne infekčné nemocnice. Jedna z nich bola v Turzovke. Sídlo mala v budove starej lekárne, kde hospitalizovali až 264 pacientov postihnutých týfovou epidémiou. Misia lady Pagetovej iniciovala aj zakladanie prvých poradní pre matky s deťmi. V roku 1922 existovali v obciach Turzovka, Vysoká a Skalité. Po odchode misie túto činnosť prevzal Červený kríž.
- Prvé oceňovanie uskutočnil Červený kríž na Kysuciach v roku 1973. Prvým oceneným darcom za 10-násobné darovanie krvi bol František Toth z Kysuckého Nového Mesta. V roku 1974 už bolo ocenených 21 darcov.