Veličkovu knihu o Kysuciach uviedli programom folklóristi, požehnal Judák, deťom čítala Kronerová

Knihu Kysuce 2 od Vianoc do Vianoc uviedli cez víkend do života.

Požehnanie knihy Mons. Viliamom Judákom. Požehnanie knihy Mons. Viliamom Judákom. (Zdroj: Pavol Stolárik)

ČADCA. A je tu zas darčekov čas. Možno práve táto kniha, ktorú uviedli do literárneho života v sobotu 14. decembra, môže byť tým pravým vianočným darčekom, veď autorom knihy je majster fotograf Jaroslav Velička.

V knihe predstavil svoj rodný kraj Kysuce nenapodobiteľným spôsobom. Tak, ako to zažil a precítil od svojho detstva a ako hlboko sa mu hodnoty rodného kraja vryli do pamäti i do srdca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto znovuzrodená monografia Kysúc z domáceho vydavateľstva Magma už vo svojom prvom vydaní v roku 2010 získala tituly Najkrajšia kniha Slovenska 2010, Kniha Kysúc 2010 a Bibiana, najkrajšie knihy Slovenska 2010. Zvečňuje to, čo je na našom kraji najkraj¬šie, aby sa tento materiál zachoval a najmä aby slúžil aj budúcim generáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Život na Kysuciach v spomienkach aj fotografii

Kniha KYSUCE mapuje celý náš región. Na 576 stranách a viac ako 850 fotografiách zachytáva cyklické zmeny prírody, ktorým sa prispôsoboval život ľudí. A to nielen v každodennej práci a povinnostiach, ale aj v bohatej duchovnej kultúre Kysučanov.

Súvisiaci článok Aj vy na Veličku? Stovky ľudí si užili vernisáž mimoriadnej výstavy, knihe žehnal Mons. Viliam Judák Čítajte 

Fotografie v knihe sú plné hlbokého citu i detailného poznania Kysúc, živej i neživej prírody, histórie, geografie, tradícií, kultúry a života ľudí. Veľkým bohatstvom sú aj doplňujúce texty, ktoré autor sám spracoval na základe výpovedí 56 pamätníkov zo všetkých 37 kysuckých miest a obcí. Ich mená sú uvedené v knihe ako prejav vďaky.

„Je to akoby doplnené vydanie obohatené o rozhľadne, krížové cesty, zvonice a ďalšie zaujímavé fotografie, ktoré pribudli za tých štrnásť rokov od prvého vydania. Je zostavená v kalendárovom slede od Vianoc do ďalších Vianoc. Čiže v priebehu jedného roka, od Štedrého dňa, vedie každým ročným obdobím opäť do studenej zimy a k Vianociam. Zobrazuje aj mnohokrát opomíňanú prírodu, ľudové zvyky, tradície a ďalšie kysucké poklady,“ približil autor knihy Jaroslav Velička.

SkryťVypnúť reklamu

V príbehoch spoznáte ľudí, pamätníkov, z ktorých už mnohí nežijú. Postupne sa s autorom knihy spoznávali, vytvoril sa medzi nimi za tie roky rodinný vzťah. Zanechali po sebe rôzne piesne, riekanky, recepty. Aj tie nájdete v knihe. Veď život na Kysuciach bol vždy pestrý, plný zvykov, tradícií, piesní. Ale aj svedomitej poctivej práce. A nad tým všetkým, hlbokej viery v Boha.

Vianočné koledy a zvyky na javisku

Uvedenie knihy do života odštartoval okúzľujúci kultúrny program plný tradičných kysuckých vianočných zvykov od Lucie do Troch kráľov, ako ich videli pamätníci. Choreografi ich pretavili do piesní a tancov folklórnych súborov a skupín. Z detských súborov sa predstavili Kelčovan pod vedením Tomáša Behúňa, Lipovienka z Korne pod vedením Mirky Kremeňovej a Oščadnička pod vedením Veroniky Mačuhovej.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si Darovanie majú v krvi, najvzácnejšou tekutinou zachraňujú ľudské životy Čítajte 

Vianočné koledy a zvyky pripomenuli prítomným aj Folklórna skupina Dedovanka z Oščadnice a Svrčinka zo Svrčinovca.

Sviatočnú atmosféru dopĺňali verše recitované Pavlom Kužmom a Julianou Belkovou, plnou sálou čadčianskeho domu kultúry zneli piesne v podaní Zuzany Zuzčákovej-Gacíkovej z Krásna nad Kysucou. Za sprievodu heligonkárky Niny Zahatlanovej zanôtila aj Helenka Zahradníková.

Najkrajší vianočný darček

Príbeh o najkrajšom vianočnom darčeku rozpovedala vydavateľle Márii Ščuryovej mama jej manžela, teda jej svokra. V spomienkach zablúdila do čias, keď dávať darčeky nebolo také bežné a kniha rozprávok Pavla Dobšinského bola pre ňu ako zázrak.

Príbeh priblížila deťom na pódiu aj ľuďom v hľadisku herečka Zuznana Kronerová, dcéra kysuckého rodáka Jozefa Kronera.

„Táto kniha je obrovská nielen veľkosťou, ale hlavne bohatstvom v nej obsiahnutým,“ uviedla pre redakciu MY Kysuce Zuzka Kronerová.

„Zaujímavosťou je, že fotografie v knihe vyzerajú tak nádherné a farebné, akoby ich vytvoril maliarsky majster, a pritom nie sú nijak prikrášlené, prifarbené ani upravované. Už to svedčí o talente a trpezlivosti Jarka Veličku, s ktorým sme už dlhé roky priatelia,“ doplnila známa herečka.

Ako doplnila, táto kniha by nemala chýbať v žiadnej rodinnej knižnici, keďže podporuje hrdosť ľudí na svoje rodisko. Mala by sa však dostať do sveta, aby aj tam ocenili krásu, ktorá e mnohokrát nepoznaná.

Do sveta s požehnaním

Kniha vznikla vo vydavateľstve Magma, ktoré od svojho vzniku v roku 1998 vedie Mária Ščuryová. Táto rodáčka zo Svrčinovca je svojou prácou s rodnými Kysucami úzko spätá. Sama vraví, že sa najlepšie cíti doma, medzi svojimi, tu na Kysuciach.
„Som šťastná, že sa nám to podarilo. Kysuce sa spojili, prispeli obce, mestá, jednotlivci aj firmy. Aj vďaka tomu vychádza v našom regióne knižné bohatstvo, ako táto nová kysucká monografia vo výpravnom prevedení, ktoré reprezentuje Kysuce,“ povedala vydavateľka.

Krstnými rodičmi knihy sa stali slovenská herecká ikona Zuzana, nitriansky diecézny biskup Viliam Judák a vydavateľka Mária Ščuryová a primátor Čadce Matej Šimášek.

Mohlo by vás zaujať Kráľ darčekov prišiel na koči, anjel chválil, čert rinčal reťazami. Nádielka prilákala stovky rodín Čítajte 

„Jara Veličku chváliť netreba, jeho práca sa chváli sama. Celé dnešné pásmo uvedenia knihy pripomína to, aké by mali Vianoce skutočne byť, mystické, plné lásky a ľudskosti. To sa však v dnešnej dobre vytráca, prevláda komercia a Vianoce sa od svojej podstaty vzďaľujú. Možno aj listovanie v tejto knihe a ponorenie sa do vlastných spomienok, spomienok rodičov a prarodičov prinesie do vašich obcí aj vašich domovov milosť, pokoj a božie požehnanie,“ povedal Šimášek.

„Teším sa spolu s vami, pretože teraz vraj knihy nie sú v móde,“ začal s príhovorom Mons. Viliam Judák, rodák z Harvelky.

„Túto knihu by sme mohli nazvať aj kysuckou Bibliou, v ktorej sa hovorí o kráse tohto kraja, dobrých ľuďoch a ich ochote budovať dobro. Niekedy sneh zakryl ploty medzi domami. To bolo, akoby ľudia nemali medzi sebou žiadne bariéry, boli k sebe bližšie. Prajem všetkým, aby sme ľudskosť, blízkosť, tú krásu, ktorú nosíme v sebe, aby sme ju znovu objavili a navzájom si ju darovali.“ povedal Mons. Viliam Judák, ktorý na záver novú knihu a všetkých v sále požehnal.

Tichú noc na záver programu zaspievali so sólistom Vladimírom Gajdičiarom všetci účinkujúci, pripojili sa aj ľudia v hľadisku. Obecenstvo ocenilo knižku Jaroslava Veličku aj program, ktorý autorsky pripravila Mária Ščuryová, dlhým standing ovation. Večerom slovom sprevádzali Ľubica Podoláková a Nadežda Podmanická.

Prečítajte si Legendárny Kysučan oslávil sedemdesiatku, záujem o špeciálny galaprogram bol obrovský Čítajte 

„Bol to príval emócií, prejav spolupatričnosti, proste neskutočné,“ zhodnotil na záver autor knihy Kysuce Jaroslav Velička.

Súvisiaci článok Žilinská župa udeľovala najvyššie ocenenia, osobnosťou kraja za rok 2024 sa stal Jaroslav Velička Čítajte 

Vianočné tipy a recepty:

Vianoce 2025

Oslavy Dňa mesta Košice by sa mali zmestiť do 50-tisíc eur.


SITA 1
Súvisiace témy: Diaľnica na Kysuciach
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 162
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 844
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 389
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 258
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 154
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 078
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 915
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  3. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  5. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  6. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  7. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  8. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 846
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 919
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 646
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 209
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 761
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 495
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 174
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 098
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. Adriana Kerestešová: Detská kniha, ktorá inšpiruje k pomoci iným
  3. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  5. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  6. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  7. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  8. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 846
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 919
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 646
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 209
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 761
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 495
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 174
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 098
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu