ČADCA. A je tu zas darčekov čas. Možno práve táto kniha, ktorú uviedli do literárneho života v sobotu 14. decembra, môže byť tým pravým vianočným darčekom, veď autorom knihy je majster fotograf Jaroslav Velička.
V knihe predstavil svoj rodný kraj Kysuce nenapodobiteľným spôsobom. Tak, ako to zažil a precítil od svojho detstva a ako hlboko sa mu hodnoty rodného kraja vryli do pamäti i do srdca.
Táto znovuzrodená monografia Kysúc z domáceho vydavateľstva Magma už vo svojom prvom vydaní v roku 2010 získala tituly Najkrajšia kniha Slovenska 2010, Kniha Kysúc 2010 a Bibiana, najkrajšie knihy Slovenska 2010. Zvečňuje to, čo je na našom kraji najkraj¬šie, aby sa tento materiál zachoval a najmä aby slúžil aj budúcim generáciám.
Život na Kysuciach v spomienkach aj fotografii
Kniha KYSUCE mapuje celý náš región. Na 576 stranách a viac ako 850 fotografiách zachytáva cyklické zmeny prírody, ktorým sa prispôsoboval život ľudí. A to nielen v každodennej práci a povinnostiach, ale aj v bohatej duchovnej kultúre Kysučanov.

Fotografie v knihe sú plné hlbokého citu i detailného poznania Kysúc, živej i neživej prírody, histórie, geografie, tradícií, kultúry a života ľudí. Veľkým bohatstvom sú aj doplňujúce texty, ktoré autor sám spracoval na základe výpovedí 56 pamätníkov zo všetkých 37 kysuckých miest a obcí. Ich mená sú uvedené v knihe ako prejav vďaky.

„Je to akoby doplnené vydanie obohatené o rozhľadne, krížové cesty, zvonice a ďalšie zaujímavé fotografie, ktoré pribudli za tých štrnásť rokov od prvého vydania. Je zostavená v kalendárovom slede od Vianoc do ďalších Vianoc. Čiže v priebehu jedného roka, od Štedrého dňa, vedie každým ročným obdobím opäť do studenej zimy a k Vianociam. Zobrazuje aj mnohokrát opomíňanú prírodu, ľudové zvyky, tradície a ďalšie kysucké poklady,“ približil autor knihy Jaroslav Velička.
V príbehoch spoznáte ľudí, pamätníkov, z ktorých už mnohí nežijú. Postupne sa s autorom knihy spoznávali, vytvoril sa medzi nimi za tie roky rodinný vzťah. Zanechali po sebe rôzne piesne, riekanky, recepty. Aj tie nájdete v knihe. Veď život na Kysuciach bol vždy pestrý, plný zvykov, tradícií, piesní. Ale aj svedomitej poctivej práce. A nad tým všetkým, hlbokej viery v Boha.
Vianočné koledy a zvyky na javisku
Uvedenie knihy do života odštartoval okúzľujúci kultúrny program plný tradičných kysuckých vianočných zvykov od Lucie do Troch kráľov, ako ich videli pamätníci. Choreografi ich pretavili do piesní a tancov folklórnych súborov a skupín. Z detských súborov sa predstavili Kelčovan pod vedením Tomáša Behúňa, Lipovienka z Korne pod vedením Mirky Kremeňovej a Oščadnička pod vedením Veroniky Mačuhovej.

Vianočné koledy a zvyky pripomenuli prítomným aj Folklórna skupina Dedovanka z Oščadnice a Svrčinka zo Svrčinovca.
Sviatočnú atmosféru dopĺňali verše recitované Pavlom Kužmom a Julianou Belkovou, plnou sálou čadčianskeho domu kultúry zneli piesne v podaní Zuzany Zuzčákovej-Gacíkovej z Krásna nad Kysucou. Za sprievodu heligonkárky Niny Zahatlanovej zanôtila aj Helenka Zahradníková.
Najkrajší vianočný darček
Príbeh o najkrajšom vianočnom darčeku rozpovedala vydavateľle Márii Ščuryovej mama jej manžela, teda jej svokra. V spomienkach zablúdila do čias, keď dávať darčeky nebolo také bežné a kniha rozprávok Pavla Dobšinského bola pre ňu ako zázrak.
Príbeh priblížila deťom na pódiu aj ľuďom v hľadisku herečka Zuznana Kronerová, dcéra kysuckého rodáka Jozefa Kronera.
„Táto kniha je obrovská nielen veľkosťou, ale hlavne bohatstvom v nej obsiahnutým,“ uviedla pre redakciu MY Kysuce Zuzka Kronerová.

„Zaujímavosťou je, že fotografie v knihe vyzerajú tak nádherné a farebné, akoby ich vytvoril maliarsky majster, a pritom nie sú nijak prikrášlené, prifarbené ani upravované. Už to svedčí o talente a trpezlivosti Jarka Veličku, s ktorým sme už dlhé roky priatelia,“ doplnila známa herečka.
Ako doplnila, táto kniha by nemala chýbať v žiadnej rodinnej knižnici, keďže podporuje hrdosť ľudí na svoje rodisko. Mala by sa však dostať do sveta, aby aj tam ocenili krásu, ktorá e mnohokrát nepoznaná.
Do sveta s požehnaním
Kniha vznikla vo vydavateľstve Magma, ktoré od svojho vzniku v roku 1998 vedie Mária Ščuryová. Táto rodáčka zo Svrčinovca je svojou prácou s rodnými Kysucami úzko spätá. Sama vraví, že sa najlepšie cíti doma, medzi svojimi, tu na Kysuciach.
„Som šťastná, že sa nám to podarilo. Kysuce sa spojili, prispeli obce, mestá, jednotlivci aj firmy. Aj vďaka tomu vychádza v našom regióne knižné bohatstvo, ako táto nová kysucká monografia vo výpravnom prevedení, ktoré reprezentuje Kysuce,“ povedala vydavateľka.
Krstnými rodičmi knihy sa stali slovenská herecká ikona Zuzana, nitriansky diecézny biskup Viliam Judák a vydavateľka Mária Ščuryová a primátor Čadce Matej Šimášek.

„Jara Veličku chváliť netreba, jeho práca sa chváli sama. Celé dnešné pásmo uvedenia knihy pripomína to, aké by mali Vianoce skutočne byť, mystické, plné lásky a ľudskosti. To sa však v dnešnej dobre vytráca, prevláda komercia a Vianoce sa od svojej podstaty vzďaľujú. Možno aj listovanie v tejto knihe a ponorenie sa do vlastných spomienok, spomienok rodičov a prarodičov prinesie do vašich obcí aj vašich domovov milosť, pokoj a božie požehnanie,“ povedal Šimášek.
„Teším sa spolu s vami, pretože teraz vraj knihy nie sú v móde,“ začal s príhovorom Mons. Viliam Judák, rodák z Harvelky.
„Túto knihu by sme mohli nazvať aj kysuckou Bibliou, v ktorej sa hovorí o kráse tohto kraja, dobrých ľuďoch a ich ochote budovať dobro. Niekedy sneh zakryl ploty medzi domami. To bolo, akoby ľudia nemali medzi sebou žiadne bariéry, boli k sebe bližšie. Prajem všetkým, aby sme ľudskosť, blízkosť, tú krásu, ktorú nosíme v sebe, aby sme ju znovu objavili a navzájom si ju darovali.“ povedal Mons. Viliam Judák, ktorý na záver novú knihu a všetkých v sále požehnal.
Tichú noc na záver programu zaspievali so sólistom Vladimírom Gajdičiarom všetci účinkujúci, pripojili sa aj ľudia v hľadisku. Obecenstvo ocenilo knižku Jaroslava Veličku aj program, ktorý autorsky pripravila Mária Ščuryová, dlhým standing ovation. Večerom slovom sprevádzali Ľubica Podoláková a Nadežda Podmanická.

„Bol to príval emócií, prejav spolupatričnosti, proste neskutočné,“ zhodnotil na záver autor knihy Kysuce Jaroslav Velička.

Jaroslav Velička:
- Rodák z Vysokej nad Kysucou prežil väčšinu svojho života v rodnom kraji. Svojím životom i prácou prispel k všestrannému rozvoju regiónu a vďaka svojej celoživotnej záľube – fotografovaniu – predstavil krásu Kysúc na Slovensku aj v zahraničí.
- Fotografická tvorba Jaroslava Veličku vychádza z tradičných hodnôt nášho kraja a ľudí v ňom – úcty k prírode, viery v Boha; z vlastností, akými sú skromnosť, pokora a prajnosť.
- Krásu našich Kysúc ukázal na výstavách v Poľsku, v Českej republike, ale aj v Číne, na Madagaskare a v iných krajinách. Veľmi rád propaguje Kysuce na Slovensku, a svojimi fotografiami na výstavách aj v mnohých kysuckých monografiách prináša radosť svojím rodákom – Kysučanom.
- Len nedávno, pri príležitosti jeho životného jubilea, bola zorganizovaná výstava jeho fotografií v Galérii doktora Petra Dlhopolčeka v Turzovke. Obsahuje viac ako 150 veľkoformátových fotografií. Pre veľký záujem bude prístupná do marca budúceho roku.

Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce