KRÁSNO NAD KYSUCOU. Mnohé samosprávy na Slovensku už dlho upozorňujú na problémy s financiami. Dokonca musia obmedzovať svoje služby, ako je napríklad verejné osvetlenie, ale aj dotácie do športu či kultúry. Krásno nad Kysucou akoby tieto problémy obchádzali.
V celoslovenskom rebríčku v hospodárení získalo opäť prvé miesto, najlepšie bolo aj v transparentnosti pri verejných obstarávaniach. O dobrej kondícii mesta svedčí aj množstvo investičných akcií, ktoré sa podarilo za posledných dvanásť mesiacov urobiť.
O tom, čo všetko sa zmenilo v sedemtisícovom Krásne nad Kysucou za posledný rok sme sa rozprávali s prvým mužom mesta, primátorom Jozefom Grapom.
Rok 2024 určite bilancuje aj radnica. Ako by ste charakterizovali rok 2024? Čo ho najviac poznačilo?
Už v januári som sa zamýšľal nad tým, či sa podarí naplniť všetky plány, ktoré sme mali na tento rok. Doba bola a aj stále je veľmi ťažká pre všetky samosprávy. No s radosťou musím konštatovať, že všetko sa nám podarilo splniť do bodky a dokonca urobiť aj mnoho vecí naviac. Vždy ma teší, keď tá snaha a pracovitosť nás všetkých je odmenená.
Opäť sme boli najlepšie hospodáriacim mestom, rastie nám majetok na obyvateľa, čo znamená, že sa nezadlžujeme, ale budujeme. Najlepší sme boli aj v transparentnom obstarávaní zákaziek, služieb aj stavieb. Takéto obstarávania nám šetria veľa peňazí, ktoré potom môžeme investovať do ďalšieho rozvoja mesta.

Potešilo ma aj posledné športové ocenenie, Krásno sa stalo najlepším amatérskym klubom Stredoslovenského futbalového zväzu, teda zo Žilinského a Banskobystrického kraja. Na našom štadióne už zápolili rôzne mužstvá, Inter Bratislava, Myjava a mnohé ďalšie. Prvýkrát prichádzali s malou dušičkou, kde sa budú sprchovať, aká bude tráva aj s ďalšími obavami. Po zápase futbalistov vidieť, ako sa fotia pre štadiónom, podávajú ruky s tým, že takéto zázemie vidieť v máloktorom aj oveľa väčšom meste.
Aké ďalšie výhody prináša to, že hospodárenie je v Krásne doslova ukážkové a mestská kasa nie je prázdna?
Dobré hospodárenie prináša aj to, že môžeme podporiť z mestského rozpočtu aj mnohé športové a kultúrne spolky, neobmedzujeme služby pre našich obyvateľov, ako je to v mnohých obciach na Slovensku. V budúcom roku sa chystáme podporiť aj mládežnícky hokejový klub, ktorý je jediným hokejovým klubom na Kysuciach. Deti by mali nastúpiť už aj do súťaží.
Vždy sa snažíme byť v čele aj v zavádzaní nových technológií, napríklad pri zbere komunálneho odpadu, v doprave aj v ekológii. Aj v tomto roku navštívilo radnicu mnoho primátorov a starostov nielen zo Slovenska, ale ja z Českej republiky a Poľska, ktorí k nám chodia naberať skúsenosti a inšpiráciu. Ja vždy rád poradím, veď načo by vymýšľali to, čo už u nás v meste je zabehnuté a dobre funguje. Pre nás je to aj také ocenenie, že to robíme dobre.

Mrzí ma, že ja už som pán v rokoch a mám viac inovatívnych moderných nápadov ako mnohí mladší starostovia a primátori. Pokrok ide nesmierne dopredu a všetci by mali reagovať na nové technológie, ktoré môžu ľuďom zlepšiť a spríjemniť život. Aj seniorom, ktorým treba ďakovať za to, čo sa podarilo, ale aj mladým rodinám, ktoré sú budúcnosťou nášho mesta.
Rozvoj mesta, príchod investorov, priestory pre trávenie voľného času a vyžitie priťahujú čoraz viac ľudí, ktorí tu vedie nájsť svoj nový domov.
Budúcnosť nám ukáže, že ak niečo zanedbáme, je to veľmi ťažké dobehnúť.
Aké dôležité je pri plánovaní rozvoja mesta nepozerať sa dopredu len na krátke obdobie, ale plánovať napríklad na desaťročie dopredu?
Bez toho, aby som mal predstavu, ako by malo mesto vyzerať, keď už ja tu nebudem, by mesto nenapredovalo. Keď som tu prišiel, po smrti môjho predchodcu Jožka Horníka, nepredpokladal som, že budem primátorovať takto dlho.
Ale už vtedy bolo treba urobiť určité rozhodnutia a rozpracovať plány, ktoré som pripravoval pre môjho nástupcu. Robím tak doposiaľ, že po voľbách bude môj nástupca pokračovať v projektoch a investíciách, ktoré sú v rôznom štádiu prípravy a rozpracovanosti. Niektoré projekty sa nedajú urobiť za rok – dva. Treba vždy myslieť, ako by malo mesto vyzerať napríklad za desať rokov, aké budú z toho výhody.
Napríklad pri výstavbe bytov. Ak chcem stavať celé nové sídlisko, treba vysporiadať pozemky, urobiť projekty, pripraviť infraštruktúru, obstarávania. Toto je beh na veľmi dlhé trate, ktorý sa nedá stihnúť za jedno volebné obdobie.
Ohliadnime sa teda za rokom 2024. Čo sa podarilo v Krásne nad Kysucou zveľadiť, vybudovať?
Podarili sa veľké veci, aj tie menšie. Mnohokrát ľudia lepšie zareagujú na to, čo sa ich priamo dotýka, no aj tie malé a veľké veci musia do seba zapadať ako kúsky skladačky, ktorá na konci ukáže pekné dielo.
Spomeňme napríklad novú oddychovú zónu pri mestských bytoch v Zákysučí s detským aj viacúčelovým ihriskom, kde sa ľudia veľmi radi stretávajú a trávia voľný čas. Počet detí rastie, plánujeme tu aj postaviť škôlku, aby bolo toto sídlisko kompletné.
Rozšírením škôlky a vybudovaním nových tried sme zareagovali aj na výstavbu nových bytov v časti Kalinov, kde je prístavba už pod strechou a v budúcom roku budú nové moderné triedy pripravené pre nových škôlkarov.

Vybudovali a zmodernizovali sa športoviská, máme novú tartanovú dráhu, novú telocvičňu v prírode s viacúčelovým ihriskom, workoutovým ihriskom, lezeckou stenou. Veľmi si to obľúbili a hojne to využívajú všetky generácie, trojročné detičky aj seniori, športové kluby.
Mnohými rokovaniami so zástupcami štátnej správy a ministerstiev sa podarilo po desiatkach rokov konečne naštartovať obrovské štátne investície. V Krásne prinesie výstavba diaľnice D3 cez Kysuce nové objekty, ako autobusová stanica, stredisko údržby diaľnice, bude sa stavať nový most. Pohli sa aj prípravy pre výstavbu železničného terminálu s novou stanicou, Krásno sa stáva centrom integrovanej dopravy, zbiehajú sa tu autobusové linky zo všetkých okolitých obcí a dolín.
Máme nových lekárov v zdravotnom stredisku, ľudia nemusia za špecialistami dochádzať do iných okolitých miest. Inde lekári ubúdajú a mňa teší, že ideme proti prúdu. Teší ma, že sme pre niektorých príkladom, ako by sa malo hospodáriť.
Takže Krásno nepotrebuje zaťať sekeru?
Aj keď nám banky ponúkajú veľmi výhodné úroky, lebo vedia, že nie sme rizikový partner, Krásno sekeru zaťať nepotrebuje. Naopak, my máme prebytkové hospodárenie, dokonca na zhodnotenie peňazí, ktoré teraz nepotrebujeme, využívame termínované vklady s výhodným úročením. Z tých úrokov viem napríklad odmeniť zamestnancov, urobiť niektoré rekonštrukcie a využiť ich na kultúrne a športové podujatia, ktoré navštevujú ľudia aj zo širokého okolia.
Čo čaká Krásno nad Kysucou v roku 2025?
Predpokladám, že Krásno sa v roku 2025 stane jedným veľkým staveniskom. Ak všetko vyjde a spoja sa štátne, súkromné aj mestské investície, začne sa so stavbou infraštruktúry a obslužných komunikácií pre výstavbu D3-ky.
Už teraz sa chcem ospravedlniť ľuďom, pretože táto megastavba zníži komfort bývania v meste, zvýši sa hluk, prašnosť, pribudnú autá. Ale je to rovnaké, ako pri všetkých stavbách. Aj pri rodinnom dome musí človek počkať, kým si môže začať užívať jeho komfort. A čím skôr začneme, tým skôr sa zbavíme nekonečných kolón a budeme si užívať cestu po novej diaľnici.

Stavať sa bude aj v priemyselnom parku, kam príde nový investor a vytvorí pracovné miesta, budú sa stavať nové obchodné reťazce. My by sme radi spustili výstavbu ďalších 70 mestských nájomných bytov, prístavbu telocvične, mnohé ďalšie investície.
Všetko toto úplne zmení terajší výzor mesta a ja sa teším, ak mi Boh dá zdravia, že o pár rokov sa budem pozerať, ako sa Krásno opäť zmenilo ku krajšiemu.
Naši ľudia si mnohokrát tieto zmeny ani neuvedomia, lebo tu dennodenne trávia čas. Ale je to rovnaké, ako keď sa človek dennodenne pozerá do zrkadla, neuvedomuje si, ako starne, mení sa. Dôkazom zmien sú len fotografie spred niekoľkých rokov, prípadne keď príde niekto, kto tu dlhšie nebol.
Ja budem rád, ak sa mi podarilo mesto posunúť dopredu, ak sa za môjho pôsobenia stalo miestom, kde sa dobre žije.
Chcel by som všetkým ľuďom z nášho vrabčieho mestečka popriať hlavne pevné zdravie, ktoré niekedy berieme ako samozrejmosť a nevážime si ho. Aj všetkým ľuďom z okolia, ktorí tu prichádzajú za prácou, návštevníkom, aby našli v tomto období svoju vnútornú pohodu a pokoj, užívali si chvíle so svojimi rodinami, priateľmi, aby bolo viac lásky, aby si ľudia viac pomáhali a všímali si svoje okolie.
Nikto nie je dokonalý, každý má svoje nedostatky, názory druhých sa nám nemusia páčiť, ale buďme k sebe milší a tolerantní. Aby v nás táto pozitívnejšia nálada, ktorú prežívame počas sviatkov, vydržala čo najdlhšie, až do konca budúceho roka.
Vtedy sa nám bude žiť lepšie, ak podáme pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú, byť im oporou. Aby bolo Krásno nielen dobrým miestom pre život, ale žili tu dobrí a srdeční ľudia.