Zástupcov spaľovne nebezpečného odpadu na Kysuciach ľudia vypískali, chcú proti nej tvrdo bojovať

Primátor prisľúbil verejnú diskusiu.

Protesty proti spaľovni pokračujú.Protesty proti spaľovni pokračujú. (Zdroj: Pavol Stolárik)

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Búrlivá atmosféra, pískanie, bučanie, šomranie aj nadávky. To boli najviac používané prejavy ľudí na stretnutí so zástupcami spoločnosti FCC, prevádzkujúcej spaľovňu nebezpečného odpadu v Kysuckom Novom Meste. Boj za zrušenie spaľovne na Dolných Kysuciach tak pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do spaľovne chcú po novom namontovať vysokofrekvenčný mikrovlnný generátor. Toto zariadenie by hygienizovalo 800 ton nemocničného odpadu ročne.

Podmienkou však bolo verejné prerokovanie zámeru s obyvateľmi mesta. Tí však o tom nechcú ani počuť, spaľovňu by najradšej úplne zrušili.

SkryťVypnúť reklamu

Svoj postoj voči spaľovni prejavili v utorok 17. decembra v miestnom dome kultúry takmer dve stovky ľudí na prerokovaní umiestnenia technológie na spracovanie a dekontamináciu zdravotníckeho odpadu. Odpad by sa tak mal zbaviť infekčnosti a mal by sa znížiť jeho objem.

Nie je predmetom prejednávania

Kým prevádzkový riaditeľ FCC Petr Marek vysvetľoval, aké zariadenie chcú nainštalovať, ľudia chceli počuť aj odpovede na otázky o spaľovní, na ktoré doteraz odpoveď nedostali. Ani na tomto stretnutí sa však nedočkali. Z úst riaditeľa znela len fráza, že okrem témy hygienizácie nebude na otázky odpovedať.

Prečítajte si tiež Trasa pre vlky, medvede aj rysy je hotová. Stavbu zeleného mosta vo Svrčinovci ukončili, mešká takmer rok Čítajte 

„Zákon o posúdení vplyvov na životné prostredie presne stanovuje, aký je zámer, a ako sa má prejednávať. Autokláva strerilizácia nemá žiadne prepojenie so spaľovňou, preto nie je predmetom jednania,“ odpovedal prevádzkový riaditeľ FCC na väčšinu otázok a dodal, že takýto upravený odpad nie je určený na spaľovanie a má byť po hygienizácii odvezený mimo Kysucké Nové Mesto

SkryťVypnúť reklamu

Starú technológiu odmietajú

Napriek tomu sa za mikrofón v diskusii postavil Peter Janík z Občianskej iniciatívy KNM, ktorá už 15 rokov bojuje proti spaľovni. Spoločne s ďalšími rečníkmi argumentovali, že okresu Kysucké Nové Mesto patrí popredné miesto v úmrtí pacientov s onkologickými ochoreniami. Vinia za to znečistenie ovzdušia, ktoré produkuje spaľovňa v obytnej zóne aj jej umiestnenie v kotline s častými inverziami.

„Nefunguje im monitoring, nefunguje im softvér na meranie emisií, ich technológia má 35 rokov. Podľa zákony by mali mať najlepšiu dostupnú technológiu. Sedemnásť rokov sa vyhýbajú posúdeniu vplyvov na životné prostredie na spaľovňu. Právnici z Via iuris nám potvrdili, že FCC má povinnosť dať posúdiť starú časť spaľovacej a filtračnej technológiepri prestavbe a rozšírení prevádzky,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší nedostatok sa navyše podľa občianskej iniciatívy týka technologickej stránky prevádzky. Poukazujú na vypínanie filtrov, spaľovanie pri nižších teplotách ako sú tie stanovené, alebo napríklad na zastarané technológie.

Chýbali zástupcovia štátnej správy

Tlak chcú petíciou vyvinúť aj na ministerstvo životného prostredia, ktorého zástupcovia na stretnutí chýbali, rovnako chýbala aj inšpekcia životného prostredia.

Mohlo by vás zaujať Tri chleby, tri polazničky, na štedrovečernom stole nesmeli chýbať tri najkrajšie zemiaky Čítajte 

„Mrzí ma, že neprišiel nikto z ministerstva ani z Úradu verejného zdravotníctva, budeme musieť bojovať sami,“ povedal primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda s tým, že radnica vyvinie iniciatívu na zorganizovanie stretnutia ľudí so zástupcami prevádzkovateľa spaľovne, ktoré by sa netýkalo len hygienizačného zariadenia, ale celkovo prevádzky spaľovne.

Členka petičného výboru proti spaľovni Ľudmila Mušková uviedla, že kapacita spaľovne v Kysuckom Novom Meste je stále maximálne 1 500 ton nebezpečného dopadu ročne, čo je pre prevádzkovateľa veľmi výhodné.

„Žiaľ, spaľovňa je pri takomto množstve odpadu kontrolovaná len raz do roka a aj tieto kontroly sú vždy dopredu nahlásené, je to pre majiteľov spaľovne takto výhodné, preto nechcú zvýšiť kapacitu, aby nebolo viac kontrol,“ povedala svoj názor.

Uviedla tiež, že za posledných 15 rokov vykonalaInšpekcia životného prostredia 20 kontrol. V ôsmich prípadoch uložila pokutu. Zistila porušenie zákona o ovzduší, prekročenie povoleného limitu pre dioxíny, oxid uhoľnatý, či ortuť.

„Záznamy o pokutách svedčia o prekračovaní limitov exhalátov. V roku 2021 furány a dioxíny zvýšené o sto percent, o dva roky neskôr to bolo dokonca o tristo percent, päťnásobné prekročenie hodnoty ortuti v roku 2017, nesprávne výpočty emisií,“ doplnila Mušková s tým, že všetky tieto záznamy vyvolávajú v ľuďoch nedôveru k spôsobu prevádzkovania spaľovne.

Žiadajú tak ministerstvo o zamietavé stanovisko na rozšírenie aj o zrušenie spaľovne nebezpečného odpadu.

Ľudia z Dolných Kysúc spísali aj petíciu za úplné zrušenie spaľovne nebezpečných odpadov. Podporilo ju viac ako 11-tisíc ľudí. Petičný výbor ju odovzdal v utorok 10. decembra na ministerstvo životného prostredia.

FCC kritiku odmieta

Manažérka komunikácie spoločnosti FCC Slovensko Zuzana Krenyitzká kritiku odmieta, protestovanie občanov považuje za neopodstatnené. Spaľovňa podľa nej disponuje potrebnými licenciami, využíva moderné technológie z hľadiska ochrany ovzdušia i ostatných zložiek životného prostredia v súlade s európskou smernicou o spaľovaní odpadov. Podotkla, že komunikácia s občanmi Kysuckého Nového Mesta je a vždy bola ústretová a transparentná.

Prečítajte si Najlepšie mesto i top dedina, úspechy v športe i vo vede. Prečo je na Kysuciach dobre? Čítajte 

"Dôkazom je napríklad deň otvorených dverí, ktorý sme organizovali už niekoľkokrát. On-line monitoring meraných emisií, kde mohli občania priamo v čase sledovať namerané hodnoty emisií, ako aj verejne dostupný mesačný a ročný protokol meraných emisií. Zároveň vždy spolupracujeme s orgánmi a úradmi, ktoré u nás vykonávajú pravidelné alebo náhodné kontroly a prešetrujú prípadné podnety," skonštatovala.

Prevádzkovateľ spaľovne v Kysuckom Novom Meste čaká na súhlas ministerstva, aby mohol do spaľovne zariadenie na hygienizáciu nemocničného odpadu umiestniť. Verejné prejednávanie považuje za skončené, ministerstvo životného prostredia tak vraj nemá dôvod zamietnuť to.

Dôvodom je zrejme aj to, že Slovensko musí do roku 2030 zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu, vrátane jeho prípravy na opätovné použitie na 60 % a do roku 2035 znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu na menej ako 10 %.

Odporúčajú recyklovať, nie spaľovať

S tým ale nesúhlasia ekológovia. Podľa štúdie českej organizácie Arnika, ktorá sa dlhodobo zaoberá recykláciou a likvidáciou odpadov, sú spaľovne výrazným zdrojom znečistenia ovzdušia dioxínmi či furánmi. A to aj napriek prísnym emisným limitám.

„Ako môžu byť pod kontrolou napríklad emisie dioxínov alebo ortuti merané iba dva dni v roku,“ spomenul vedúci programu Toxické látky a odpady spolku Arnika Jindřich Petrlík. Arnika tiež upozorňuje na to, že ani spaľovne sa kvôli veľkej kapacite bez vlastných skládok nezaobídu.

Ako uvádza stránka ministerstva životného prostredia, podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia stále platí, že Slovensko urgentne potrebuje približne tri vysokokapacitné moderné spaľovne odpadov, a to aj vzhľadom na európsku legislatívu, podľa ktorej nebude možné po roku 2035 skládkovať viac ako 10 % komunálnych odpadov.

Prečítajte si tiež Vo Veľkom Dome sme všetci ako jedna rodina, hovorí spevák obľúbenej supiny Miroslav Murčo Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 089
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 754
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 190
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 206
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 127
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 042
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 970
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 783
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 762
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 645
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 157
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 864
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 783
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 762
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 645
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 157
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 864
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu