RADOĽA. Jeho rukami prešlo viac než tisíc unikátnych betlehemov. Miniatúrne diela Žilinčana Jozefa Práznovského (69) na svete nemajú obdobu. Pravidelne sú vystavované aj na Kysuciach, aktuálne v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli.
V použití materiálov prekonal azda všetky hranice, najmenší z betlehemov vyrobil zo zrnka nového korenia. Mnohé vyhotovil s použitím rybacích kostí, jadierok, škrupín orechov či exotického ovocia.
Postavičky pritom neraz vysekával do ryže. Najvyšším počtom vyrobených betlehemov a dielom s najmenšími rozmermi sa zapísal aj do knihy rekordov. Minimálne stovku miniatúr posunul ľudom vrátane pútnikov ako darček a vystavované diela tešia aj obdivovateľov po celom svete, od Medžugoria až po Čínu.
„Vyrábať som ich začal v roku 1999, celkovo sa im teda venujem už 25 rokov,“ hovorí zanietený majster, ktorý má na konte aj prestížne ocenenia.

V Radoli máte vystavených vyše 300 betlehemov. Koľko ste ich vytvorili celkovo?
Mohlo ich byť okolo 1400, avšak ťažko povedať, keďže som mnohé z betlehemov rozdal napríklad pútnikom na svätých miestach. Nielenže som v Lurdoch či Medžugorí svoje diela vystavoval, ale dostal som i vnuknutie posunúť ich ďalším veriacim ako spomienku na pekné dni.
Dostali ich odo mňa, od betlehemca zo Slovenska, ako podarúnok. Takýmto spôsobom som ich rozdal minimálne sto.
Ďalej sa dočítate aj:
- Kde vo svete vystavili jeho betlehmy,
- ako objavil potenciál v zemiakoch,
- akým spôsobom pracuje,
- vďaka čomu sa zapísal medzi rekordy.
Nechcú ich od vás ľudia aj kupovať? Predsa len ide o unikátne kúsky.
Veru áno, nikto iný na svete sa podobnej tvorbe miniatúr zrejme nevenuje. Ja však umelecké veci nepredávam. Na Vianoce ich ale pravidelne darujem viacerým záujemcom z Považskej Bystrice či Košíc.
Moje miniatúrne betlehemy zbierajú a mňa ich príjemná spätná väzba neskutočne teší. Neslúžia im len na ozdobu vo vianočnom čase, vystavujú si ich vo svojich domovoch celoročne, čo ma neskutočne hreje pri srdci. Prakticky ich vidia dennodenne, spomenú si na mňa v bežný pracovný deň a z diel majú úprimnú radosť.

Práve to má pre mňa oveľa väčšiu cenu v porovnaní s predajom, po ktorom by sa betlehem len povaľoval niekde na byte, v zabudnutí. Keďže sú Vianoce najkrajšie obdobie roka, ľudia sa obdarúvajú, sú na seba milí, láskaví a aj ten najchudobnejší človek môže svojmu spasiteľovi priniesť zlato úprimného srdca, kadidlo modlitby a myrhu kajúcnosti.
Chcem povedať, že presne takto cítim aj svoju tvorbu. Je pre mňa srdcovou záležitosťou a naozaj tú prácu milujem.
Kedy sa tieto miniatúry stali vašou srdcovkou?
Už bezmála 50 rokov sa venujem maľbe, kresbe a grafike, kolážam, kombinovanej technike a plastike. Využívam pri nej drevo a hlinu, posledné obdobie aj so záujmom o figurálnu tvorbu. V práci vychádzam zo sakrálneho umenia‚ historickej tematiky, ľudového zobrazenia Svätej rodiny, narodenia i ukrižovania Ježiša Krista.

V období Veľkej noci vytváram krížové cesty, v čase Vianoc zas vystavujem betlehemy. Vyrábať som ich začal v roku 1999, celkovo sa im teda venujem už 25 rokov.
Všeobecne sa však zaujímam o sakrálne umenie ako také. Realizujem plastiky do dreva, vyrezávam svätcov aj samotného Ježiša. Dané umenie mi je blízke, preto s láskou a snahou o inšpiráciu navštevujem veľké katedrály i menšie kostolíky.
Obrovskú radosť som mal pri návšteve Baziliky svätého Petra v Ríme. Videl som aj Katedrálu Notre-Dame v Paríži ešte pred jej požiarom, Katedrálu sv. Víta v Prahe, Svätý dom v Lorete aj chrámy v Krakove či Varšave. Navštevujem ich skrátka v každom meste, kde som mal možnosť vycestovať.
Zožali ste s betlehemami v zahraničí úspech?
Okrem domácich podujatí som sa zúčastnil aj mnohých zahraničných, pričom najcennejšia je pre mňa celosvetová výstava betlehemov v Ríme z roku 2009 v kostole Santa Maria del Popolo, kde som ľuďom predstavil desať výrobkov, ktoré sa dostali i do celosvetového katalógu. Neskôr som sa stal aj členom svetovej federácie betlehemárov UN-FOE-PRAE so sídlom v Ríme.