BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini udelil v sobotu 11. januára štátne vyznamenania pri príležitosti 32. výročia vzniku Slovenskej republiky osemnástim osobnostiam. Uviedol, že ocenenie patrí do rúk tým, ktorí svojimi činmi, prácou a morálnymi kvalitami prispeli k rozvoju našej vlasti a k šíreniu dobrého mena Slovenska vo svete.
„Bez veľkých slov, či bombastických reklám potvrdzujú a zároveň vytvárajú každý deň tvorivú identitu národa. Sú to ľudia, ktorí sa na nás neusmievajú z titulných strán bulvárnych médií, nečítame o nich na sociálnych sieťach,“ zdôraznil.
Je medzi nimi aj rodák z Kysuckého Nového Mesta, matematik svetového formátu Anatolij Dvurečenskij, syn ruského exulanta.
Jeho otec prišiel do Československa z Francúzska v polovici 20. rokov 20. storočia a našiel si uplatnenie na Slovensku. Dvurečenskij vyštudoval kombináciu odborov Pravdepodobnosť a matematická štatistika – ekonometria.
Dlhoročný zamestnanec Matematického ústavu SAV, v. v. i., získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy a techniky. Vo svojich vedeckých prácach sa venoval hlavne aktuálnym problémom teórie kvantových logík, fuzzy množín a teórie hromadnej obsluhy.

Dvurečenskij zaujal tým, že „po politickom uvoľnení koncom 80. rokov“ začal medzi prvými spolupracovať so západnými vedeckými pracoviskami.
Získal prestížne Humboldtovo štipendium na Univerzite v Kolíne nad Rýnom, kde strávil dva roky (1991 - 1992). V roku 1999 sa stal riaditeľom Matematického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Viedol ho 16 rokov. V rokoch 2000 až 2001 opäť pôsobil v rámci Humboldtovej nadácie na Univerzite v Ulme.
Počas kariéry publikoval Dvurečenskij vyše 310 vedeckých prác venovaných aktuálnym problémom teórie kvantových logík, fuzzy množín a teórie hromadnej obsluhy.
Za pozornosť tiež stojí, že v rokoch 1988, 1990, 1993, 1995 spoluorganizoval Zimné školy z teórie miery, ktorých sa zúčastnili poprední odborníci z celého sveta.
V roku 1998 bol členom organizačného tímu štvrtého svetového kongresu kvantových štruktúr v Liptovskom Jáne a v roku 2006 ôsmeho kongresu na Malte. V roku 1998 ho prezident SR vymenoval za univerzitného profesora.
V roku 2003 ho zvolili za zakladajúceho člena Učenej spoločnosti SAV, v roku 2011 sa stal členom Európskej akadémie vied a umení. Pôsobí v redakčných radách viacerých vedeckých časopisov.
V roku 2024 mu Cenu mesta udelila aj radnica jeho rodného Kysuckého Nového Mesta.
