Psychické problémy či strata cyklu. Za dokonalými telami sa často skrývajú vážne zdravotné problémy

Fitness nie je pre každého.

Simona Benikovská (tretia sprava) na súťaži v Texase.Simona Benikovská (tretia sprava) na súťaži v Texase. (Zdroj: archív S.B.)

Na pódiách ich vidíme krásne, vyšportované, s bezchybným make-upom. Tí, ktorým sa tento šport páči, obdivujú drinu a odriekanie, ktoré k fitness súťaženiu patrí.

V zákulisí sa však mnoho žien trápi. Za vypracovanými telami sa často skrýva strata menštruácie, úplne narušenie cyklu či poruchy príjmu potravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SIMONA BENIKOVSKÁ (23) začínala s fitness ako 16-ročná. Nevhodnou prípravou na súťaž sa však dostala do bodu, keď roky riešila nepravidelný cyklus. „Stovky návštev lekárov, lieky, injekcie a nič mi nepomáhalo,“ hovorí bikini fitnesska, ktorá sa aj kvôli vlastnej skúsenosti začala viac zaoberať ženským zdravím nielen pri súťažení.

SkryťVypnúť reklamu

„Mám veľa klientok, ktoré mali predošlú skúsenosť s trénermi, ktorí len za vidinou reklamy a úspechu, robili veľmi extrémne formy príprav, ktoré mali veľký dopad aj na psychiku a s tým pridružené rôzne psychické problémy,“ hovorí v rozhovore Benikovská.

Na fitness pódiách vyzerajú ženy krásne, make-up vyzdvihne črty tváre a nástrek zvýrazní svaly. To čo však vidíme na pódiu častokrát neodráža zákulisie a problémy, ktoré fitnessky kvôli nevhodnej príprave na súťaž majú. S akými najčastejšími problémami sa ženy, ktoré súťažia, stretávajú?

Tento šport, hlavne na súťažnej úrovni, naozaj nie je pre každého. Častokrát si človek siahne na dno svojich nielen fyzických, ale hlavne mentálnych síl. Bohužiaľ, veľakrát to zachádza aj do extrému, kde si človek siaha hlavne na to najdôležitejšie, a to je zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už sa ale súťažná príprava dá robiť rozumnejšie, systematickejšie a zdravšie ako kedysi, keďže máme viac informácií ako pred niekoľkými rokmi.

Koniec koncov, každá súťažná príprava ovplyvňuje do určitej miery zdravie, ale je len na nás, do akej miery a hlavne ako nás to ovplyvní z krátkodobého a dlhodobého hľadiska. Je to hlavne o individualite a určitej odolnosti nielen ženy, ale každého súťažiaceho.

Súvisiaci článok Jej ročná premena je dychberúca. Kedysi vážila vyše sto kilogramov, dnes zdvíha viac než muži Čítajte 

Keď sa pozrieme na súťažnú prípravu ženy, musíme vychádzať primárne z toho, že už z evolučného hľadiska žena nikdy nebola a nebude stavaná na akékoľvek extrémy, čo sa týka napríklad držania diét a hlavne nízkeho percenta tuku.

My ženy budeme mať vždy prirodzene viac tuku ako muži, nakoľko našou úlohou v živote ženy je počať a vynosiť zdravé dieťa. Tento šport je veľmi špecifický v požiadavkách a kritériách, ktoré rozhodcovia požadujú. S tým prichádza do úlohy hlavne nízke percento tuku a veľká fyzická aktivita pre dosiahnutie daných kritérií a štandardov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste už v otázke načrtli, ako prvým najčastejším a najdôležitejším problémom u žien v tomto športe je strata menštruačného cyklu a schopnosti tela ovulovať, keďže menštruácia a ovulácia je energeticky náročný proces.

Ako druhým najčastejším problémom, podľa môjho názoru nielen ako športovkyne, ale aj trénerky, ktorá sa neraz stretla s dievčatami po rôznych nevhodných prípravách na súťaž, je porucha príjmu potravy alebo teda nezdravý vzťah s jedlom.

Žena sa v súťažnej forme vidí najlepšie ako kedykoľvek predtým. Má nízke percento tuku, definíciu a tvrdosť svalov a s tým ide ruka v ruke fakt, že niektoré ženy veľmi ťažko znášajú posúťažné obdobie, kedy je nevyhnutné postupne sa vrátiť do bežného fungovania, navyšovania jedla, zvýšenia telesnej váhy a percento tuku a prenášajú si diétne pravidlá a postupy do bežného života a fungovania.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo dochádza k strate menštruácie či iným problémom v súvislosti s prípravou na súťaž?

Ženské telo je veľmi jednoduché a zároveň veľmi komplikované. Koniec koncov, komunikuje s nami na všetkých úrovniach. Akékoľvek príznaky sú volanie tela o pomoc a nielen v tomto prípade, strata menštruácie je prvým znakom toho, že telo sa necíti v bezpečí.

Keby sme sa na to pozreli metaforicky, tak ak telo vypne menštruáciu, necíti sa v bezpečí a je aktuálne v tom stave, v akom sa žena nachádza, neschopné počať a vynosiť dieťa.

Ženské telo je veľmi sofistikované a nedovolí, aby sa stalo niečo, čo samé nie je aktuálne schopné zvládnuť. Ako som už spomínala, menštruácia a ovulácia sú energeticky náročné procesy, takže prvý hlavný dôvod je energetická dostupnosť.

To znamená dlhodobo nízky kalorický príjem, ktorý ide ruka v ruke s vysokým fyzickým výdajom. Bavíme sa o dlhodobej časovej línií a súťažná príprava je záležitosť približne štyroch až piatich mesiacov.

Každá máme rôzne stupne odolnosti. Niektoré majú prirodzene vyššiu odolnosť voči vonkajším a vnútornými stresorom, akými môžu byť nízky príjem, veľa tréningov, kardia či vysokej fyzickej aktivity. A teda nemusia vôbec zažiť a dostať telo do bodu, ako žena, ktorá má prirodzene ten prah odolnosti nižší.

Napríklad už pri prvom znížení kalórií alebo pridaní viac stresorov do života, pocíti hormonálnu disbalanciu a odrazí sa to primárne vždy na tom, ako vyzerá alebo začne vyzerať menštruačný cyklus.

Prečítajte si tiež Kysučania ovládli stredoslovenskú jedenástku. Historický postup Krásna korunovali ďalšími oceneniami Čítajte 

Ako ďalšie dôvody by som uviedla deficit dôležitých mikronutrientov, vitamínov a minerálov, ktoré sú taktiež zodpovedné za hormonálnu rovnováhu, podhodnocovanie spánku, chronický či podvedomý stres v živote.

Ženy veľakrát, keď sa povie slovo diéta, automaticky začnú jesť veľmi monotónne. Chýba im pestrá strava, obmieňanie potravín, vyživovanie tela nielen formou doplnkov výživy.

Často sa stretávam s tým, že sa vyradzujú druhy potravín, ktoré sú taktiež bohaté na vitamíny a minerály ako mliečne výrobky alebo pečivo. Stres je bežná súčasť života. Avšak, chronický a podvedomý stres, napríklad toxické prostredie v práci, úzkosti, neustály strach, nám z dlhodobého hľadiska viac ubližujú, ako pomáhajú.

Pre predstavu, napríklad aj samotný dlhodobý a hlboký kalorický deficit je určitý druh stresu a záťaž pre telo, čo sa môže negatívne odraziť na našom tele a hlavne cykle. Dôvodov je naozaj veľa.

Vy sama ste si nevhodnou prípravou na súťaž spôsobili problémy. Ako ste to vnímali vtedy, roky dozadu, keď ste sa pripravovali na súťaž a necítili ste sa úplne v poriadku?

Začínala som súťažiť, keď som mala 16 rokov pod dohľadom trénera. Vtedy nebolo ešte toľko informácií a poznatkov o príprave žien.

Na druhú stranu, viete si predstaviť mladé šestnásťročné dievča zapálené pre šport s túžbou vyhrávať? V tých rokoch som úprimne na to ani nemyslela, že by sa mohlo niečo také stať, no neprikladala som tomu veľkú váhu.

Počúvala som len kroky od trénera. No ako človek dospieva, hodnoty sa menili a ja som si časom a vplyvom rôznych zdravotných problémov začala upratovať svoj hodnotový rebríček a chcela som dokázať, že súťažné prípravy sa musia vedieť robiť aj inak, ako len stratou menštruácie. A podarilo sa.

Kedy nastal zlom, keď ste si povedali, že sa to dá robiť aj inak?

Ako sa hovorí, chybami sa človek učí a ja som za každú chybu v mojom živote s odstupom času vďačná, lebo mi otvorili nové spektrum pohľadov a možností robiť veci lepšie. Zlom nastal, keď som sa tri roky kontinuálne trápila s nepravidelným cyklom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB74G na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 097
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 117
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 196
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 074
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 034
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 455
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 268
  1. Tomáš Susko: Slnko v sieti pre Vlny? Prečo ocenený scenár nefunguje.
  2. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  3. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  4. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  5. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  6. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  7. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  8. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 101
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 20 607
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 332
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 687
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 529
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 814
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 353
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 009
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Kostol vysvietili načerveno.

Farnosť Vysoká nad Kysucou sa zapojila
do Svetového dňa hemofílie.


Obec Vysoká nad Kysucou
Ilustračné foto.

Varujú pred výskytom najväčšej šelmy.


Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Tomáš Susko: Slnko v sieti pre Vlny? Prečo ocenený scenár nefunguje.
  2. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  3. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  4. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  5. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  6. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  7. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  8. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 101
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 20 607
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 332
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 687
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 529
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 814
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 353
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 009
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu