ČADCA. V piatok 24. januára sa na Slovensku bude opäť protestovať. Ľudia vyjdú do ulíc aj v Čadci, ktorá je na základe volebných výsledkov právom označovaná ako bašta Smeru.
„Áno, sme si vedomí, aký politický názor má väčšina ľudí v regióne. Rešpektujeme to. Chceme však slušne a vecne pomenovať svoj postoj na aktuálne dianie v spoločnosti,“ vysvetľuje Ľuboš Žárský, jeden z organizátorov zhromaždenia.
Organizáciu protestu v regióne na severe Slovenska neberie ako niečo mimoriadne odvážne, nebojí sa ani nízkej účasti.
„Odvážni sú všetci, ktorí organizujú zhromaždenia v ktoromkoľvek meste na Slovensku. A účasť? Ak prídu ľudia len v desiatkach, aj tak to bude úspech. Veď je to prvá občianska akcia v meste od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018,“ hovorí Žárský, ktorý pracuje v súkromnom sektore a nie je členom žiadnej politickej strany.
Bašta Smeru
Región Kysúc (najmä okres Čadca) je dlhoročnou baštou Smeru. Robert Fico tu v roku 2023 dosiahol druhý najsilnejší výsledok na Slovensku, v okrese Čadca triumfoval so ziskom 38,21 %. Lepší volebný výsledok dosiahol len vo svojom rodisku, v okrese Topoľčany, kde sa vyšplhal na 38,92 percent hlasov.
Kysuce sú previazané na európsku ekonomiku
Stretnutie občanov pod heslom Slovensko je Európa sa v Čadci uskutoční v piatok 24. januára od 18. hodiny na Matičnom námestí (pred Domom kultúry).
Žárský pripomína, že Kysuce majú dlhoročné väzby na európsky svet. Aj preto je akákoľvek zmienka o vystúpení z Európskej únie neprípustná.
„Už v prvej polovici 20. storočia chodili muži za prácou na Ostravsko či Karvinsko. Dnes sme silne previazaní s automobilovým priemyslom, ktorý má zásadný odbyt v západnej Európe. Do regiónu navyše v blízkom období pritečú eurofondy v miliónoch eur,“ zdôrazňuje previazanosť na spoločenstvo európskych krajín.

Jeho slová podporuje aj Miriam Petríková, predstaviteľka občianskeho združenia KERIC.
„Piatkové stretnutie nebude proti niečomu, ale za niečo. My jasne deklarujeme, že sme za krajinu, ktorá geograficky i intelektovo patrí do Európy,“ vysvetľuje Petríková.
Ako komunita proeurópsky orientovaných ľudí chcú demokraticky vyjadriť svoj názor na niektoré kroky politikov.
„Okrem volieb či referenda je to jediný legitímny nástroj, ako slušne a vecne komunikovať svoje názory,“ dopĺňa.
Vystúpenia členov politických strán zamietli
Ľuboš Žárský dopĺňa, že sú pripravení aj na možné provokácie či prehnané reakcie.
„Aj touto cestou vyzývam všetkých ľudí, aby protest prebehol slušne a pokojne, bez akýchkoľvek vulgarizmov či prehnaných emócií. Zopakujeme to aj na námestí pred Domom kultúry,“ vysvetľuje s tým, že akýkoľvek náznak konfliktov je nutné nahlásiť polícii, ktorá bude priamo na mieste dohliadať na priebeh stretnutia.

Na protest pozýva každého človeka, ktorý chce vecne vyjadriť svoj názor.
„Na záver treba dodať, že ide o apolitické stretnutie. Z tohto dôvodu sme aj nepristúpili na verejné vystúpenia politikov, ktorí sa angažujú v mládežníckych organizáciách rôznych politických strán,“ dodáva na záver Žárský.
Fico hovorí o destabilizácii Slovenska
Iniciátorom protestov je občianskej združenie Mier Ukrajine, v piatok 24. januára sa uskutočnia vo viac ako 20 mestách Slovenska. Celkovo sa očakáva účasť v desiatkach tisíc ľudí.
Premiér Robert Fico hovorí v súvislosti s protestmi o možnom majdane.
Závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení s cieľom destabilizácie Slovenska, ktoré v parlamente prezentoval Fico ako správu SIS, vychádzajú podľa informácií poskytnutých denníku SME z jediného mailu z prostredia občianskeho sektora o plánoch na verejné protestné akcie proti súčasnej vláde.

V súvislosti s touto témou dnes (vo štvrtok 23. januára) zasadala aj Bezpečnostná rada.
Prezident Peter Pellegrini ale nateraz vylúčil vyhlásenie výnimočného stavu v súvislosti s bezpečnostnou situáciou.