Drogy sú poznamenaním na celý život

Problematika drogovej závislosti je na Slovensku, a Kysuce nie sú výnimkou, vážnym problémom. Počet mladých ľudí, ktorí jej podľahnú, stúpa obrovskou rýchlosťou.


Nakoľko sa v posledných rokoch čoraz častejšie stretávame s drogovo závislými aj v tunajšom regióne, oslovili sme PhDr. Annu Šuškovú odbornú terapeutku, vedúcu Centra poradensko-psychologických služieb v Čadci.
Aké procesy, respektíve čo spôsobilo vznik tohto veľkého problému?
Začiatky treba hľadať v páde „železnej opony“, kedy došlo k invázii drog aj do už predtým relatívne čistých krajín bývalého spoločenstva socialistických štátov, čiže aj Slovenskej republiky. Netvrdím, že aj predtým na Slovensku neboli závislí od nealkoholových drog, ale určite ich nebolo toľko ako dnes. Tento problém sa týka celej spoločnosti a zasahuje najmä mládež vo veku 16 – 20 rokov. Naši mladí ľudia začali napodobňovať životný štýl ich rovesníkov na západe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okrem možnosti výberu štúdia, vzdelávania, práce, hudby, cestovania, módy a množstva iných aktivít, ktoré doposiaľ nepoznali a ktoré ich lákali vzhľadom k veku, „odkopírovali“ aj veľa negatívneho...
Jedným z najväčších negatív sú drogy. Slovensko sa otvorilo svetu. Aj svetu drog, ktorý nás našiel nepripravených bojovať s týmto problémom. Droga je akákoľvek látka, ktorá po vstupe do živého organizmu je schopná zmeniť jednu alebo viac funkcií, pôsobí priamo alebo nepriamo na centrálny nervový systém.
S drogou je bezprostredne spätý aj pojem toxikománia. Ako túto patologickú závislosť na drogách možno definovať?

Toxikománia je stav periodicky sa opakujúcej alebo chronickej intoxikácie jedinca, pričom tento stav je vyvolaný opakovaným užitím drogy prírodnej alebo syntetickej a škodí jedincovi samému i celej spoločnosti. Toxikománia je determinovaná nasledujúcimi znakmi tohto stavu: neodolateľným želaním, nutkaním alebo potrebou pokračovať v užívaní drogy a drogu získavať akýmikoľvek prostriedkami, tendenciou zvyšovať dávky drogy, psychickou a niekedy i fyzickou závislosťou na účinkoch drogy. Keďže medzi látky zneužívané až do formy ťažkej závislosti patrí aj alkohol, je potrebné oprávnene hovoriť o alkoholových a nealkoholových toxikomániach.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú najčastejšie zneužívané drogy u nás?
Alkohol, barbituráty (najmä tranquilizéry, čiže utišujúce lieky a hypnotiká – Diazepam, Rohypnol a pod.), inhalačné prostriedky (tzv. fetovacie látky), ktoré označujeme ako utlmujúce a utišujúce prostriedky – sedatíva. Konope (marihuana, hašiš), amfetamíny (efedrín, pervitín extáza...), halucinogény (LSD,meskalín...), kokaín (crak), narkotiká a tiež opiáty (heroín, kodeín, ópium, morfium a pod.), ktoré sa označujú ako látky povzbudzujúce – stimulácia.
Čo podmieňuje vznik drogovej závislosti?

S určitým zjednodušením môžeme vyčleniť štyri základné faktory, ktoré podmieňujú
vznik drogovej závislosti: faktor farmakologický (/droga), somatický a psychický (osobnosť), enviromentálny (prostredie), precipitujúci (podnet). Aj keď je zrejmé, že pri vzniku sa podieľa celý rad faktorov, ich význam je rovnaký. Tieto faktory sa síce prípad od prípadu viac, či menej líšia, sú však v každom jednotlivom prípade drogovej závislosti prítomné všetky.
Mohli by ste nám priblížiť príčiny drogovej závislosti?
Hlavné príčiny vzniku drogovej závislosti prevažne sú zvedavosť a nuda, útek pred vonkajšími problémami, únik pred vnútornými problémam, vplyv rovnocennej a sociálnej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa stretávame s konštatovaním "je iná doba", "kedysi bolo inak". Môže na tom byť niečo pravdy?
Doba. Súčasnosť. Tieto slová v sebe skrývajú množstvo asociácií. Každému z nás sa vybaví pri nich niečo iné. Sú ľudia, ktorých reakcie sa simplementizujú na výroky typu „lepšie ako bolo predtým“, prípadne „horšie ako bolo“. Asi by sme sa zhodli na tom, že je to iné. Rôzne zmeny, ktorými naša spoločnosť prešla a stále prechádza, zanechávajú na našom správaní stopy, vyvolávajúce isté reakcie, nastoľujú situácie a problémy, ktoré sme doposiaľ neboli nútení riešiť, či sa s nimi zapodievať. Tieto problémy boli veľakrát latentné a dômyselne zastierané. Je ich mnoho. Či už je to strata určitých sociálnych istôt, polarizácia spoločnosti, násilie, netolerancia, stres a podobne.
Každý človek na ne ale reaguje inak...
Niekto je voči nim odolný, niekto sa prispôsobí a osvojí si vlastnosti, ktoré mu pomáhajú prežiť. A sú ľudia, ktorí z rôznych príčin nemajú toľko síl, aby sa s týmito problémami vysporiadali sami. Následne vznikajú neštandardné formy reakcií, ktoré reflektujú ich neistotu, strach, hnev, či iné emócie. Dostávame sa do konfrontácie s ľuďmi, ktorí nemajú dostatok síl brániť sa podobným formám záťaže. Títo ľudia si zvolili iný život. Život, ktorý by sme mohli jednoducho nazvať únikom. Naša moderná doba im okrem rôznych dômyselných technických pokrokov ponúkla aj menej geniálnu možnosť zabudnutia. Drogy. Forma úniku, ktorá im umožňuje zabudnúť, odísť niekam inam. Bohužiaľ, bez možnosti návratu.
Je náš postoj voči týmto ľuďom správny?

Pozeráme sa na ľudí, ktorí si zvolili túto cestu a nevedomky ich hodnotíme. Zaškatuľkujeme si ich do kategórií, ktoré sme si pre nich vytvorili na základe našich názorov. Veľakrát sa na nich bojíme lepšie pozrieť a zamyslieť sa nad tým, čo ich viedlo k tomuto úniku. Dôvody, ktorými si vysvetľujeme ich zlyhanie znejú všeobecne, dôležito, neosobne. Vieme pomenovať rizikové faktory, ktoré vedú k závislostiam a sústrastne kývame hlavou nad „postihnutými“. V kútiku duše si ale nahovárame, že sme dostatočne silní, aby sa niečo podobné nestalo aj nám. Čo však robíme preto, aby sa nám to naozaj nestalo ? Bránime sa v v skutočnosti natoľko, aby bola naša obrana úspešná ? Alebo dúfame, že na obranu stačí zaškatuľkovať postihnutého človeka do kategógie, ktorá sa nás zdanlivo netýka ?
Ako sa teda máme účinne brániť?

Mali by sme začať niekde pri dispozíciách, vedúcich k vzniku drogových závislosti. Veľakrát práve tie najpodstatnejšie podnety z rôznorodých prostredí bývajú podceňované a bagatelizované. Jedným a asi najpodstatnejším je vplyv rodiny a sociálneho prostredia. Rodičia súrodenci, rovesníci, priatelia, škola, zamestnanie, masmédia a mnoho ďalších vplyvov, ktoré majú významný podiel na utváraní osobnosti človeka a jeho správaní. Vzťahy medzi rodičmi a deťmi navzájom sú významným činiteľom pri formovaní postojov mladých ľudí k problému drog a drogovej závislosti. Veď práve v rodinnom prostrední sa formuje osobnosť človeka, jeho hodnoty, postoje, vlastnosti. Absenciou jedného z členov rodiny, resp. určitou dysfunkciou rodiny z rôznych príčin dochádza u jednotlivých členov rodiny k istému poznamenaniu na celý život. Drogová závislosť je nielen poznamenaním človeka na celý život, ale je i jeho osobnou tragédiou.
Iveta Frolková
Foto: autorka

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 060
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 941
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 251
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 060
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 941
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 251
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu