OŠČADNICA. Nedeľa 2. február je posledným dňom výstavy výtvarníka Pavla Mušku v Kysuckej galérii v Oščadnici. Kto si ešte nestihol pozrieť výber diela autora z obdobia osemdesiatych rokov po súčasnosť, má tak jedinečnú možnosť.
V tento deň prevedie návštevníkov galérie svojou výstavou samotný autor. Finisáž výstavy Pavol Muška – Výber z tvorby sa uskutoční popoludní o 14. hodine.
Obohatením bude aj premietanie filmov, ktoré priblížia jeho realizácie v architektúre – mozaiku v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Radoli a vitráž v Kostole sv. rodiny v Budatíne.

"Architekt projektu kostola v Radoli Ľubomír Zaymus si pamätal z detstva ako som realizoval mozaiku v Dome kultúry v Čadci. Farebnosť, materiál a mozaiková štruktúra kameňa sa mu zdala najvhodnejšou pre stvárnenie tejto historicko – sakrálnej témy. Sv. Cyril a Metod v mojom podaní sú zobrazení mladšie ako sa obyčajne zobrazujú. Celú mozaiku pretkávajú písmená hlaholiky - písmo starých Slovákov, ktoré som sa naučil čítať a písať," prezradil v rozhovore pre redakciu MY Kysuce Pavol Muška o mozaike v Radoli.
Toto dielo, ktoré má úctyhodných 14 metrov štvorcových vytváral približne sedem mesiacov.
„Pavol Muška patrí k zakladateľským osobnostiam Kysuckej galérie, je preto logické, že jeho výtvarnú dráhu sleduje Kysucká galéria v Oščadnici od začiatku jeho vstupu na výtvarnú scénu. Takisto podľa možností buduje autorskú kolekciu a priebežne predstavuje autorovu tvorbu na samostatných i skupinových výstavách,“ informovala kurátorka výstavy Zuzana Sýkorová.

Ako ďalej uviedla, priestor medzi vystavenými umeleckými dielami našli aj art protisy, inštalované v podkroví kaštieľa, ktorých tvorbe sa autor v minulosti intenzívne venoval a maľby sústredené na prízemí.
„Pod širokým pojmom maľba u Pavla Mušku nájdeme prekvapivo širokú škálu techník - od olejomaľby, akrylu, maľby tušom, digitálnej maľby, koláž až po majstrovsky zvládnutú techniku mozaiky - typickú pre autorove monumentálne realizácie,“ povedala kurátorka.
Finisáž je tak jedinečným miestom, kde možno tohto výtvarníka pôsobiaceho v Kysuckom Novom Meste, spoznať aj osobne.

Pavol Muška
Pavol Muška sa narodil v roku 1949 v Čiernom Brode, v okrese Galanta. V 1965 sa rodina presťahovala do Kysuckého Nového Mesta, miesta otcovho rodiska. Po ukončení štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v roku 1973, kde absolvoval všeobecnú prípravu u prof. D. Millyho a Odbor úžitkového a dekoratívneho maliarstva v architektúre pod vedením prof. O. Dubaya a doc. J. Matejku, sa vrátil do Kysuckého Nového Mesta, kde žije a tvorí aj v súčasnosti.
Má za sebou množstvo individuálnych a skupinových výstav na Slovensku i v zahraničí. Jeho tvorba je zastúpená v mnohých súkromných i galerijných zbierkach (medzi inými v Slovenskej národnej galérii v Bratislave, Kysuckej galérii v Oščadnici, Oravskej galérii v Dolnom Kubíne, Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, Východoslovenskej galérii v Košiciach...).
Venuje sa komornej a monumentálnej maľbe (konkrétne akvarelu, olejomaľbe, akrylu, art protisu, fotografii a koláži), má za sebou množstvo realizácií v architektúre (mozaika, vitráž, art protis, štukolustro), medzi zatiaľ posledné patrí kamenná mozaika sv. Cyrila a Metoda v rovnomennom kostole v Radoli (2016) a vitráž v kostole sv. Jozefa robotníka v Budatíne (2019).
Za svoju tvorbu získal viacero ocenení (zatiaľ z posledných Cenu Martina Benku v 1988, Odmenu III. Trienále akvarelu v Lučenci v roku 1989).Popri svojej voľnej umeleckej tvorbe sa aktívne podieľal na kreovaní celoslovenského i regionálneho kultúrneho diania. V roku 1981 sa stal spoluzakladateľom Kysuckej galérie v Oščadnici. V rokoch 1995 - 1996 pôsobil ako riaditeľ - štátny intendant Kysuckého kultúrneho centra, následne v rokoch 1996 až 1999 bol riaditeľom Slovenskej národnej galérie v Bratislave.
Od roku 1993 je predsedom Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska, popritom, s malými prestávkami už viac ako tri desaťročia vedie Štúdio neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc.