ČADCA. Hoci organizátori protestov z iniciatívy Mier Ukrajine upravili odhad účastníkov v Bratislave smerom nadol, v uliciach slovenských miest vyjadrili svoj názor beztak desiatky tisíc ľudí.
Paradoxne, verejnosť výrazne upriamila pozornosť aj na protestné zhromaždenie v Čadci, kde sa zúčastnilo „len“ 400 ľudí.
V regióne, ktorý je dlhodobo silnou voličskou základňou Smeru, išlo vôbec o prvý oficiálny protest od roku 2018.
„Politici dostali do rúk moc, ktorú im dali demokratické voľby. No to neznamená, že keď začnú robiť veci, ktoré poškodzujú záujmy všetkých obyvateľov, máme ostať štyri roky hluchí a slepí,“ hovorí v rozhovore Miriam Bzdilíková, učiteľka na základnej škole v Rakovej, ktorá bola jednou z rečníčok na Námestí Slobody v Čadci.
V rozhovore sa dočítate
- ako reaguje na reči, že protestmi podporujú Progresívne Slovensko,
- za čo kritizuje niektorých vládnych politikov
- ako vníma školstvo - platy, reformy a neustále meniace sa vízie.
Kysuce sú baštou Smeru, negatívne reakcie na organizátorov a rečníkov protestu sa dali očakávať. Dlho ste uvažovali, či na proteste vystúpite?
Áno, zvažovala som, či mám nabrať odvahu a vystúpiť s príhovorom. Som rodáčka z Čadce a na mojom meste mi nesmierne záleží. Život sa tu s ľuďmi veľmi nehrá, dosť sme zhrubli a stvrdli.
Preto sa aj mnohí vyjadrujú hrubším slovníkom. Prežila som tu celý život a nikam inde sa nechystám. Cítila som podporu zo strany priateľov, rodiny a aj usporiadateľov. Odvaha sa našla dva dni pred protestom.

Časť verejnosti i niektorí vládni politici tvrdia, že organizátori, rečníci či účastníci protestov nechodia na protesty zadarmo. Zaplatil vám niekto?
Vo svete, kde nechcú ľudia robiť veci zadarmo, nieto ešte ísť s kožou na trh, je ťažké uveriť, že niekto robí tieto veci grátis. Nie, nikto mi nezaplatil. A keby to bolo nutné, sama prispejem.
Na pódiu ste aj s ďalšou rečníčkou Miroslavou Petríkovou zdôrazňovali, že protestujete za niečo, nie proti niečomu. Za čo teda ste?
Kroky a skutky našich vládnych predstaviteľov nás dostávajú a dostali do medzinárodnej izolácie. Česi, naši najbližší bratia, prestali s vládou podnikať spoločné rokovania. Poliaci nepustia vládny špeciál do svojho vzdušného priestoru. V európskom parlamente polovicu našich poslancov nikde nezaradia. A ešte sa ide pripustiť myšlienka, že musíme počítať s možnosťou, že vystúpime z Európskej únie.
Ja som prišla podporiť Európu. Európu, do ktorej patríme nielen geograficky, ale aj kultúrne a ekonomicky. Chcela som poukázať, prečo je Európa dôležitá pre naše deti, pre ich a našu budúcnosť.
Prečo je dôležitá?
Moje dcéry študujú. Staršia končí vysokú školu a mladšia strednú školu. Členské štáty EÚ, známe so svojím veľmi kvalitným školstvom (Fínsko, Holandsko, Švédsko, ...), ponúkajú našim študentom buď bezplatné štúdium na vysokých školách, alebo za poplatky, ktoré si môžeme dovoliť. Okrem toho podporujú študentov štipendiami, príspevkami na bývanie, či ponukou práce s dobrým zárobkom popri štúdiu.
Mladí ľudia, ktorí sa čoskoro ocitnú na trhu práce, budú prispievať do štátu daňami, platiť sociálne poistenie a tým pádom prispievať na celkový chod štátu a dôchodkového systému. Už teraz sa rodí málo detí a mladí strácajú motiváciu ostávať na Slovensku. Ide aj o stratu morálneho kompasu najmä vládnych politikov.