ČADCA. Keď sa spoja dobrí ľudia, môže vzniknúť niečo veľké. V budove Materskej školy na ulici SNP v Čadci otvorili rodinné centrum zamerané na podporu rodín s deťmi s poruchou autistického spektra.
“Takéto centrum s príjemným rodinným prostredím, kde by sme sa mohli stretnúť s ostatnými rodičmi, kde by sme si mohli vymieňať poznatky o náročnej starostlivosti o tieto deti, v Čadci veľmi chýbalo. Mamičiek priamo z Čadce a okolia je veľa, väčšina z nás preto cestovala roky s deťmi do Kysuckého Nového Mesta, čo bolo nielen finančne, ale hlavne časovo náročné,” povedala Katarína Janošcová, mama jedenásťročného Matiaska.

“Na Kysuciach sme sa stali priekopníkmi v informovaní verejnosti o diagnóze autizmus. Po otvorení rodinného centra v Kysuckom Novom Meste sa nám v spolupráci s primátorom Čadce podarilo dosiahnuť ďalší míľnik, rozšíriť pôsobnosť združenia do Čadce a byť tak bližšie deťom na Horných Kysuciach,” povedala Etela Štrbová, predsedníčka združenia SPOSA Kysuce, ktoré zastupuje záujmy detí, mládeže i dospelých s poruchou autistického spektra v regióne.
AUTI-čko plné nových zručností
Doplnila, že okrem odbornej pedagogickej či psychiatrickej pomoci je veľmi dôležité spoločne stretávanie sa.

“Aby si rodiny detí s rovnakou diagnózou mohli byť navzájom oporou. Včasná diagnostika a spolupráca s kvalifikovanými pracoviskami výrazne zvyšuje šance dieťaťa na čo najlepší progres v budúcnosti. Aj nízkofunkčné deti môžu pri správnej intervencii dosahovať pokroky. A i ten najmenší pokrok u dieťaťa s PAS je vždy dôležitý. Poradíme ako rodič autistu - rodičovi autistu, či už vybaviť dôležité dokumenty, načo majú deti nárok, ako vybrať správne zariadenie, školu, jednoducho pri káve si vymeníme dôležité skúsenosti a pomôžeme odraziť sa z neistoty,” ozrejmila Etela Štrbová.
Všetky miestnosti tak navrhli podľa svojho know-how, ktoré už niekoľko rokov aplikujú vo svojom druhom pôsobisku. Detskú herňu, relaxačné miestnosti či spoločenskú miestnosť nachádzajúce sa v centre, bude využívať 73 detí a mladých ľudí s autizmom.
V centre s príznačným názvom AUTI-čko sa deti učia rozvíjať základnú motoriku alebo predstavivosť. Autisti tiež mávajú často problémy aj s komunikáciou. V rozvoji reči im môže pomôcť napríklad hodina muzikoterapie.

“Prínosom pre nich sú terapie so zvieratami, voľnočasové aktivity, ktoré sú veľmi žiadané, keďže deti potrebujú pravidelnosť. Budeme sa tu stretávať ako rodina, budeme si vymieňať skúsenosti, budeme tu pre všetkých Kysučanov, pretože informácií o autistoch a ich prejavoch je ale stále zúfalo málo,” doplnila predsedníčka združenia SPOSA Kysuce.
Začiatok úspešnej spolupráce

“Som rád, že sa to všetko podarilo veľmi rýchlo zvládnuť a zariadiť. To, čo som mal možnosť vidieť pri otvorení tohto nového rodinného centra potvrdzuje, že tu odviedli naozaj veľa dobrovoľníckej práce a tieto priestory si spoločnými silami zútulnili. Ale toto je len začiatok, pretože tých výziev je oveľa viac,” povedal primátor Čadce Matej Šimášek a prisľúbil pomoc, aby združenie mohlo priestory v materskej škole využívať bez akýchkoľvek poplatkov.
“Máme rozpracované ďalšie projekty, ktoré by pomohli či už deťom zo združenia Stružielka, ktoré už roky pôsobí v Čadci, ale aj deťom s poruchou autistického spektra, zlepšovať kvalitu ich života, vzdelávať sa primeraným spôsobom a tráviť zmysluplne voľný čas a podporiť ich začlenenie do spoločnosti,” skonštatoval a poprial dobrovoľníkom zo Sposy ešte veľa síl a elánu.
Priestory centra požehnal kňaz Ján Uskoba a finančný dar venoval primátor Jozef Grapa, ktorý dobrovoľnáíkov zo SPOSY Kysuce podporuje už roky. Po slávnostnom otvorení sa všetci spoločne dobre zabavili.

