DUNAJOV/OCHODNICA. Voda v potoku má hnedosivú farbu, na hladine sa začína tvoriť pena, okolím sa šíri nepríjemný zápach. V niektorých obciach na Kysuciach nič výnimočné.
Hoci sa v regióne podarilo vybudovať stovky kilometrov novej kanalizačnej siete, stále sú dediny, v ktorých domácnosti nevedia na pripojiť na kanál, pretože žiadny nie je. Majú tam vlastné žumpy, čističky, no niektorí vypúšťajú splašky do prírody a blízkych vodných tokov.
Vodári aj samosprávy hľadajú efektívne riešenia.
V ťažkej situácii sú najmä najmenšie obce s počtom obyvateľov pod dvetisíc. Vybudovanie kanalizačnej siete je nad ich finančné možnosti.
Z 37 kysuckých miest a obcí ostáva bez verejnej kanalizácie stále desať. Jedna v okrese Čadca a deväť v okrese Kysucké Nové Mesto.

To, že obyvatelia vypúšťajú fekálie do polí a potokov, zástupcovia obcí opatrne pripúšťajú. Bez kanalizácie majú však len málo nástrojov, ako problém riešiť.
Na kanál čakajú 30 rokov
V Dunajove a Ochodnici budú mať čoskoro po starostiach. Severoslovenské vodárne a kanalizácie začali vybavovať rozhodnutia na vybudovanie novej kanalizácie v týchto dvoch dedinách, ktoré majú dokopy tritisíc obyvateľov a na vybudovanie kanála čakajú desiatky rokov.
Prvou lastovičkou bolo zaradenie prípravy projektov pre odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v aglomerácii Kysucký Lieskovec (Kysucký Lieskovec, Ochodnica, Dunajov a Lodno) do do investičného plánu Sevaku v roku 2021.
Výsledné projekty sa napokon týkajú len Ochodnice a Dunajova. Starosta Dunajova Jaroslav Brodek informoval, že ohlasy na stavbu kanalizácie sú pozitívne.
„Čakáme už tridsať rokov, z vlastného rozpočtu by sme to nezvládli. Z hľadiska ekológie je v 21. storočí najvyšší čas, aby aj ľudia v našej obci mali väčší komfort. Zatiaľ musia ľudia využívať žumpy, ktorých vývoz a následné spracovanie je drahý a musia ich čerpať aj niekoľkokrát ročne. Finančne náročné pre obec je aj udržiavanie čističiek pri bytových domoch. Napojením na kanalizáciu tak ušetria ľudia aj obec nemalé peniaze,“ povedal Brodek.