KYSUCE. Mnohí ľudia považujú holuby za šedých, nudných vtákov, ktorí okupujú námestia a špinia na sochy slávnych, tí druhí majú radi holubích krídel šum.
Ľudia, ktorí sa venujú ich chovu, hovoria, že holuby sú oveľa múdrejší, zaujímavejší a farebnejší, než sa väčšine z nás zdá. Sú krásne, ušľachtilé, múdri a rýchli doručovatelia správ.
Veď holub či holubica je historicky považovaný za symbol mieru a čistoty. Poštové holuby sú preslávené svojimi schopnosťami, rýchlosťou, obratnosťou a hlavne ich orientačným zmyslom.
Počet aktívnych chovateľov poštových holubov v posledných rokoch na Slovensku klesá. Príčinou je okrem časovej náročnosti chovateľstva aj rastúci počet dravcov.
Ako však informoval predseda Oblastného združenia chovateľov poštových holubov v Čadci Tomáš Matys, na Kysuciach je situácia stabilizovaná, vo zväze je registrovaných 172 chovateľov, ktorí sa spoločne starajú o viac ako 9 tisíc holubov. V niektorých prípadoch sa mu venujú celé rodiny.
Zlato a bronz do Čadce
Dlhé roky sa chovatelia poštových holubov z čadčianskeho združenia stretávajú na rôznych súťažiach a výstavách po celom svete. A práve prelom starého a nového roka býva obdobím obzretia sa za výsledkami uplynulého roka. Ten bol pre chovateľov z Kysúc bohatý na úspechy.

Mladým holubom sa darilo napríklad na celoslovenskej výstave v Trenčíne v januári tohto roka, kde nechýbajú skutoční šampióni.
„Našu oblasť najlepšie reprezentovali mladé holuby z roku 2024, kedy sa v rámci Slovenska v konkurencii cca 71000 mláďat umiestnili na 1. mieste Miroslav a Jakub Varmusovci z Čadce pred Vincentom Neupauerom zo Spišskej Novej Vsi. Tretie miesto opäť putovalo do Čadce pre Lenku a Dominiku Lovasové. Tieto holuby postúpili aj na Stredoeurópsku výstavu do Budapešti,“ povedal Tomáš Matys.
Preverili vtáčí kompas
Kysučanom sa darilo aj v súťažiach, ktoré majú preveriť vytrvalosť a fascinujúci orientačný zmysel poštových holubov. Nie náhodou títo operenci v minulosti plnili funkciu doručovateľov správ. Ich služby využívali aj vojaci počas vojny. Keď zlyhala technika, práve poštové holuby zachraňovali životy na fronte.
Dnešné poštové holuby sú ako atléti cvičení na rýchly návrat domov z miesta vypustenia. Tento šport vznikol v 19. storočí v Belgicku a venujú sa mu aj známe osobnosti. Napríklad bývalý boxer Mike Tyson, či nedávno zosnulá kráľovná Alžbeta II.

Od apríla do septembra sa najmä počas víkendov a sviatkov konajú organizované preteky poštových holubov a ponad Slovensko letia tisícky holubov (našich aj zahraničných), ktoré sa ponáhľajú domov za svojim partnerom.
„Míľnikom sezóny bolo, keď v národných pretekoch z Grünbergu (Nemecko) porazila holubica Ľuba a Silvie Poliačkovcov zo Zborova nad Bystricou 2725 konkurentov a ako prvá prekonala 725 kilometrov. Uspel aj Pavol Časnocha zo Skalitého, ktorý vyhral druhú cenu v pásme od 600 do 900km v medzinárodných pretekov z Berlína, ktoré organizoval Rumunský zväz,“ konštatoval predseda predseda oblastného združenia chovateľov poštových holubov.
Podstatou súťaže je, že holuby sú spoločne vypustené niekoľko stoviek kilometrov od svojich domovských holubníkov a ich úlohou je nielen nájsť cestu domov, ale zvládnuť trasu v čo najkratšom čase.
Najlepší v regióne
Chovateľstvo poštových holubov ani v 21. storočí nestratilo nič zo svojej príťažlivosti, o čom svedčia aj mnohé výstavy na Slovensku a v Zahraničí. Ocenenia najlepším Kysučanom za sezónu 2024 odovzdali na výstave v Kline na susednej Orave.
„Prvé miesto za staré holuby obsadili chovatelia z Čadce-Čadečky Viliam a Michal Polačkovci (obhájili titul z roku 2023). Druhé miesto získali František Špila starší a mladší z Čierneho. Ocenenie za tretie miesto si odniesli Ľubo a Silvia Poliačkovci zo Zborova nad Bystricou,“ ozrejmil Tomáš Matys.

Doplnil, že za mladé holuby z roku 2024 bola cena za 1.miesto udelená Miroslavovi a Jakubovi Varmusovcom zo Skalitého, 2.miesto Rudolfovi Bielskemu z Olešnej a 3.miesto Štefanom (staršiemu a mladšiemu) Lovasovcom z Olešnej.
V sezóne 2025 bude súťažiť približne 4500 holubov z 90 súťažných družstiev. „Prajem teda všetkým chovateľom z nášho združenia veľa zdaru, aby nadviazali na úspechy z roku 2024 a chcem sa aj touto cestou poďakovať všetkým aj primátorovi Čadce Matejovi Šimáškovi, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili našu činnosť ,“ uzavrel Matys.
Čo sa hodí vedieť:
Prvá zmienka o využití ich zázračných schopností je už v Biblii – holubica predsa ukázala Noemovi miesto jeho vylodenia.
Základom neomylného holubieho kompasu, vďaka ktorému trafí na míle ďaleko, sú Slnko, vnútorné hodiny a geomagnetický pól Zeme. Rekord drží holub, ktorý sa dokázal spoľahlivo vrátiť z Francúzska do Indie - vzdušnou čiarou 10 tisíc kilometrov. Za jediný deň je holub schopný uletieť aj 1 200 km.
V Kolumbii polícia odhalila mafiu, ktorá úspešne cvičila poštové holuby na pašovanie mobilných telefónov väzneným komplicom.