ČIERNE. Prvú predajňu Biedronky na Kysuciach plánujú vybudovať v pohraničnej obci Čierne.
Hoci tunajší ľudia často smerujú za nákupnou turistikou cez kopec do poľských obcí Istebna či Milówka, niektorí obyvatelia sú proti výstavbe obchodu.
Vedeniu obce doručili petíciu. „Nie sme proti Biedronke. Sme proti jej umiestneniu v strede obce, v blízkosti našich rodinných domov. Máme tu už priemyselnú zónu, ktorá dlhodobo negatívne ovplyvňuje naše životné prostredie,“ vysvetľuje pre MY Kysuce Jana Vyšlanová, jedna z iniciátoriek petície, ktorá žije v danej lokalite.
Sťažovatelia v petícii zdôraznili, že podnikateľské činnosti v strede obce spôsobujú nadmerný hluk, prach, zápach a neporiadok, navyše zvyšujú frekvenciu dopravy, vrátane kamiónovej.

„Stredná časť obce bola zastavaná rodinnými domami, prvé tu naši predkovia postavili pred 100 rokmi. Následnými rozhodnutiami obce bez informovania obyvateľov sa k rodinným domom postupne budovali poľnohospodárske objekty, kovospracujúci priemysel, zberný dvor, uhoľné sklady a ďalšie prevádzky. Očakávame tak zo strany obce riešenie súčasných problémov a nie vytváranie nových,“ doplnili ľudia s tým, že žiadajú vedenie obce, aby projekt zastavilo.
S prípadom sa obrátili aj na Okresnú prokuratúru v Čadci.
V článku sa dočítate:
- prečo starosta Peter Staňo nemôže projekt zastaviť,
- aké výhody vidia niektorí ľudia v príchode Biedronky do obce,
- ako situáciu hodnotí právnik Marián Maják či predseda komisie výstavby, územného plánu a dopravy Peter Moják,
- priestor na reakciu nevyužil Peter Najdek, ktorý ako zástupca starostu tiež schválil územný plán, no dnes stojí za petíciou proti výstavbe.
Ľudia sa pýtajú, kedy tu už bude Biedronka
Potravinový diskont, ktorý expanduje na Slovensko, má vyrásť na pozemkoch určených na výrobu a sklady, čo je v súlade s Územným plánom obce Čierne schválenom v roku 2022.
„Na projekt je vydané právoplatné územné rozhodnutie, aktuálne prebieha stavebné konanie,“ potvrdila pre MY Slávka Pikuliaková zo Stavebného úradu v Čiernom.

Zástupcovia obce sťažovateľom vysvetlili, že s verejnosťou sa prerokováva územný plán, ktorý určuje spôsob využitia jednotlivých plôch.
"Územný plán je schválený od roku 2022. Prebehli všetky zákonné prerokovania tohto dokumentu, proti výrobným zónam nik nenamietal. So schválením takéhoto znenia súhlasili aj poslanci, ktorí sú dnes podpísaní pod petíciou proti Biedronke," píše sa v zápisnici zo stretnutia, na ktorom sa ešte vlani stretli zástupcovia obce, stavebného úradu a členovia petičného výboru.
Starosta Peter Staňo tak aj na základe aktuálnej situácie hovorí, že obec môže konať len v medziach zákona.