KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Na Slovensku pôsobí spoločnosť Schaeffler už viac ako 30 rokov, Je jedným z najväčších zamestnávateľov. Na Kysuciach zamestnáva takmer štyritisíc ľudí. Zároveň spolupracuje pri vzdelávaní stredoškolákov, vysokoškolských štipendistov, rozvoji zamestnancov aj odborníkov z praxe.
V stredu 13. februára otvoril Schaeffler v priestoroch bývalej kantíny interaktívne školiace centrum na Kysuciach, ktoré patrí k najmodernejším na Slovensku.
Na ploche 1300 metrov štvorcových vyrástli špecializované učebne, interaktívne miestnosti nabité novými technológiami, robotickými stanicami, virtuálnou realitou a rôznymi simulačnými zariadeniami, ktoré spoločne s vonkajším átriom vytvárajú inšpiratívne prostredie na učenie.
Podpora inovácií a rozvoj talentov
Ako pri otvorení povedal konateľ a riaditeľ Schaeffler Slovensko Milan Jurky, kvalifikovaní zamestnanci sú dnes kľúčovým faktorom úspechu v globálnej konkurencii. Preto je prioritou neustále zlepšovanie ich vzdelávania a vytváranie podmienok pre profesionálny aj osobnostný rast.

„S vývojom technológií sa menia aj zručnosti, ktoré potrebujú ovládať naši zamestnanci. Inovačné cykly sa skracujú a technologický pokrok napreduje tak rýchlo, že mnohé znalosti strácajú na aktuálnosti v kratšom čase. Preto potrebujeme držať našich kolegov vzdelaných, pripravených zvládať aj najnovšie produkty,“ povedal Milan Jurky.
Spoločnosť Schaeffler bola známa v minulosti ako výrobca ložísk, no za posledné roky pribudli projekty z oblastí mechanických systémov, mechatronických systémov, elektromobilitných systémov aj systémov, v ktorých je integrovaná prevodovka, elektromotor či riadiaca elektronika.

„Práve v takomto modernom priestore môžeme rozvíjať aj nové talenty. Aj žiaci stredných škôl či študenti vysokých škôl môžu zistiť, aká je prax, čo sa vyžaduje, ako to bude fungovať po skončení duálneho vzdelávania. Zároveň im chceme ukázať aj aktuálne moderné trendy vo výrobe a riadení procesov, ktoré im mnohokrát škola tak podrobne a naživo predstaviť nevie,“ dodal konateľ a riaditeľ Schaeffler Slovensko.
Príprava na budúce trendy v priemysle
V nových interaktívnych priestoroch už teraz rozvíjajú svoje odborné, digitálne aj prezentačné zručnosti, prácu v tíme aj schopnosť konverzácie v cudzom jazyku aj stredoškoláci z Kysúc.
„A to nielen v štandardných technológiách strojárskeho a automobilového priemyslu, reagujeme aj na moderné trendy vo výučbe a ponúkame priestor pre interaktívne a vizuálne pútavé vzdelávanie, nechýba technológie 3d tlače, virtuálna realita či vodíkové technológie. Sú tu aj relaxačné priestory, kde sa venujeme aj duševnému zdraviu či hrám, ktoré podporujú kreatívne myslenie a inovácie,“ priblížila Andrea Tuchyňová, manažérka vzdelávania a riadenia talentov Schaeffler Academy Slovensko.
„Vidíme, že školský systém si vyžaduje spoluprácu so zamestnávateľmi. Už viac ako 20 rokov preto aktívne podporujeme školy, pedagógov a motivovaných žiakov v regióne, aby sme spoločne posúvali vzdelávanie na vyššiu úroveň,“ dodáva Andrea Tuchyňová.

CNC stroje, robotické systémy, didaktické panely pre pneumatiku a elektrotechniku, 3D tlačiarne aj tréningové moduly pre vodíkové technológie a workshopy na tému udržateľnosti a dopadov klimatickej zmeny si pochvaľujú aj žiaci Strednej odbornej školy strojárskej v Kysuckom Novom Meste.
V závode Schaeffler na Kysuciach sa môžu stať napríklad špecialistami na automatizáciu a elektromobilitu, keďže súčasťou tohto závodu je aj dôležité výskumné a vývojové centrum práve pre riešenia v oblasti elektromobility.

„Tu si na vlastnej koži môžeme omakať nové technológie v automatizácii, pneumatike, hydraulike či programovaní výrobných liniek, robotov a ich vzájomné prepojenie. Teóriu pretavujeme do praktických úloh. Napríklad dnes sa venujeme aktuálnej téme udržateľnosti, na stavebniciach sa učíme, ako sa dá vyrobiť vodík z obnoviteľných zdrojov energie, ktorý sa potom môže spotrebovať späť,“ prezradil jeden z dualistov Matúš Plevko a spustil do prevádzky miniatúru veternej elektrárne.
Priestor pre odborný rast, kreativitu a spoluprácu
S priestormi vzdelávacej akadémie sa oboznámili aj pozvaní zástupcovia samospráv či školských zariadení, ktoré so spoločnosťou Schaeffler spolupracujú už dlhé roky.
„Vo firme Schaeffler máme veľmi silného partnera, ktorý už dlhé roky pomáha Žilinskému samosprávnemu kraju rozvíjať stredné odborné školstvo. V tomto novom centre budú mať aj žiaci našich škôl výborné podmienky, aby získali špecifické zručnosti, ktoré môžu získať len priamo u možno ich budúceho zamestnávateľa,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.
50 percent výučby v rámci duálneho vzdelávania trávi priamo v školiacom stredisku aj 74 žiakov SOŠ technickej v Čadci, ktorí študujú v odboroch mechanik nastavovač a mechanik elektrotechnik.

„Je nevyhnutné, aby teória išla ruka v ruke s praxou, Žiaci vďaka výučbe priamo vo firme môžu pracovať a učiť sa v reálnych podmienkach. Sú vedení v užšom kolektíve a svoje znalosti a zručnosti porovnávajú so žiakmi iných škôl, ktorí sa vo firme tiež učia,“ povedal riaditeľ SOŠ technickej v Čadci Stanislav Špila.
Prorektor Žilinskej univerzity pre vedu a výskum Pavol Rafajdus doplnil, že centrum môže podporiť a pomôcť k zvýšeniu kvality vzdelávania od základných až po vysoké školy.

„Študenti, ktorí sa pripravujú v tomto centre získajú aj veľmi dobré základy, aby mohli pokračovať ďalej, napríklad aj v štúdiu na vysokej škole.“ skonštatoval
Do vybudovania moderného výučbového a školiaceho centra investovala spoločnosť Schaeffler 1,3 milióna eur, ďalší milión do prístrojového a elektronického vybavenia.
Školiace priestory budú intenzívne využívané. Len v roku 2024 sa v slovenských závodoch spoločnosti zrealizovalo viac ako 2000 školení, pričom až 90 % zamestnancov absolvovalo aspoň jedno z nich. Tréningy sa sústredili na automatizáciu, digitalizáciu, robotiku, vedenie ľudí či duševné zdravie.
Dôraz na udržateľnosť a kvalitné materiály
Nové školiace centrum vzniklo v budove bývalej jedálne, pričom pri rekonštrukcii sa kládol dôraz na udržateľnosť a ergonómiu.
Boli použité ekologické materiály, drevené obklady a modulárny nábytok bol vyrobený z recyklovaných PET fliaš. Interiér je vybavený kvalitným osvetlením, ktoré znižuje únavu očí, a veľkými presklenými plochami, ktoré zabezpečujú dostatok denného svetla.
Súčasťou centra je aj vonkajšie átrium, ktoré slúži ako ďalší školiaci priestor a oddychová zóna pre účastníkov školení.
Nové školiace centrum Schaeffler Kysuce tak predstavuje významnú investíciu do budúcnosti vzdelávania, podporuje inovatívne prístupy a pomáha rozvíjať kompetencie, ktoré reagujú na súčasné a budúce výzvy v priemysle.
