KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Základná škola Clementisova sa spojila pre lepšiu budúcnosť chlapca z Etiópie. Inšpiratívna aktivita sa im osvedčila a dnes plánujú jej rozšírenie.
Sumou, ktorá je pre tunajšie deti takmer zanedbateľná, môžu sedemročnému žiakovi africkej školy zmeniť život.
Na vzdelanie spolu s výdavkami na stravu, pomôcky či zdravotnú starostlivosť potrebuje 25 eur mesačne.
Škole sa len vďaka jednej akcii podarilo pre chlapca vyzbierať čiastku vystačujúcu takmer na tri roky. Postarať by sa vedeli aj o viaceré deti, pričom nápad by k dobročinnej aktivite mohol podnietiť aj ďalšie inštitúcie.
„Ja som sa inšpiroval súkromnou osobou, ktorá pomáhala podobným spôsobom. Pripadalo mi vhodné prehĺbiť spolupatričnosť detí a dopomôcť k vzdelaniu druhému. Toto dieťa z Etiópie môže byť raz lekárom a pomoc vráti spoločnosti inou formou. Aj naše krédo hovorí o tom, že si máme pomáhať nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok,“ približuje motiváciu riaditeľ školy Igor Ševec s tým, že budovaním vzájomnej podpory medzi žiakmi sa snažia prispieť aj k lepším vzťahom v spoločnosti.
Nepatrný príspevok, obrovská pomoc
Podporu chlapca koordinujú prostredníctvom školského parlamentu na čele s učiteľkou Melániou Rentkovou. V spolupráci s Nadáciou Integra tak vzdelávanie chudobných detí v Afrike podporujú od roku 2023.

„Je zaujímavé, keď vidíme ako rastie, pravidelne s ním komunikujeme cez listy. Akoby ale stále nechápal, že naša škola je veľká inštitúcia. Iná ako u nich. Pohľad na vec to mení aj našim deťom. Peniaze mu poskytujeme každý mesiac. Ide o euro, ktoré minú kdekoľvek, no jemu prispejú na dlhú dobu fungovania. Tam 25 eur postačí na celý mesiac, čomu naši žiaci spočiatku nerozumeli,“ rozpráva Rentková. Raz do roka mu môžu poslať aj niečo navyše, omaľovánky, nálepky či podobné darčeky.
Ako informuje nadácia, do projektu vyberajú deti z najchudobnejších rodín z mesta Yabelo. Okrem základných potrieb zabezpečujúcich vzdelanie majú vďaka príspevku aj doučovanie štyrikrát do týždňa.
Týka sa ich materinského jazyka, ale aj angličtiny a matematiky. Navštevujú ho priamo na svojich školách, kde dostávajú i jedlo. V sobotu sa zas stretávajú v komunitnom centre, majú prístup k základnej hygiene, strave a postarané majú aj o pitný režim.
Dieťa by pripadlo každému ročníku
„Svojím spôsobom sa do pomoci zapája celá škola. Ohlasy na nápad boli pozitívne už od začiatku, ako zo strany učiteľov, tak aj rodičov a detí. Všetci sme do toho išli spontánne,“ pokračuje Ševec s tým, že na pedagogickej rade aj v školskom parlamente sa zhodli na rozšírení pomoci smerom k viacerým deťom z Etiópie.
Najbližšie si plánujú osvojiť dvoch súrodencov. Ak by im zvládali pomôcť bez ťažkostí, pokročili by ešte ďalej.