KYSUCE. So smetiarmi ľudia veľa skúseností nemajú. Občas nás ráno zobudia, keď vysypávajú smeti. Zanadávame na nich, keď blokujú cestu, a máme na nich ťažké srdce, ak neprídu presne vtedy, keď ich očakávame.
Ich robota nesie obrovskú zodpovednosť a ak by ich nebolo, ulice by sa razom topili v tonách odpadkov.
Adrenalín dokáže mnohým zdvihnúť aj vyšší poplatok za vývoz a likvidáciu komunálneho odpadu. No málokto si v dnešnej dobe vie predstaviť, že by svoju smetnú nádobu s odpadom naložil na auto a sám ju odviezol na smetisko, kde by zaplatil skladočné.
Táto dnes doslova nevďačná úloha pripadla obciam a mestám, ktoré sa s odvozom odpadu boria už dlhé roky, pričom zákon im výslovne zakazuje dotovať zvoz a nakladanie s odpadom z rozpočtov miest a obcí.
Doplácajú na ignorantov a odpadových turistov
K nepopulárnemu zvyšovaniu poplatkov za zvoz komunálneho odpadu pristúpila od začiatku roka väčšina miest a obcí na Kysuciach. Ľudia tak budú musieť načrieť hlbšie do svojich peňaženiek.

V minulom roku zastupiteľstvá prijali všeobecné záväzné nariadenia, ktoré kopírovali zvyšovanie cien na celom Slovensku. Až 70 percent zvyšuje miestne dane a poplatky
Príčinou je výpadok podielových daní, konsolidačný balíček aj dlhodobý rast nákladov na odpadové hospodárstvo v dôsledku nových regulácií, inflácie, zvýšenej DPH. Rovnako aj zvyšovanie minimálnej mzdy, drahšie pohonné hmoty ako aj zavedenie novej povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred skládkovaním či pokuty pre obce, ktoré odpad netriedia. Odvoz odpadu prehlbuje samosprávam deficit v rozpočte o státisíce.

Ako sa vyjadril primátor Čadce Matej Šimášek, kameňom úrazu v odpadovom hospodárstve je hlavne nízka úroveň triedenia odpadov.
„Odpadové hospodárstvo mesta je téma, na ktorej intenzívne pracujeme. Stav je taký, že obyvatelia, ktorí triedia, doplácajú na tých, ktorí všetko vysypú do jednej smetnej nádoby. Ak by sme triedili dôslednejšie, koncové náklady by boli nižšie. Separácia je teda téma, ktorú musíme intenzívne rozvíjať,“ povedal čadčiansky primátor.
Pribudnú čipy, smetiaky budú strážiť kamery
Podľa jeho slov sa obce a mestá snažia svojich obyvateľov viesť k väčšej zodpovednosti a motivovať ich k triedeniu odpadov, mnohé zavádzajú nové systémy na likvidáciu odpadov.
„Riešením je maximálne zvýšiť mieru separácie. . S tým je veľmi úzko spojená aj osveta, ako správne s jednotlivými druhmi odpadov nakladať. Keďže mesto Čadca má značný rozvojový dlh aj v oblasti odpadového hospodárstva, vedenie mesta kladie dôraz na systémové zmeny, ktoré budú viesť k spravodlivejšiemu financovaniu nákladov na odpad,“ vysvetlil Šimášek.

„Okrem spomínanej osvety plánujeme rozšíriť počet stojísk a a počet polopodzemných kontajnerov a okrem kamerového systému zavedieme aj čipy na otváranie smetných nádob a ďalšie prvky bezpečnosti stojísk ako sú protipožiarne senzory. Toto všetko by malo sprehľadniť celý systém nielen sprehľadniť a zefektívniť, ale zvýšiť aj poriadok v okolí stojísk a bezpečnosť majetku mesta,“ vyjadril sa primátor Čadce.