NESLUŠA. Hasiči zo Žilinského kraja zasahovali v stredu 19. februára na Neslušskom rybníku na Kysuciach. Zachraňovali topiacu sa osobu, pod ktorou sa prelomil ľad. Našťastie nešlo o skutočnú udalosť, ale o cvičenie.
Tieto cvičenia, kedy sú prírodnou kulisou zamrznuté vodné plochy, sú súčasťou odbornej prípravy hasičov počas zimného obdobia a simulujú reálne situácie, ku ktorým dochádza na vodných plochách v Žilinskom kraji takmer každú zimu.
Kľúčový je čas
Kľúčovú úlohu zohráva čas, preto hasiči trénujú, ako čo najefektívnejšie a najrýchlejšie topiaceho sa z ľadovej vody vytiahnuť a transportovať na breh.

„Na výcviku sa zúčastnili príslušníci zo všetkých okresných riaditeľstiev Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline teda z Čadce, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša, Martina, Námestova, Ružomberka, Žiliny aj zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová.
Doplnila, že hasiči si po úvodnej teoretickej časti prakticky vyskúšali nové postupy pri záchrane osôb na zamrznutej vodnej hladine, osvojili prácu s prostriedkami na záchranu a preverili súčinnosť príslušníkov pri záchrane.
Na ľad v "suchom" obleku
Hasiči precvičujú nielen správny postup pri záchrane topiacej sa osoby, ktorá sa preborila ľadom, ale tiež si pripomínajú zásady obliekania nepremokavej kombinézy, v ktorej sa vrhajú do ľadovej vody.

Takzvaný suchý oblek, osobný ochranný prostriedok je jednou z vecí, ktorú hasiči pri takom cvičení potrebujú. Na záchranárske úkony potom využívajú aj špeciálne pomôcky, napríklad hádzacie vrecká so záchrannými lanami.
V zimných mesiacoch na „ostrý zásah“ vyrážajú hasiči oblečení v suchom obleku už zo stanice tak, aby bezprostredne po dojazde na miesto mohli začať záchranné práce.
Pozor na zradné vody
A aký je jeden z možných scenárov záchrany osoby, ktorá sa preborila ľadom? Ak je zachraňovaná osoba neďaleko brehu, hasiči použijú hádzacie vrecúško, ktoré hodí za topiacu sa osobu. Zachraňovaná osoba sa zachytí hodeného lana, prípadne si ho omotá okolo paže.
Hasič oblečený do suchého obleku, plávacie vesty a zaistený lanom dopláva k topiacemu, prípadne sa doplazí po ľade a za pomoci kolegov na brehu sa dostane spoločne so zachraňovanou osobou späť na breh. Pre samotný pohyb po ľadovej ploche hasiči používajú rôzne pomôcky na rozloženie váhy na nestabilnej ľadovej ploche
V súčasnej dobe sú vzhľadom na meniace sa počasie podmienky veľmi zradné. Hasiči varujú pred pohybom po ľadových plochách, na ktorých nie je dostatočne silný ľad.
„Ľad na hladinách rybníkov či vodných nádrží nemusí byť pri meniacich sa teplotách a premenlivom počasí celistvý a stabilný. Pohyb po ňom tak môže byť nebezpečný,“ varujú verejnosť hasiči.
