KYSUCE. Kam s deťmi cez prázdniny, aby sa nenudili? Vytvorte im pútavý program. Počas jarných prázdnin ho organizujú aj rôzne inštitúcie, obce a mestá.
Na utorok 4. marca o druhej popoludní pripravila čadčianska radnica fašiangový sprievod mestom. Na trase od Mestského úradu v Čadci cez Palárikovu ulicu až k fontáne Rybka už tradične prejde fašiangový sprievod organizovaný folklórnym súborom Zborovanka. Ponúknuť sa budete môcť sladkou šiškou od primátora Mateja Šimáška.
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo výstavy "To vajíčko maľované" a "Mláďatá" v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva. V pondelok a utorok (3. a 4. marca) sa budú premietať krátke filmy o mláďatách a organizovať tvorivé dielne na výrobu pastelkovníkov s jarným motívom.
V Kaštieli Radoľa sa môžete preniesť do prváckej lavice prostredníctvom výstavy Šlabikáre z celého sveta či zažiť Svet fantastiky. Počas prázdninového týždňa od 3. do 9. marca pripravujú hru na archeológov, výrobu sviatočnej pohľadnice či písanie husím brkom.
Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou tradične ponúka pestrú paletu expozícií. V marci Vám zároveň predstavia úplne novú expozíciu: dobovú lekáreň.
Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica si okrem prehliadky skanzenu a jazdy vláčikom pripravili aj zábavnú hru Fašiangové masky ožívajú. Zimnú fašiangovú atmosféru dotvárajú tiež výstavy Zlaté vlákna našich predkov a Fašiangové masky. Nebudú chýbať ani tematické tvorivé dielne.
MM Aréna v Krásne nad Kysucou ponúka počas prázdnin verejné korčuľovanie na ľadovej ploche. Aktuálny časový rozpis nájdete na ich webovej stránke.
Pre Čadčanov je korčuľovanie od pondelka od štvrtka od 12.30 do 13.30 zdarma.
Kysucká knižnica v Čadci oslavuje od 3. do 9. marca Týždeň slovenských knižníc. Program zahŕňa Deň otvorených dverí 3. marca a besedu so spisovateľkou Janou Pronskou 5. marca.

Počas jarných prázdnin od 3. do 7. marca 2025 pripravila Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste pozorovanie nočnej oblohy z kupoly hvezdárne, ktoré sa v prípade priaznivého počasia uskutoční každý večer o 18:00. Návštevníci budú mať možnosť vidieť dorastajúci Mesiac, výrazné súhvezdia Orióna a Býka ako aj majestátnu planétu Jupiter.
Okrem toho, v priestoroch hvezdárne bude počas prázdnin k dispozícii prenosné planetárium, ktoré ponúkne interaktívne programy pre deti aj dospelých. Návštevníci sa tak môžu tešiť na pútavé predstavenia o vesmíre a jeho tajomstvách.
Hor-sa na výlet
Rok od roka je bohatšia aj ponuka rodinných aktivít je na Kysuciach rok od roka bohatšia. Tento región na slovensko-česko-poľskom pohraničí je plný príjemných prekvapení.

Naplánovať si výlety tak, aby to nebolo ďaleko a človek okúsil nové zážitky, môže byť však problém. Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavosti, ktoré si užijú nielen deti, ale zabavia sa pri nich aj dospelí. Nájdete tu poučenie, zábavu, napätie aj pohyb v prírode.
Hrad alebo zámok síce na Kysuciach nenájdete, no takmer na každom kopci sú vystavané rozhľadne, ktoré svojím tvarom pripomínajú hradné veže. Miestne lesy sú vyhľadávaným miestom na zber druhovo širokého spektra hríbov, ale aj rôznych lesných plodov.
Zima aj leto na Veľkej Rači
Prehliadku atrakcií regiónu zač-neme v jednom z najznámejších lyžiarskych stredísk na Slovensku, v Oščadnici na Veľkej Rači. Práve tu sú široké možnosti ubytovania a z tohto miesta vyrážajú do okolia objavovať krásy Kysúc rodiny s deťmi.
Počas zimnej sezóny si môžu všetky vekové kategórie zalyžovať na štrnástich zjazdovkách zasnežovaných technickým snehom. Sedem z nich je modrých (ľahká náročnosť), päť červených (stredne ťažká), dve čierne (ťažká). Vyznávači bežeckého lyžovania si tiež prídu na svoje, nachádzajú sa tu bežecké trasy s dĺžkou jeden, tri a päť kilometrov. Nástup na bežecké trasy je od vrcholovej stanice sedačkovej lanovky v Dedovke, kde je postavená aj jedna z dvoch rozhľadní.

Počas celého roka je prístupná aj bobová dráha so serpentínami.
Viacerí návštevníci možno netušia, čo všetko ponúka stredisko v prostredí Kysuckých Beskýd aj počas letnej sezóny. Turistami sú najvyhľadávanejšie lanový park, trampolíny a lezecká stena. Zajazdiť si môžu aj na mohutnej terénnej kolobežke alebo vyskúšať cyklistickú downhillovú trať. Príjemné osvieženie ponúkajú viaceré bufety a horské chaty.
Čarovná lúka, rozhľadne aj Zbojnícky chodník
Nielen lyžiarske stredisko v Oščadnici je plné atrakcií. Samotná obec je preslávená kalváriou v lokalite Sivova Grapa, s ktorej výstavbou sa začalo už v roku 1946. V priebehu jedného roka ju postavili oščadnickí veriaci z vďačnosti za to, že v roku 1945 počas II. svetovej vojny, keď sa takmer 30 dní urputne bojovalo na blízkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.

Výstavy slovenských a regionálnych výtvarníkov ponúka Kysucká galéria.
Počas leta patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie obce Čarovná lúka plná farieb a vôní nádherných kvetov a bylín.
Snahou autorov bolo vytvoriť krásne miesto v prírode, kde môžete stráviť príjemné chvíle plné oddychu, a tiež miesto, kde sa bude každý rád vracať. Areál má 8-tisíc m2 a je rozdelený do viacerých sektorov. V každom z nich nájdete inú farbu a inú vôňu rastlín a kvetov.
Na čarovnej lúke rastú nádherné divé maky, množstvo farebných medonosných kvetov, ale nájdete tam aj rôzne bylinky a nechýba ani levanduľové pole. Na lúke sa môžete dozvedieť aj niečo viac o pestovaní byliniek a rôznych iných rastlín, nachádzajú sa tu rekvizity na fotenie, dizajnové zaujímavosti, ako napríklad retro bicykle, voz, hojdačka a lavičky.
Veľká Rača a jej okolie priťahovala od dávnych čias pozornosť celého okolia i pocestných. Od dávnych čias sa v jej okolí prirodzene pohybovali aj zbojníci. Dnes je málo známym faktom, že väčšina Jánošíkovej družiny pochádzala z Kysúc.

Prednedávnom tak v obci pribudol aj nový zbojnícky chodník, ktorý láka turistov. Jeho dĺžka je takmer desať kilometrov so šesťstometrovým stúpaním a vedie po pomerne širokej lesnej ceste.
Po celej jeho trase vás budú sprevádzať informačné tabule a jedinečné nadrozmerné drevené sochy zbojníkov s pištoľami, valaškou, kotlíkom aj truhlicou s pokladom, z autorskej dielne akademického sochára Jozefa Mundiera.
Na oddych slúžia povedľa stojace drevené lavičky aj ohnisko s prístreškom pri novej rozhľadni, ktorá vyrástla na polceste na vrchol Veľkej Rače, na mieste zvanom „Surovina“ pod Kalinovým vrchom.

Adrenalínová jazda bojovým vozidlom
Ak hľadáte adrenalínový zážitok, kysucká obec Oščadnica ponúka aj o niečo menej tradičnú jazdu. Nechajte sa skúseným vodičom previezť tankom po teréne, ktorým by ste na vlastných nohách určite ísť nechceli.

Jazdí sa po štvorkilometrovej trase cez les, potoky a blato. Ak si trúfate, tank môžete šoférovať aj vy. BVP-2, na ktorom sú adrenalínové jazdy ponúkané, je bojové obojživelné obrnené pásové vozidlo, ktoré môže ísť rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu po ceste a sedemkilometrovou rýchlosťou vo vode.
Vďaka tomu je možné zažiť pri prevezení sa v takmer 13-tonovom obrannom transportéri priam autentické pocity vojaka. Rovnako tak i následne počas spoznávania útrob tejto armádnej techniky. Jazdí sa po poľnej ceste, ideme po bahnách, vodách, hore kopcom, dolu kopcom. Hlavné je, aby sa turista nenudil. Účelom je unaviť ho od zážitku
Aj tu je pre odvážnych možné si za príplatok skúsiť riadenie pásového transportéra i osobne pod dohľadom skúseného inštruktora. „Tank“ odvezie desať ľudí a náročnú trasu dokážu zvládnuť i deti. Pre istotu si však vezmite staršie oblečenie.
Cesta do praveku
Kúsok od Oščadnice, v Krásne nad Kysucou sa pýšia nezvyčajným tvorom, ktorý sídli v ich meste. Ide o viac ako tri a pol metra vysokého a štyri a pol metra dlhého mamuta.

Dostať sa tu dá aj bicyklom po cyklotrase, ktorá spája Oščadnicu, Krásno nad Kysucou a vedie do Starej a Novej Bystrice.
Obrovskú mamutiu mamu môžete nájsť v prírodovednej expozícii Kysuckého múzea v Krásne nad Kysucou. V súčasnosti sa mamutica teší veľkému obdivu nielen tamojších obyvateľov. Chodia sa na ňu pozrieť zvedavci z celých Kysúc, Žilinského kraja, dokonca aj spoza hraníc.
To, že sa v prírodovednej expozícii nachádza aj táto „pani“, nie je náhoda. V blízkosti obce na sútoku riek Kysuce a Bystrice boli totiž mamuty pred desiatkami tisíc rokov doma. Svedčí o tom nález stoličky z čeľuste mamuta dlhosrstého.
V marci vám zároveň predstavia úplne novú expozíciu, dobovú lekáreň.
Kysucká Sixtínska kaplnka aj orloj v tvare Madony
Po cyklotrase aj po ceste sa za krásami regiónu oplatí vybrať do Bystrickej doliny. V obci Zborov nad Bystricou hneď pri ceste určite neprehliadnite rímskokatolícky Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý bol posvätený 8. decembra 1973. Ide o jeden z mála kostolov, ktoré boli postavené počas socializmu na Slovensku.

Kostol sa pre svoju krásu hrdí prívlastkom Kysucká Sixtínska kaplnka. Za pozornosť v ňom stoja najmä kostolné vitráže vytvorené akad. maliarom Vincentom Hložníkom, ale i korpus Ukrižovaného z duralumínia od akad. sochára Alexandra Trizuljaka.
Vitráže v zborovskom kostole u nás nemajú páru. Majster Hložník hľadal inšpiráciu až vo Vatikáne.
Nie je to však jediné duchovné dielo, ktoré uzrelo svetlo sveta priamo pred očami komunistických pohlavárov a agentov ŠTB, v dobe tvrdého prenasledovania cirkvi, veriacich, kňazov či rehoľných rádov. Už vyše polstoročie stojí pri kostole múr, na ktorom sú vyobrazené výjavy z Biblie.

Stará Bystrica, nenápadná obec v srdci Kysúc, sa stala povinnou zastávkou mnohých turistov, ktorí sem prichádzajú, aby videli prvý a jediný slovenský orloj. Pýši sa pohyblivými apoštolmi a astrolábom, ktorý vraj ako jediný na svete ukazuje takzvaný pravý slnečný čas, ale aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.
Nejde však o sochu v pravom zmysle slova. Sediaca Panna Mária, patrónka Slovenska, je ústredným motívom Slovenského orloja a tvorí jeho celkovú kompozíciu.
Dobrodružstvo na koľajniciach
V malebnom prostredí doliny Chmúra, v katastri obce Nová Bystrica-Vychylovka, leží Múzeum kysuckej dediny s historickou lesnou úvraťovou železničkou, ktorá je svetovou raritou. Základný kameň položili 11. októbra 1974.
V areáli je 35 objektov, ktoré pochádzajú z rôznych oblastí Kysúc. Stála národopisná expozícia v prírode sa usiluje o rekonštrukciu sídelnej krajiny, prezentuje spôsob života a ľudovú kultúru na Kysuciach v druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia. Pri jej budovaní sa prihliadalo na historické osídlenie Kysúc na základe valaskej a kopaničiarskej kolonizácie.

Prioritná bola aj záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z Kysúc, najmä z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré zanikli pred 40 rokmi v dôsledku výstavby vodnej nádrže v Novej Bystrici.
K skanzenu neodmysliteľne patrí historická lesná úvraťová železnica s unikátnym úvraťovým systémom celosvetového významu. V minulosti spájala Kysuce s Oravou. Návštevníci môžu vidieť nielen dômyselný úvraťový systém prekonávania výškového rozdielu 217, 69 m, ktorý striedavo vagóny ťahá a tlačí, ale aj nostalgicky zažiť jazdu vláčikom, ktorý ťahá zatiaľ motorová lokomotíva. Parná je v servise, zapískať by si mohla opäť v budúcom roku.
Za návštevu v Bystrickej doline stojí aj rozhľadňa Bobovec týčiaca sa nad Starou Bystricou a vodná nádrž Nová Bystrica, ktorá zásobuje pitnou vodou Kysuce a Žilinu.
Počas prázdnin si okrem prehliadky skanzenu a jazdy vláčikom pripravili aj zábavnú hru Fašiangové masky ožívajú. Zimnú fašiangovú atmosféru dotvárajú tiež výstavy Zlaté vlákna našich predkov a Fašiangové masky. Nebudú chýbať ani tematické tvorivé dielne.
Kysucký Dallas láka aj pútnikov
Jedinečná poloha umocnená unikátnymi odľahlými osadami, ropný prameň, pútnické miesto Živčáková, náučný chodník Bylinková lekáreň aj obecná včelnica. Takéto zaujímavosti ponúka obec Korňa, ktorá sa stala Dedinou roka 2023.
O histórii a kultúre predkov obce Korňa hovorí Múr histórie postavený v jej centre a aj Pamätný cintorín obetí hladomoru.

Raritou je ropný prameň v Korni, ktorý vyhlásili v roku 1984 za prírodnú pamiatku. Ropa z prameňa v Korni sa už počas druhej svetovej vojny používala ako nelegálne svietidlo. Keď sa v roku 1998 začalo v kysuckej Korni s vrtnými prácami, ľudia sa potešili. Nádejali sa, že obec zbohatne, ako v seriáli Dallas. V minulosti uskutočnili v tejto oblasti niekoľko nákladných vrtov, no ťažba sa ukázala ako nerentabilná.

Do známeho pútnického miesta Živčáková nad obcou Korňa smerujú kroky pútnikov po celý rok. Počas víkendov sa tam konajú sväté omše, na ktoré prichádzajú v hojnom počte ľudia z rôznych kútov Slovenska, ale i zahraničia.
Na tomto legendárnom vrchu sa údajne 1. júna 1958 zjavila tamojšiemu lesníkovi Matúšovi Lašútovi Panna Mária. Odvtedy sa toto miesto, ktoré nazývajú aj Slovanské Lurdy, stalo cieľom pútnikov zo Slovenska, ale i zahraničia.
Od októbra 2015 slúži veriacim aj Chrám Panny Márie Matky Cirkvi. Vysvätil ho žilinský biskup Tomáš Galis. K tejto slávnosti došlo za účasti biskupov zo Slovenska, Čiech a Ukrajiny, za prítomnosti približne 15 000 pútnikov zo Slovenska a zahraničia.
Veža chrámu je sprístupnená pre pútnikov i turistov, z jej otvorenej plošiny je pekný kruhový výhľad. Nad vyhliadkovou plošinou je kužeľovitá strecha ukončená zlatou korunou a krížom. Kto sa chce týmto výhľadom pokochať, musí zdolať približne 140 schodov.
Trojmedzie ľudí nerozdeľuje, ale spája
Trojmedzie je jedinečným miestom na Kysuciach, kde sa stretávajú hranice troch európskych krajín – Slovenska, Česka a Poľska. Spája obce Čierne, Hrčava a Jaworzynka. Presne na mieste stretnutia troch krajín je v rokline osadený hraničný kameň.

Všetky tri prihraničné obce sa chytili tejto príležitosti a začali vytvárať podmienky, aby sa na tomto mieste nestretávali len cípy hraníc, ale predovšetkým ľudia, odpradávna žijúci v tesnej blízkosti. Na trojmedzí to žije rôznymi kultúrnymi i športovými podujatiami, ktoré rozvíjajú a utužujú medzinárodné vzťahy.
Nechýba stavanie mája, v auguste má svoje čaro slávnostné slávenie eucharistie za účasti biskupov troch diecéz či medzinárodný Goralský maratón, ktorý sa teší veľkej obľube.
Aké by to bolo bez občerstvenia – česká strana láka výbornými zemiakovými plackami a neoľutujete, ak zavítate do syrárne (pár metrov od trojmedzia) a pochutnáte si na vynikajúcich domácich výrobkoch. Štvorkilometrový okruh cez tri štáty môžete absolvovať aj na bicykli.
Najvyššie, najväčšie, najstaršie
V goralskej obci Čierne ešte zostaneme. Kúsok od trojmedzia na slovenskej strane v lokalite nazvanej v historických mapách „Malé Šance“ odkryli archeológovia systém opevnení budovaných v neskorom stredoveku, ktoré mali slúžiť na obranu predovšetkým pred tureckými vpádmi. Jedna časť tohto najstaršieho opevnenia (dlhého niekoľko kilometrov) sa nachádza aj na území obce Čierne, len asi 300 metrov od trojmedzia.

Kvôli záchrane zvyškov tohto historického opevnenia bol prepracovaný realizačný projekt diaľnice D3. Tá však obci Čierne priniesla ďalšie naj, ktorým je mostný objekt týčiaci sa nad Gorilovým potokom. So svojou výškou 84 metrov ide o najvyšší most na Slovensku.

Najvyššou je aj nová atrakcia kúsok od starého opevnenia. Ide o hojdačku, ktorá siaha do výšky 12 metrov a je najväčšou hojdačkou na Kysuciach i na Slovensku.
Ako by to nestačilo, v Kysuckom triangli, ako volajú územie medzi obcami Čierne, Svrčinovec a Skalité, nájdete ďalšie slovenské naj.
Najväčšia lavička na Slovensku svojimi rozmermi, dĺžkou nad päť metrov a výškou tri metre si vyslúžila zápis do Knihy slovenských rekordov.
Obria lavička s nápisom „Pravá láska trvá večne“, vyrezaným do operadla, sa po jej inštalácii začiatkom minulého roku stala akýmsi symbolom zaľúbencov. Mnohé páry navštívia vrch Troják nad obcou Skalité iba preto, aby si spravili fotku na slovenskej rekordérke. Tá je súčasťou panoramatického chodníka lásky a priateľstva, ktorý pokračuje po hrebeni k ďalšiemu turisticky atraktívnemu bodu – Trom krížom.
U dvanástich mesiačikov aj v Getsemanskej záhrade
Na druhom konci Kysúc blízko hranice s Českou republikou je obec niekedy nazývaná Lupežov. Obec, kde sa najskôr v krátkom časovom úseku udiali krádeže, prípadne sa tam stretávali zbojníci a lúpežníci, má názov Vysoká nad Kysucou.
V obci je atrakcií oveľa viac, no my spomenieme len dve.

V dedine pri miestnej fare nájdete aj biblickú záhradu, rastie v nej aj strom, na akom sa obesil Judáš. Okrem neho aj ďalšie rastliny, ktoré sú zmieňované aj v jednej z najčítanejších, najvplyvnejších a aj najpredávanejších kníh ľudstva.
Pozrieť si môžete okrem ebenu všetky stromy a kríky spomenuté v Biblii, vrátane všetkých rajských stromov a najvýznamnejších rastlín Svätej zeme. Stačí zazvoniť a farár František Mikuláš všetko vysvetlí a rozpovie aj ďalšie zaujímavosti.

Ak už ste vo Vysokej nad Kysucou, nezabudnite zájsť na horúca čokoládu – nápoj, ktorý vo Vysokej nad Kysucou pil i samotný rakúsko--uhorský cisár František Jozef II., keď v roku 1780 prechádzal Kysucami a po dlhej ceste našiel odpočinok na fare vo Vysokej nad Kysucou.
Cesta ku hviezdam
Odjakživa sa ľudia zaujímali o Zem, kde sú jej hranice, čo je za nimi. Na Mesiac sa doteraz dostalo len dvanásť ľudí. Korene jedného z nich siahajú na Slovensko.
Obec je známa aj tým, že z nej pochádzali aj starí rodičia amerického astronauta Eugena Andrewa Cernana. Cernan bol vyslaný na vesmírnu expedíciu a vďaka vesmírnej výprave Apolla 17 bol posledným človekom, ktorý sa prechádzal po mesačnom povrchu. V budove obecného úradu je pamätná izba venovaná jeho životu.
Ak chcete byť bližšie ku hviezdam aj vy, treba sa vybrať na dolné Kysuce. O tom, čo všetko sa nachádza v kozmickom priestore, ako vznikol aj ďalšie zvedavé otázky vám zodpovedia v hvezdárni v Kysuckom Novom Meste. Miesto, ktoré je rajom pre milovníkov hviezdnej oblohy a nadšencov neznámeho.

Pre návštevníkov ponúka sprostredkovanie najnovších objavov a poznatkov prostredníctvom prednášok, výstav, astrotýždňa s možnosťou priamej účasti na pozorovaní vesmírnych úkazov a objektov.
Pozorovania nočnej oblohy pre verejnosť sa uskutočňujú každý piatok zhruba pol hodiny po západe Slnka a trvajú dve hodiny. V areáli sa nachádzajú aj modely telies slnečnej sústavy (planéty, Mesiac, Zem), ktoré sú pre lepšiu predstavivosť návštevníkov vytvorené v pomernej veľkosti vzhľadom k Slnku. Prenosné planetárium ponúkne nezvyčajný zážitok divákom všetkých vekových kategórií.
Počas jarných prázdnin od 3. do 7. marca 2025 pripravila Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste pozorovanie nočnej oblohy z kupoly hvezdárne, ktoré sa v prípade priaznivého počasia uskutoční každý večer o 18:00. Návštevníci budú mať možnosť vidieť dorastajúci Mesiac, výrazné súhvezdia Orion a Býk aj majestátnu planétu Jupiter.
Zaujímavosti na každom kroku
Kysuce stojí za to objavovať. Je tu množstvo ďalších unikátov, ako napríklad kamenné gule, ktorých vznik zostáva záhadou a ľudia kedysi verili, že tieto pieskovcové útvary sú dinosaurie vajcia či pozostatky po mimozemšťanoch. Ale o tom niekedy nabudúce. Vitajte na Kysuciach, v regióne rozhľadní, pútnikov aj zbojníkov, hviezd, prehistorických zvierat, záhad a adrenalínu.
Pavol Stolárik
Snímky: OOC Kysuce, archív