KYSUCE/POĽSKO. Slovákov žijúcich v slovensko-poľskom pohraničí stále láka vidina lacných nákupov k susedom. Obliehajú poľské supermarkety a nákupná turistika vôbec nepoľavila.
Po zrušení nulovej DPH tu ceny potravín o niečo narástli, no stále vychádzajú lacnejšie.
Ukázal to aj kontrolný nákup, ktorý sme v minulom týždni urobili v poľskej Biedronke v Istebnej, ktorá je vzdialená necelých desať kilometrov od slovenskej prihraničnej dediny Čierne.
Jej unikátnu lokalitu v blízkosti Trojmedzia, spoločnej hranice Slovenska, Česka a Poľska, využívajú ľudia nielen v rámci služieb cestovného ruchu, ale mieria sem aj za potravinovou turistikou.

Pred marketom bolo okrem vozidiel s poľskými značkami zaparkovaných aj niekoľko aut so slovenskými ešpézetkami, prevládali čadčianske a žilinské, bolo tu auto aj s námestovskou značkou.
Kuracie prsia za dve eurá sme nestihli
Slovenčinu však bolo počuť na každom kroku. Dokonca aj manželský párik, ktorý sa pravdepodobne vracal z lyžovačky z blízkeho lyžiarskeho strediska, neohrdol nákupom po ceste späť domov a postrkoval od pokladne preplnený nákupný vozík, ktorého obsah sa ledva vojde do kufra auta s nitrianskou značkou.
Azda najväčšia tlačenica bola pri chladiacom pulte s hydinovým mäsom.
Niet sa čo čudovať, akcia na kuracie prsia pri nákupe dvoch balení hovorila o cene 8,99 zlotých za kilo, čo je niečo viac ako dve eurá.

O chvíľu boli preč a nám sa ani neušlo. Predpokladáme, že ich predavačka opäť doložila, keďže známy obchodný reťazec je v prevádzke 24 hodín denne okrem nedele.
Čakať sa nám však nechcelo, tak sme prsia v kontrolnom nákupe nahradili kuracími štvrťami.
Bežné ceny niektorých základných potravín sú o polovicu lacnejšie, polkilový chlieb vychádza na 60 centov, ryža tesne pod euro, cukor na 70 centov, vajcia sú lacnejšie o euro, rovnako ako kuracie štvrte aj bravčová krkovička.
Mlieko, olej, múka aj banány vychádzajú v základe rovnako ako na Slovensku.
Do nákupu sme zaradili aj sladené a energetické nápoje, na ktoré je na Slovensku do januára zvýšená daň. Kým nejde o dobrú akciu, ich kúpa sa nevyplatí, hlavne ak ide o tie známejšie.

Akcie s veľkou úsporou
Úplne iný svet je to vtedy, keď natrafíte na výhodné akcie, na ktoré sa tie slovenské nechytajú.
U nás kúpite krkovičku v akcii možno za 4,50, v Poľsku pod tri eurá, desať vajec za euro, štvrte za 1,5 eura, plnotučné mlieko za 45 centov, cukor za 38, ryžu napríklad za 24 centov.
Rovnako tak sú lacnejšie aj desiatky ďalších potravín. A to aj napriek tomu, že kurz poľského zlotého oproti euru stále rastie.
Za nákup, kde bolo trinásť položiek, medzi nimi aj sladené nápoje, jeden a pol kila štvrtí a takmer dve kilá krkovičky sme zaplatili 90 zlotých, teda necelých 22 eur. Prepočtom so slovenskými cenami, kde sme pri tovaroch v zľave použili slovenské akciové ceny, sa hodnota rovnakého nákupu vyšplhala na viac ako 29 eur, teda o 7 eur viac.
Ceny sú v Poľsku zaujímavejšie aj pri hygienických výrobkoch a kozmetike, ktorá ponúkala v daný deň akciu kúp dve, tretie máš zdarma. O približne dve eurá vychádza lacnejšie krabička cigariet, záleží však od značky.
U nás ceny tabakových výrobkov stále rastú. Niektorí zaplatia viac, niektorí prestanú fajčiť a niektorí vezmú útokom poľské pumpy a obchody a peniaze investujú do tamojšej ekonomiky.
Trh je v očakávaní, ako v budúcnosti pohne s cenami v slovenských supermarketoch nástup Biedronky na Slovensku.
Prvú predajňu otvára Biedronka v Miloslavove už v stredu 5. marca, vo štvrtok 6. marca otvára ďalšiu vo Zvolene.
Pre porovnanie cien sme použili tie aktuálne najnižšie z rôznych slovenských reťazcov. Rovnako aj aktuálne akciové ceny tovarov.
