ČADCA. Tradičný sprievod masiek priniesol do čadčianskych ulíc radosť a dobrú náladu aj počas posledného fašiangového utorka. Ľudia sa dobre zabavili, pripomenuli čaro fašiangov, obdobie veselosti, zaspievali aj zatancovali pri tónoch heligóniek, aby boli zdraví a šťastní po celý rok.
Čadčianska radnica na staré dobre zvyky nezabudla a pripravila aj v tomto roku počas posledného dňa pred Popolcovou stredou v strede mesta pravú fašiangovú náladu. Typickú atmosféru kysuckého zvykoslovia vniesli do ulíc členovia folklórnej skupiny Zborovanka.
„Aha, aký čudný vlk. Čo je to mami?“ Pýtali sa zvedavé deti svojich rodičov, ktorí sa im snažili čo to vysvetliť, no možno ani mnohí dospelí netušili.

Do čadčianskych ulíc vyrazil turoň so svojím sprievodom. Táto zvieracia maska pôvodne vychádzajúca z tura. Zvieraťa, ktoré v dávnej minulosti uctievali ako symbol plodnosti a sily.
Čert pichal vidlami, turoň klepotal zubami
Celý sprievod prešiel od mestského úradu cez Palárikovu ulicu k fontáne. V mnohých ľuďoch vyvolávali na dobu, keď mali tieto obyčaje dôležité miesto v živote našich predkov.
“Aj takouto formou prinášame do nášho mesta medzi ľudí tradičnú kultúru. Čadca ako spoločenské a kultúrne centrum Kysúc hostí mnohé veľké akcie známe v celom regióne. Snažíme sa priblížiť naše zvyky aj v takomto malom priestore, kde sa stávajú autentické a ľudia ich pocítia na vlastnej koži,” povedal primátor Čadce Matej Šimášek, ktorý v kroji so širákom na hlave a heligónku na prsiach tešil spevom okoloidúcich.

A veruže doslova na vlastnej koži. Mnohí z divákov pocítili pod zadkom drevené vidly, ktorými sa rozháňal čert, objatia starej cigánky s „detiskom“ pobehujúcej s kočiarom, či klepotanie drevených čeľustí obrovského Tura.
Výslužka zmizla, ľudia sa oblizovali
Na Palárikovej ulici už bolo pre divákov nachystané pohostenie. Sladké šišky či kalíšok tuhého, ktoré neodmysliteľne patria k poslednej predpôstnej zábave. A vraj chutili výborne. Veď v priebehu pol hodiny ostali len prázdne prepravky. Na tvárach niektorých divákov bolo vidieť ešte pozostatky červeného džemu, no všetci boli spokojní.
“Musíme sa poučiť. Tento rok sme mali dvakrát viac šišiek ako minulý rok a viem, že ak sa dožijeme, tak budeme musieť mať budúci rok opäť dvakrát viac,” požartoval Matej Šimášek tešiac sa hojnej účasti pocestných, ktorí zabrali celú plochu pri čadčianskej fontáne.

Ostatky značia koniec obdobia veselosti a človek by sa mal trochu ukľudniť, ponoriť sa do seba. Čadčianska radnica však nebude zaháľať ani cez pôstne obdobie. Ako doplnil primátor Čadce, mesto čaká dôležité obdobie pre naplnenie zásadných projektov v meste.
“Pripravujeme sa aj na marcové rokovanie vlády, na ktorom budú predložené všetky strategické informácie týkajúce sa rozvoja celého regiónu, Práve toto obdobie kľudu bude pre nás motiváciou, aby sme ešte viac pracovali pre rozvoj mesta a Kysúc,” podotkol Šimášek s tým, že od Veľkej noc bude opäť mesto žiť množstvom kultúrnych a športových podujatí.
“Dávme nový rozmer Jánskym ohňom v Čadci, kde sa majú stretávať všetci starostovia z celého regiónu a ukázať tak spolupatričnosť aj to, že Čadca je takým nepísaným hlavným mestom celých Kysúc,” dodal.
Aj keď voľakedy ľudia žili v biede, vždy si našli čas na zábavu, a tak by to malo byť aj teraz. Napriek modernej dobe by mali naučiť odreagovať sa. Nech je tomu tak aj naďalej.