ČADCA. Chodcov, vodičov aj cestujúcich pri vstupe do Čadce víta rozpadnutá budova lemovaná kopami odpadkov. Susediaci športový areál prejde rozsiahlou modernizáciou a bude výkladnou skriňou medzi športoviskami. Pri riešení čiernej megaskládky má však čadčianska radnica obmedzené možnosti.
Z bývalej úpravne vody oproti Čadčianskej nemocnici vedľa frekventovanej cesty a železnice zostala len ruina. Niekedy patrila Severoslovenským vodárňam a kanalizáciám, od roku 2007 je v súkromných rukách.
Torzo, ktoré z nej ostalo, využívajú počas zimy bezdomovci na prenocovanie. Viac ako desaťročie skládka utešene rástla, dnu navláčili tony nebezpečného odpadu. Špinavé handry, matrace od výkalov, kartóny, no najmä tony umelohmotných fliaš zaplnili celý suterén.
Rovnako odpudivý je pohľad aj v okolí. Staré gumy, stavebná suť, porozbíjané okná, vyvalené dvere, zničené steny. Pre ľudí je doslova nebezpečná, oblúkom sa jej vyhýbajú. Zlé svetlo hádže aj na kompetentných z mesta Čadca. Ľudia hovoria o hanbe mesta a sťažujú sa, že by mal primátor zakročiť. On však hovorí, že v tomto prípade majú zviazané ruky a s majiteľom pozemku sa snažia komunikovať, aby táto čierna skládka zmizla.
Do roka a do dňa? Radnica búranie schválila
„Snažíme sa mesto skrášľovať, rekonštruujeme centrum mesta, jeho okolie, pustíme sa do rozsiahlej rekonštrukcie susedného športového areálu, prístupovej cesty aj parkoviska. Rozpadnutá budova tento areál špatí, no nemáme právo do súkromného objektu vstupovať, ani ho zabezpečovať proti vstupu iných osôb, keďže je to výlučným právom vlastníka budovy. Túto nelegálnu skládku musí odstrániť sám vlastník budovy a pozemku,“ pokrčil ramenami primátor Čadce Matej Šimášek.

Ako ďalej uviedol, problémy s nehnuteľnosťou, ktorá je v súkromných rukách, sa usilovalo mesto riešiť niekoľkokrát. Na rokovaniach bol zo strany vlastníka daný prísľub, že budovu zbúrajú, čím by sa vyriešil aj problém s touto boľačkou, ktorá trápi obyvateľov Čadce. Prvé kroky k odstráneniu skládky kompetentní už podnikli.
„V decembri minulého roka vydalo mesto Čadca rozhodnutie o povolení odstránenia predmetnej stavby. To by mal vlastník vykonať do jedného roka, torzo bývalej úpravne aj s odpadom by teda malo zmiznúť do októbra tohto roku,“ doplnil Matej Šimášek.
Majiteľovi pozemku a budovy bolo zároveň nariadené, aby zabezpečil stavbu a pozemok tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu bezpečnosti a porušovaniu zákonov.
Trestné stíhanie zastavili
Prípadom obrovskej nelegálnej skládky sa presne pred rokom zaoberali aj policajti žilinského oddelenia odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru.
V marci minulého roka enviropolicajti vykonali obhliadku miesta činu za prítomnosti štátneho orgánu odpadového hospodárstva a zástupcov mesta Čadca. Vyšetrovateľ enviropolície začal trestné stíhanie pre trestný čin neoprávneného nakladania s odpadom. Dokazovanie malo určiť rozsah skutku, ako aj osoby zodpovedné za nezákonné uloženie odpadu.

„Po vykonaní procesných úkonov bol prípad dňa 16. júla. 2024 prerušený, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči konkrétnej osobe,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Okresný úrad Čadca, odbor starostlivosti o životné prostredie, úsek odpadového hospodárstva v spolupráci so spoločnosťou JOKO-Eko Čadca Podzávoz vypracovali pre účely policajného vyšetrovania odborné vyjadrenie s vyčísleným rozsahom škody, množstvo odpadu a jeho kategorizáciou.
Identifikovaný bol zmesový komunálny odpad, objemný odpad, plasty, sklo, papier a lepenka a taktiež odpady z vozidiel ako napríklad opotrebované pneumatiky, plasty, sklo a časti inak nešpecifikované.
Náklady na odstránenie nelegálnej skládky a uvedenie do pôvodného stavu bez odpadkov dosiahli výšku takmer 8 000 eur.
Čo ďalej?
Budova, ktorú možno skôr označiť za ruinu, má už dávnejšie nového majiteľa. Ide o žilinskú firmu T & K Company, spol. s r. o. Tá sa o svoj majetok dlhé roky nezaujíma. S otázkami o plánoch s touto nehnuteľnosťou sme kontaktovali v minulosti aj konateľa spoločnosti. Doposiaľ však nereagoval.
Severoslovenské vodárne a kanalizácie predali v roku 2007 budovu súkromnej osobe. Po niekoľkých zmenách majiteľa budova aj s priľahlým pozemkom v roku 2017 pristala na vlastníckom liste žilinskej eseróčke T & K Company.

V tejto spustošenej betónovej búde pravidelne horí. Požiare sú hrozbou aj pre pár metrov vzdialenú Kysuckú nemocnicu. Ak by sa chytili plasty vo vnútri, zadymilo by to celú dolinu. Stačí ohorok cigarety a budova za pár minút skončí v plameňoch. Niektorí ľudia už stratili nádej, že sa problém kopy odpadu niekedy vyrieši.