KYSUCE. Bociany začínajú opúšťať svoje africké zimoviská a sú na ceste do svojich obľúbených hniezdísk na Slovensku. Tradične prilietajú aj na Kysuce a ľudia sú tomu radi, veď sú to významní obyvatelia miest a dedín. S krásnymi, elegantnými vtákmi žijú už pekných pár rôčkov, za ten čas si na seba zvykli.
No aj pred sezónou hniezdenia je okolo ich domovov na Kysuciach živo. Staré a ťažké hniezda treba pred príchodom týchto poslov jari upraviť, aby boli bezpečnejšie.
Do rekonštrukcie a úpravy hniezda bociana bieleho sa začiatkom marca spoločne pustili ochranári a ornitológovia za spolupráce elektrikárov na stĺpe elektrického vedenia v Kysuckom Lieskovci.

To robilo vrásky na čele ako ochrancom prírody, tak aj miestnym ľuďom. Hniezdo bolo treba znížiť keďže bocian každoročne pristavuje ďalšiu časť, rovnako tak bolo nutné aj vyčistiť jeho okolie.
Poltonového obra okresali
Za roky bežného sezónneho života tam bocianí pár navláčil haldy stavebného materiálu, veľká hmotnosť by mohla zapríčiniť pád hniezda a ohroziť tak okoloidúcich, či spôsobiť skrat na elektrickom vedení. Museli tak zakročiť.

„Bociany sú takí zberači, každý rok si hniezdo upravujú, a tak niet divu, že môže mať aj viac ako metrovú výšku a vo svojom hornom priemere môže dosiahnuť aj dva a pol metra. Nosia tam väčšinou haluze, trávy, machy, no objaviť sa tam môže čokoľvek. Také hniezdo môže potom vážiť stovky kíl, dokonca aj pol tony,“ hovorí skúsený ornitológ a ochranár Ján Korňan.
Aby sa znížila záťaž konštrukcie, z hniezda v Kysuckom Lieskovci bolo treba odstrániť desiatky kíl prebytočných konárov, ktoré zaplnili celý prívesný vozík.
Pritom bolo samozrejme nutné dbať na zachovanie hniezda, aby sa bocian bez problémov mohol vrátiť do svojho sídla. V tomto roku tak budú mať bociany príjemnejší pobyt na Kysuciach.
V minulom roku rekordný počet mláďat
Bociany bývajú verné hniezdisku, kde sa im už podarilo úspešne vyviesť mláďatá. V minulom roku ich ochranári napočítali celkom štrnásť, čo bol rekordný počet. Najviac obdarené boli bociany práve z Kysuckého Lieskovca, tu sa vyliahli štyri bociančatá.
Na obľúbenom hniezde v Krásne nad Kysucou na vysokom komíne sa rodičom vyliahli dve mláďatá. Na komíne starej mliekarne vo Svrčinovci sa vyliahli dve mláďatá. Na bývalom dome pionierov oproti hlavnej stanici v Čadci vyviedol bocianí pár tri mláďatá. Tri biele hlavy bocianích mláďat sa objavili aj v hniezde v parčíku s bustou Jána Palárika v Rakovej. Pribudol aj nový pár bocianov pri hniezde v Staškove.

„Hniezdnu podložku sme robili aj v Kysuckom Novom Meste. Tam už bociany vidieť, no nehniezdia. A pritom prvý pár bocianov priletel už v roku 1968 práve do Kysuckého Nového Mesta a je to historicky najstaršie hniezdisko,“ doplnil Ján Korňan.
Hniezda na Kysuciach čakajú na svojich verných čiernobielych operencov. Bociany, to nie sú len hocijakí vtáci. Podľa tradície nosia šťastie, jar a deti. Povery hovoria, že domu, na ktorom sa bociany uhniezdia, prinesú šťastie a neudrie do neho blesk.
Život bocianov v Rakovej môžu naživo sledovať nielen je obyvatelia, ale aj ľudia z širokého okolia, ba na celom svete. Obec totiž nainštalovala v roku 2018 kameru, ktorá monitoruje život bocianov priamo v hniezde. Prenos z nej si môžete pozrieť priamo na stránke obce, hocikedy, kedy sa vám zachce.
Ochranári upravili 28 hniezd na Slovensku
Ako informoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR, ochrana bocianov bielych na Slovensku je uskutočňovaná aj podporou ich hniezdnych stanovíšť.
"V minulosti si bociany stavali hniezda na komínoch. Pokles týchto možností donútil bociany budovať si hniezda na iných vyvýšených miestach, väčšinou na stĺpoch elektrického vedenia, čo pre nich môže predstavovať nebezpečenstvo poranenia eklektickým prúdom," priblížil odbor komunikácie.
Od roku 1986 sa preto na Slovensku začali umiestňovať umelé hniezdne podložky (UHP) na elektrické stĺpy alebo na náhradné betónové stĺpy. V poslednom období je čoraz viac preferované ich umiestnenie mimo elektrických stĺpov.
Podľa generálneho riaditeľa ŠOP SR Romana Fajtha pri prekládke hniezd zo stĺpov elektrického vedenia, je potrebná spolupráca Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky s distribučnými spoločnosťami, ktorá má už dlhoročnú tradíciu. V tomto roku bolo za dva a pol mesiaca preložených 28 hniezd.
Ďalej uviedol, že stabilné hniezdo je významným prvkom úspešnej reprodukcie bociana bieleho.
"Nakoľko niektoré hniezda sú už staré, veľké a nestabilné, prípadne hniezdne podložky sú už v zlom stave, z tohto dôvodu Štátna ochrana prírody SR pristúpila k ich údržbe," doplnil Roman Fajth.
V priebehu minulého týždňa zamestnanci ŠOP SR vykonali údržbu 17 umelých hniezdnych podložiek, umiestnených na náhradných betónových stĺpoch v obciach Kurov, Sveržov, Tarnov, Chmeľová, Stebník, Bardejov, Dubinné, Šašová, Kurima, Kožany, Nemcovce, Oľšavce, Kochanovce, Brezov, Demjata, Bartošovce a Lužany pri Topli.
„Z preťažených hniezdnych podložiek sme pomocou vysokozdvižnej plošiny odstránili hniezdny materiál a na hniezdnu podložku sme pripevnili nový výplet. V prípade zlého technického stavu sme vymenili aj hniezdne podložky. Hniezda tak môžu bocianom slúžiť aj naďalej a nehrozí ich zrútenie. V uvedených aktivitách plánujeme pokračovať aj v 12. týždni, v závislosti od počasia a začiatku hniezdnej sezóny bocianov,“ dodala vedúca oddelenia zoológie ŠOP SR Ivana Havranová,