
ČADCA. V stredu 12. marca nás opustil dlhoročný umelec a folklorista Pavol Pánis, človek, ktorého meno sa stalo synonymom kysuckého folklóru a tradičnej kultúry.
Srdcia ľudí si získal nielen svojou láskou k tradíciám, ale aj nezlomným odhodlaním nikdy sa nevzdať.
Posledná rozlúčka s Pavlom Pánisom bude v piatok 14. marca na pravé poludnie v kostole sv. Bartolomeja v Čadci.
Ešte prednedávnom, v decembri minulého roka, sme spolu hovorili na galaprograme k 70. jubileu folklórneho súboru Kysučan.
"Nech aj ďalšie generácie Kysučancov takto zanietene prezentujú piesne, tancov, zvykov, krojov nielen Kysúc, ale aj jednotlivých folklórnych oblastí Slovenska,“ povedal vtedy Paľo Pánis.
Zaspomínal aj na svoje začiatky na Kysuciach, keď ako učiteľ nastúpil do Starej Bystrice.
"V Starej Bystrici fungoval dobre kultúrny život, konali sa rôzne podujatia, divadlá, zábavy, dodržiavali sa zvyky. Zaujal ma napríklad taký moment, že vyjdú traja, štyria mládenci z krčmy a začnú bez akejkoľvek prípravy spievať. V tej dobe bola aktívna aj Bystrická ľudová muzika, ktorá bola veľmi autentická. V tej dobe sme mali na škole 500 žiakov a bol záujem o akúkoľvek činnosť od detí. Keďže som hrával na husliach, založil som prvý detský kurz pri Osvetovej besede, ktorú viedol známy divadelník Oskár Dubovický. Tam som mal hneď 25 detí, ktoré som si sčasti aj vybral. Do roka som z nich vybral talentovaných. Tu som vlastne začal kultúrnu činnosť na Kysuciach."
Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť celej rodine vyslovuje redakcia Kysuce.
Kto bol Pavol Pánis
- Narodil sa 3. novembra 1944 v obci Nevidzany na hornej Nitre.
- Pavol Pánis pôsobil na pozícií dobrovoľníka a neskôr profesijného pracovníka v oblasti kultúry na Kysuciach viac ako 40 rokov. Po skončení štúdií prišiel na Kysuce v roku 1966 ako učiteľ hudobnej výchovy a ruského jazyka. Pôsobil na školách v Starej Bystrici, Riečnici, Horelici a v Oščadnici.
- Popri pedagogickej práci sa aktívne zapájal do kultúrneho života. Pracoval s folklórnymi skupinami, viedol hudobné kurzy, účinkoval v divadelných súboroch, pôsobil ako hudobník a neskôr aj ako prezident vo folklórnom súbore Kysučan.
- Podieľal sa na úspechoch súboru a na jeho kvalitnej reprezentácií na domácich a zahraničných festivaloch. V rokoch 1980-1990 prispel k rozvoju regionálnej kultúry realizáciou tradičných kultúrnych podujatí regionálneho a celoslovenského významu.
- V rokoch 1996-98 pôsobil ako štátny tajomník v tíme ministra kultúry, pričom sa snažil ovplyvňovať a vytvárať podmienky na rekonštrukciu a skvalitnenie technického vybavenia obecných kultúrnych domov.
- Bol dlhodobo aktívnym členom Kysuckej kultúrnej nadácie Bratislava. Dlhoročný folklorista, prezident súboru Kysučan hral aj v skupine Tyrkys.
- V roku 2010 mu bolo udelené ocenenie Osobnosť Kysúc za celoživotné dielo.
- Venoval sa však aj netradičnému prútikárstvu.